06/30/13 17:59

Нико Розберг и "Мерцедес” спечелиха Гран при на Великобритания

Нико Розберг с „Мерцедес” спечели състезанието във Формула 1 за Гран при на Великобритания на пистата Силвърстоун. Състезанието ще се запомни със серията спукани гуми и отпадането  на световния шампион Себастиан Фетел. Епидемията от спукани гуми „Пирели” засегна най-напред другия пилот на „Мерцедес”, британеца Люис Хамилтън. Той стартира от първа позиция и лека-полека започна да трупа малък аванс пред Фетел, стартирал трети, и Розберг. В осмата обиколка обаче задната лява гума на болида му се пръсна. Хамилтън успя да стигне до бокса и се върна на пистата, но на една от последните позиции. Малко по-късно същата беда сполетя и Фелипе Маса с "Ферари", а до края гуми спукаха и Жан-Ерик Верн с "Торо Росо" и Серхио Перес с "Макларън". Състезанието бе изпълнено с много обрати и напрегнати битки на пистата. Световният шампион Себастиан Фетел с „Ред бул” дълго време водеше убедително и първото му място, а с това и почти сигурна четвърта световна титла, изглеждаха гарантирани. Проблем със скоростната кутия на болида му обаче доведе до отпадане в последната четвърт на състезанието. От това се възползва Розберг, който въпреки не много добрия си старт (от втора позиция) показа постоянство и стигна до втората си победа за сезона. Втори завърши Марк Уебър с "Ред бул", който в началото бе изостанал далеч назад въпреки четвъртата си позиция на старта. Четвърти стана Фернандо Алонсо с "Ферари", а Хамилтън въпреки проблема от осмата обиколка стигна четвъртото място. Пети е Кими Райконенс „Лотус”, а шести - Маса. В общото класиране при пилотите преднината на Фетел намаля. Той има 132 точки, пред Алонсо със 111, Райконен с 98, Хамилтън (89), Уебър (87) и Розберг с 82 точки. При конструкторите води "Ред бул" с 219 точки, следван от "Мерцедес" със 171 и "Ферари" със 168 точки.