(http://offnews.bg)
BBC разказва как се броят протестиращи
Би Би Си публикува материал на тема “Как се броят протестиращите”, провокиран от огромните разминавания в данните за броя на хората в мащабните протести в Египет, Бразилия и др. Медията помоли университетски преподаватели математици да предложат методи за преброяване на тъплите.
Един прост начин да се прецени броят на големи групи хора е да бъде направена снимка със сателит на събитието и да се разграфи на кутийки. По този начин, вземайки от броя на хората в една от клетките, той може да бъде умножен по този на кутийките и да се получи приблизителната бройка на групата хора.
Често обаче границата на тълпата не е ясна, тя не е равномерно разпръсната и няма как да бъде се отличи точна мярка на плътността и. “Така оценката може да бъде по-скоро относителна”, посочва проф. Пол Ип от Хонконгския университет.
Преброяването на движеща се тълпа обаче може да се окаже по-голямо предизвикателство. Начин за изчисление на броя на хората е, когато те се движат покрай определена точка от маршрута си. За жалост обаче не могат да бъдат изчислени тези, които се присъединяват към шествието на по-късен етап.
В последните 10 години проф. Ип изчислява броя на хората на ежегодните протести в Хонгконг на 1 юли по случай предаването на суверенитета от Великобритания на Китай. Той отбелязва, че за последните години разликата в изчислението на хората на шествия от страна на организаторите и полицията се разминава. Тази година органите на реда твърдят, че на 1 юли на улицата са излезли 66 000 души, а според организаторите броят им е бил 420 000. По изчисления на математика те са били по-скоро около 100 000. Организаторите са склонни да преувеличават броя на хората в опита им да се демонстрира една по-голяма политическа сила. По мнение на професора обаче това може да навреди на тяхната кауза.
Според Хана Фрай, математика от лондонски университет, преборяването на тъпла е като преброяване на зрънцата в купчина сол. Има много начини да опиташ, но нито един не дава идеален резултат.
В последните години преброяването на демонстрантите се е превърнало много повече в оръжие за пиар и отбелязване на точка в полза на нечия кауза отколкото в обектива статистика, допълва професорът от Хонконг.
Статията "BBC разказва как се броят протестиращи" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/07/16