07/10/13 21:53
(http://e-vestnik.bg/)

Енергийните сделки на Русия: кой е победителят?

През последните седмици Русия постигна няколко мащабни енергийни споразумения с Китай. Те станаха (или най-малкото така ги представиха) важни стъпки напред в решаването на въпроси в енергийните отношения между Русия и Китай. Определят ги като завой на Русия към Азия, тъй като Москва използва големите доставки на енергоресурси, за да залисли тежестта и влиянието си.

Твърди се освен това, че те са важен етап в развитието на енергийната база на страната в Източен Сибир, Арктика и Далечния изток. Всичко това, според Москва, е необходимо условие за връщането на Русия на световната сцена в ролята й на мощна и независима азиатска държава, а също и на голям играч на енергийния пазар за дълги години.

По силата на най-голямата сделка, оценявана на 270 милиарда долара, Роснефт се споразумя с China National Petroleum Corporation (CNPC) да достави в продължение на 25 години 365 милиона тона петрол. CNPC очевидно е предплатила близо 70 милиарда долара.

Договорът предвижда всяка година Китай да получава 15 милиона суров петрол за срок от 25 години. Всяка година Русия ще прибира малко над 10 милиарда долара. Очевидно този петрол ще тече по тръбопроводната система Източен Сибир - Тихия океан, за да стигне до китайския град Дацин.

Роснефт ще продава втечнен природен газ от терминала, който планира да построи в Сахалин заедно с (американската) Exxon Mobil. Купувачи ще бъдат японската трейдингова компания Marubeni и Sakhalin Oil and Gas Development Company.

(Руската) частна газодобивна компания Новатек междувременно е предоставила на CNPC 20 % от дела в проекта си за производство на втечнен природен газ на полуостров Ямал в Заполярието. CNPC ще стане ключов купувач на този газ, придобивайки по 3 милиона тона годишно.

За да се разбере значението на тези сделки, си струва да се помисли кой и какво получава от тях.

Когато става дума за Япония, то сделката с Роснефт явно предвещава постепенно подобряване на отношенията между Москва и Токио в сферата на енергетиката и политиката. Тя може да се тълкува и като предзнаменование за нови сделки. Това е възможно, ако бъде подписан руско-японският мирен договор и се реши судбата на Курилските острови.

Друго условие е да бъдат разсеяни опасенията на Япония, свързани с руския бизснес. Тази сделга говори и за нарастващите възможности на Русия (или най-малкото на Роснефт) в доставките на втечнен природен газ. Това е областта, в която Русия изостава значително и търпи големи загуби при променящата се конюнктура на световния газов пазар. Ако Русия успее да увеличи капацитетите си за производство на втечнен природен газ, то тя ще има големи облаги, особено в Източна Азия.

От това Япония пък ще получи скромни изгоди и освен това недажда за бъдещето. А водещата газова компания на Русия и главен конкурент на Роснефт и Новатек - Газпром - се оказва губещата страна от тези нови сделки. Газовият гигант създава специализирана компания, която ще строи в Далечни изток завод за втечнен природен газ с производствена мощност от 15 милиона тона, но очевидно изостава от кункурентите си в района. Историята на Газпром през последните 10 години сочи, че той упорито отказва да продава газ във всякаква форма на купувачите от Далечния изток. Това обстоятелство позволи на конкурентите му да го изпреварят с няколко сделки.

И тъй като този рунд е изгубен от Газпром, създава се впечатление, поне на пръв поглед, че Новатек и Роснефт са получили существени предимства. Сега на тези компании е разрешено ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване