08/11/13 21:55
(http://e-vestnik.bg/)

Приток на бежанци създава напрежение в Германия

Асошиейтед прес

Даниел Кравчик е убеден, че нищо добро не чака неговия квартал в Берлин, когато бежанците се нанесат. “Ще разбиват мазетата ни, ще крадат мобилните телефони на децата ни, ще докарат престъпност и насилие и ще ни отнемат работата”.

29-годишният портиер, живеещ в източните покрайнини на Берлин, е един от многото местни хора, които посрещат на нож плановете на местните власти да превърнат една неизползвана училищна сграда в център за настаняване на близо 400 лица, търсещи убежище. В цялата страна нараства неодобрението към изграждането на приюти за бежанци.

Манталитетът на германците, че в страната вече няма място за пришълци, намира отзвук и в правителството. “Дори икономически силна страна като Германия изпитва затруднения” от този наплив, заяви наскоро вътрешният министър Ханс-Петер Фридрих, опитвайки се очевидно да намекне за опасенията на гласоподавателите два месеца преди общите избори. От своя страна, крайната десница използва тези страхове, за да привлече нови симпатизанти, а нейните членове участват в митинги срещу новите приюти.

Около 43 000 души са подали молби за предоставяне на убежище през първите шест месеца на 2013 г. - почти двойно повече от броя лица, подали молби за същия период на миналата година около 23 000 . Въпреки че тази бройка не може да се сравнява със стотиците хиляди души, които заляха Германия в разгара на югославските войни през 90-те години, германските градове все още се затрудняват да се справят с притока на бежанци, основно от Сирия, Чечения и Афганистан. Германия е топ дестинация за бежанци в ЕС, следвана от Швеция, Франция и Великобритания, които също са получили хиляди молби за предоставяне на убежище през последните няколко месеца.

Берлин, по-специално, вече направо се задъхва: някои от приютите там са толкова пренаселени, че леглата за новодошлите понякога се слагат в коридорите и общите помещения. През първото полугодие на 2013 г. 2300 бежанци са пристигнали в столицата, докато за същия период през миналата година те са били 1180. Въпреки че германските провинции плащат за настаняване и прехрана, общините, често разорени, се нуждаят от допълнителни средства и понякога теглят заеми, за да настанят бежанците.

Германия има фиксирани квоти за процента бежанци, който е позволено да поеме всеки град или регион. Например Берлин може да даде подслон на 5 процента от всички бежанци в Германия. Щом те пристигнат в страната, законът предвижда да им бъдат предоставени подслон и храна, докато молбите им чакат одобрение. Понякога това може да продължи месеци и дори години. През първите шест месеца от тази година близо 4800 бежанци са получили разрешение да се установят за постоянно в Германия, което прави около 15 процента от всички разглеждани случаи за този период.

Протести срещу новите приюти за лица, търсещи убежище, има не само в Берлин, а в цялата страна, колкото повече бежанци прииждат.

В Заксенхайм край Щутгарт местните протестираха срещу планирания строеж на приют за 60 души. Той все пак ще отвори врати, но общинските служители намалиха броя на предвидените бежанци на 37, а останалите ще бъдат разпределени на други места. Местни жители наскоро започнаха да подписват петиция, насочена срещу отварянето на ново жилище за над 200 души в Аусбург, Бавария. Жителите на квартал в Хамбург протестираха след като градът обяви, че има намерение да пригоди сградата на старо училище в център за настаняване на бежанци с капацитет 100 души.

Миналия месец друг такъв център в Арнщат, югозападно от Берлин, бе нападнат ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване