(http://e-vestnik.bg/)
Бюджетната криза в САЩ и застрашената демокрация
Президентът на САЩ Барак Обама призна вчера, че е отчаян от бюджетната криза и от безотговорното поведение на републиканците, пише френският в. “Монд”. Ако до 17 октомври Конгресът не се споразумее за вдигане на тавана на дълга, САЩ може да се окажат в безпрецедентно състояние на дефолт, припомня ежедневникът и цитира Обама, който предупреди, че този път Уолстрийт трябва сериозно да се безпокои от задънената улица, в която е изпаднала страната.
Много републиканци изглежда виждат в парализата на федералното правителство възможност да се покаже, че свиването на разходите всъщност не е толкова лошо нещо, отбелязва в редакционна статия в. “Ню Йорк таймс”. Хората вероятно ще осъзнаят, че могат да живеят с много по-малко по мащаб правителство, отколкото си мислят, че им е необходимо, казва цитирана от американския ежедневник републиканка от Камарата на представителите.
Онова, което тези законотворци не казват на американците, е, че в действителност спирането на работата на държавните служби им излиза доста скъпо. Същите хора, които направиха кариера, роптаейки срещу дефицита, сега го увеличават. Последните два пъти, в които правителството спря работа - през 1995 и 1996 г. - костваха на хазната 1,4 милиарда долара за 26 дни - равностойността на 2,1 милиарда долара днес, подчертава всекидневникът.
Водещи фигури от Уолстрийт изразиха вчера засилващи се опасения от изгледите САЩ за първи път да обявят, че не са в състояние да обслужват дълга си на фона на продължаващият застой в Конгреса, посочва в. “Файненшъл таймс”. Има прецедент за спиране на работата на правителството, но не и с обявяване на дефолт, предупреди главният изпълнителен директор на американската инвестиционна банка “Голдман Сакс” Лойд Бланкфейн, цитиран от британския ежедневник.
Спирането на работата на правителството застрашава националната сигурност на САЩ, предупреждава в редакционна статия в. “Вашингтон пост”. Ако републиканците имат идея фикс, която да съперничи на ненавистта им към закона за здравната реформа, то това е решимостта да открият скандал в нападението през 2012 г. срещу американското посолство в либийския град Бенгази, при което беше убит американският посланик.
Тази седмица същите тези републиканци поставят посолствата на САЩ по света в опасност в резултат на парализираното правителство. Нещо повече, те застрашават националната сигурност във време, когато Съединените щати остават под заплаха от страна на Ал Каида и свързаните с нея групировки, отбелязва вестникът.
Американците плащат висока цена за събитията от тази седмица. Цената на парализата на правителството - за дни, а може би дори за седмици - бледнее в сравнение с щетите, които се нанасят на доверието към САЩ в чужбина, както и на доверието в самата демокрация, подчертава статия във “Вашингтон пост”, озаглавена “Застрашената демокрация”.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/10/05