07/29/13 00:02
(http://e-vestnik.bg/)

Фалиралият и опустяващ град Детройт

Майкъл Танър*

Пейзаж към даунтаун на Детройт. Някои от небостъргачите са затворени. Снимка: Си Би Ес

Свободният пазар и ограничената местна власт са виновни за най-големия общински фалит в историята на САЩ. Това е новата масовото обяснение за окаяното състояние на Детройт.
Бившият губернатор на Мичиган Дженифър Гранхолм обвинява свободната търговия за упадъка на автомобилната промишленост в Детройт, а оттам - и на самия град.
Коментаторът на вестник “Ню Йорк таймс” Пол Кругман пише, че “До голяма степен градът просто е невинна жертва на пазарните сили”.

Мелиса Харис-Пери от телевизия MSNBC твърди, че “Нещата изглеждат по този начин, когато правителството е достатъчно малко, за да се удави във ваната”.   Друг журналист от MSNBC, Майкъл Ерик Дайсън, внушава, че истинският виновник са расовите предразсъдъци.

Изоставено жилище в Детройт. Снимка: Си Би Ес

Детройт действително имаше расови проблеми. Дълга история на дискриминация доведе до експлозия на бунтове през 1967 година, последвани от бягство на белите към предградията. И, като град с почти една-единствена промишленост, Детройт бе засегнат тежко от упадъка на General Motors, Ford Motors и Chrysler Group. Други градове, като Питсбърг и Кливланд, които се сблъскаха със същите предизвикателства, обаче съумяха да се възродят или поне да се задържат на повърхността. И автомобилостроенето продължава да процъфтява в щати като Алабама и Тенеси.
А когато става дума да се хвърля вината върху “Малкото правителство”, трябва да се върнем цели 52 години назад, за да видим републиканците начело на местната власт в Детройт.
Не, причините, поради които градът не успя да се справи с проблемите си, трябва да се търсят другаде.

Табела указва пътя към завода на „Крайслер” в Детройт, Мичиган. Снимка: Ройтерс


Неконсолидиран дълг

Най-очевидният кандидат са нефинансираните градски пенсионни програми от огромен мащаб, които са на минус от години. Цели 99,6% от задълженията на Детройт по общинската здравна програма за пенсионери не са обслужени, а тя по принцип покрива между 80 и 100% от медицинските разходи на пенсионерите. От 2007 до 2012 година двете най-големи градски пенсионни програми изплатиха 3,3 милиарда долара повече, отколкото получиха под формата на вноски и инвестиции. На необслужените облигации се падат 9,2 милиарда долара от дълговете на Детройт, които възлизат на общо 18 милиарда долара: 3,5 милиарда идват от пенсионните програми, а 5,7 милиарда - от здравната система.

Индивидуалните пенсии на държавните служители в града са доста скромни, като се равняват средно на около 18 000 долара годишно. Те обаче са изплащани на огромен брой бивши и сегашни служители. Политическият елит на Детройт отдавна се крепи на едрия бизнес. Въпреки че работната ръка в държавния сектор намаля през последните години, почти всеки 15-и местен жител все още е на държавна служба. Заплатите и допълнителните бонуси за сегашните държавни служители поглъщат 36% от общинските приходи. Още 39% отиват за наследени задължения като пенсиите и социалните помощи. Това оставя малко пари за инвестиране в западащата инфраструктура.

Изоставена църква в Детройт. Снимка: Си Би Ес

Пенсиите съвсем не са единственият проблем на Детройт. Градът пръска много пари за своите училища, които са доволни от могъщия профсъюз Detroit Federation of Teachers - над 14 000 долара се харчат на ученик годишно. В замяна обаче получаваната полза е малка: през 2009 г. учениците от държавните гимназии в града дадоха едни от най-лошите резултати в историята на националния изпит по математика. Над една трета от учениците ...

Публикувана на 07/29/13 00:02 http://e-vestnik.bg/18252/faliraliyat-grad-detroyt/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване