07/12/13 21:07
(http://e-vestnik.bg/)

Оцелели от атентата в Норвегия ще се кандидатират за парламента

Ройтерс

Масовият убиец Брейвик. Снимка от Фейсбук

В един слънчев ден в Осло Вегар Грусли Венеслан, един от оцелелите при стрелбата в младежкия лагер на Норвежката работническа партия на остров Ютьоя, раздава рози и обсъжда политиката с хора, тръгнали на пазар.

29-годишният Венеслан се надява да бъде избран за член на парламента през септември, както и още 26 души, оцелели от нападението, извършено от Андерш Беринг Брейвик на 22 юли 2011 г.

Венеслан се барикадирал с няколко души в червена дървена къща и се скрил под едно от леглата, докато Брейвик застрелвал 69 души, часове след като паркирал кола бомба пред офиса на министър-председателя в центъра на Осло и убил 8 души.

“Някой се опита да ме убие заради това, в което вярвам. Така че възнамерявам да се боря за убежденията си”, обяснява Венеслан защо е решил да се кандидатира за депутатско място от Норвежката работническата партия. “Приема се за даденост, че можем свободно да се занимаваме с политика. Това не бива да е така.”

Това са първите парламентарни избори след нападенията, но броят на младите кандидати не е необичаен. Норвегия, както и останалите северни страни, има дълга традиция за ранно включване на младите хора в политиката.

Настоящият премиер - Йенс Столтенберг от Норвежката работническа партия, е станал депутат на 32 години, а неговата вероятна наследничка - консерваторката Ерна Солберг, е влязла в парламента на 28-годишна възраст.

Но 27-те оцелели, които бяха избрани от Младежката работническа лига да се състезават за парламента, се очаква да бъдат малко по-различни от предишните поколения.

Нападенията изглежда затвърдиха убежденията и решимостта на членовете на Младежката работническа лига, които по традиция са с по-ляв уклон от останалите членове на Работническата партия. Обикновено, след като влязат в парламента, те възприемат по-умерените възгледи на останалата част от партията.

Но представителите на това поколение биват допуснати в състезанието въпреки очакването да останат по-дълго време предани на друг вид политики.

“Поколението на 22 юли е уникално поколение в Работническата партия: идеите им бяха подложени на изпитание, през каквото не е преминавало нито едно поколение в Норвегия от Втората световна война насам”, казва г-жа Гун Карин Юл, депутат от Норвежката работническа партия.

Основното разногласие с работническата партия е за петрола. Младежката лига би предпочела да постави под постоянна защита част от норвежкия континентален шелф, за да бъде опазена околната среда, но останалата част от партията смята, че това не е необходимо.

Партията и младежката й организация имат различни възгледи и по въпроса за имиграцията. Младежката лига иска по-либерална политика в сравнение с мнозина в партията. Брейвик е решил да нападне лагера на Младежката лига, защото е искал да спре имиграцията на мюсюлмани в Норвегия и е смятал, че Лигата е пречка за това.

Оцелелите от нападението спечелиха уважението на висши политици от Работническата партия с това, че останаха верни на убежденията си.

Те можеха да се запитат защо в Норвегия няма смъртно наказание, защо Брейвик не е затворен при по-строги условия или да се ожесточат и да станат агресивни, казва Юл.

“Вместо това те потвърдиха вярата си в демокрацията и върховенството на закона. . . Те са способни, те са личности и силно, страстно вярват в демокрацията.

“Така че е изключително важно да се погрижим за тях и да им дадем възможност да достигнат до позиции във властта”, заявява тя.

Не всички в Норвежката работническата партия обаче са толкова ентусиазирани, колкото Юл, от това, че “поколението Ютьоя” си пробива ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване