(http://www.hsnovini.com/)
От „Подкрепа” чакат МОН да предприеме действия
Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ и българските учители очакват позицията на МОН относно преминаването на професията учител към статут на държавен служител, за да бъде възстановен, съхранен и повишен авторитетът на българския учител, се казва в писмо разпратено до медиите.
В унисон с предложенията на Синдикат „Образование“ и поетите ангажименти от Министерство на образованието относно мерките за повишаване статута на българския учител и привличане на млади хора в системата, педагогическата колегия очаква конкретните действия, за да се случи това.
Дошъл е моментът българските учители да видят, че МОН предприема действия за прекатегоризацията на учителите от трета към втора категория труд и за овладяване на лавинообразния растеж на средната възраст на учителите в България чрез вливане на млади специалисти в системата.
Сега е времето българските родители да се убедят, че МОН и правителството на г–н Пламен Орешарски инвестират в бъдещето на образованието като се промени качеството му и се обновява мизерният облик на много учебни заведения, като се включват модерни технологии в унисон с IT поколението, за което се грижим.
Синдикат „Образование“ очаква да види обещаните мерки за намаляване броя на учениците в паралелка и мерките за стимулиране на училищата, които поддържат оптимална норма ученици – между 300 и 500 ученици, се казва още в писмото.
Синдикат „Образование“ и българските директори очакват обещаното падане на долната задължителна норма за броя на учениците в паралелка и освобождаването на директорските заплати в зависимост от броя на учениците в училище. Последното е дискриминация, която няма европейски аналог, посочват синдикалистите.
Синдикатът предлага своевременно да стартира серия от мерки за привличане на младите учители и нарастване броя на мъжете в образователната система. За да се случи това, трябва да се повиши стартовата заплата на млад учител с 20%; да се промени механизмът на кариерното развитие с даване на възможност на младите специалисти за по-бързо кариерно израстване; да се договорят допълнителни, несимволични финансови бонуси за младите учители, които полагат допълнителен труд. Тези мерки е наложително да бъдат приети дългосрочно и от следващите правителства, за да започне да пада средната възраст на учителите, заети в системата на образованието до средноевропейската, която е 45 години.
Синдикатът очаква МОН да изпълни стратегията, за която българското общество отдавна настоява, а именно преминаване на едносменен режим на организация на учебно-възпитателния процес и определяне на периода, в който всички училища в България ще го изпълнят без изключение.
Най – важното е да се покаже на българското общество, че образованието наистина е приоритет, като съответно бъде обезпечено с достатъчен финансов ресурс за 2014 г. Синдикат „Образование“ продължава да настоява на своето предложение да бъде заделено 6% от БВП за образование, за да се изпълнят обещанията на правителството, респективно на МОН и очакванията на българите, се посочва в писмото.
Хасково Новини
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/10/08