(http://e-vestnik.bg/)
Роджър Уотърс, комунето майор Томпсън и „Оставка”
Събитията по света и концертът-спектакъл „Стената” в София напълно объркаха и без това обърканите представи за „ляво” и „дясно” сред протестиращите и сред т. нар. „десни” у нас.
Най-напред, докато тук валят декларации отдясно против режима на Башар Асад и пасивността на правителството на БСП, английският парламент, доминиран от консерваторите (десни, та дрънкат), отхвърли желанията на премиера Камерън за намеса в Сирия. Още 12 европейски държави се дистанцираха от такива действия. Същевременно социалистът президент на Франция Франсоа Оланд се обяви за намеса в Сирия.
В тая бъркотия у нас мина концертът-спектакъл на Роджър Уотърс, в началото на който сред множеството надписи и послания, прожектирани на стената, отляво се появи един на български, с червени букви – „Оставка”. На стадиона за кратко избухнаха възгласи „Оставка, оставка”. Това доведе до възторжени коментари във Фейсбук, където протестиращите живеят предимно, като изолирани в свой свят. По същество те се опитват да политизират еднозначно концерта “Стената”.
Ден по-рано Роджър Уотърс извърши нещо объркващо – поклони се на гроба на майор Франк Томпсън в Литаково недалеч от София, придружен от зам.-председателя на БСП Янаки Стоилов. Много от българските медии нещо смотаха информацията кой е майор Томпсън – бил английски военен, загинал в България през Втората световна война. И така спестиха много интелектуални колизии на повечето невежи политикани, каквито щъкат из мрежата и по площадите.
Майор Франк Томпсън е комунист, убит, заедно с двама български партизани, след съмнителен разпит и импровизиран трибунал в селско читалище, въпреки правата си на военнопленник.
Томпсън не е някакво неизвестно име за Великобритания и поради други причини. Учи в Оксфорд в края на 30-те и става член на британската компартия, нещо често срещано сред интелигенцията в Англия тогава. Там се среща с прочутата английска писателка Айрис Мърдок и става голямата й любов, дори неин годеник, както пишат в някои публикации. Мърдок казва за него след години, че се надявали да се оженят (виж тук).Томпсън се възхищава от българския комунист Георги Димитров, който е съден в Германия по фалшиви обвинения и в света се надига вълна в негова защита, а в Лондон дори е организиран международен контрапроцес.
Томпсън става доброволец в британската армия и служи на няколко фронта, а януари 1944 г. е спуснат с парашут в България като свръзка на британското командване с партизанския отряд на Славчо Трънски, който е почти господар на голям регион между България и Македония (повече за Томпсън - тук).
И какво се оказва – тоя Томпсън бил „комуне”, по терминологията на бившия премиер Борисов и неговите симпатизанти.
И изведнъж Роджър Уотърс се покланя на гроба му, а снимка на майора се появи и в началото на концерта на огромната стена. Как това се сблъсква с представите на хората, които поставят знак за равенство между БСП и партизаните, наричани сега „крадци на кашкавал”? Вълната от антикомунизъм след 1989 г. направи така, че много хора дори не знаят, че България е обявила война на Великобритания и САЩ и на практика по онова време техни единствени съюзници у нас са били партизаните.
Но да се говори обективно за история у нас ще може чак след още 20-ина години, когато се успокоят политическите страсти.
Виж всички новини от 2013/08/31