(http://www.klassa.bg/)
Те получиха Нобеловата награда за мир
След като миналата година с Нобеловата награда за мир бе удостоен Европейският съюз, сега престижното отличие бе присъдено на Организацията за забрана на химическите оръжия. Нейният основен ангажимент е да контролира приложението на Конвенцията за забрана на химическите оръжия, приета през 1997 година. Членовете на тази организация са засега 189, а в понеделник Сирия ще стане 190-ият. В момента в страната се намират инспектори, които проверяват нещата на място и ръководят унищожаването на химическите оръжия.
Признание за унищожителите на химически оръжия
Сирия, наред с Ангола, Египет, Северна Корея и Южен Судан е сред петте държави, които не са подписали Конвенцията за забрана на химическите оръжия. Други две държави - Израел и Мианмар, пък не са ратифицирали споразумението. Конвенцията допълва Женевския протокол от 1925 година, който забранява само използването на задушаващи и отровни газове. Това старо споразумение е подписано от Сирия - за разлика от Конвенцията.
Тазгодишните носители на Нобеловата награда са отличени за "усилията за премахване на химическите оръжия", както гласи обосновката. Базираната в Хага организация има за задача да контролира в световен мащаб производството, съхранението и унищожаването на химически оръжия. От 2009 генерален директор на организацията е турчинът Ахмет Юзюмчу, служителите ѝ са 490, а годишният бюджет възлиза на 70 милиона евро.
С най-големи арсенали от химически оръжия разполагат Съединените щати и Русия. Сред държавите, които по техни собствени данни също разполагат с такива оръжия, са Албания, Индия, Ирак и Либия.
Сирийският контекст
Организацията за забрана на химическите оръжия попадна в центъра на вниманието покрай нападенията, извършени в Дамаск през август. При атаката, в рамките на която е бил използван отровният газ зарин, загинаха над 1 400 души. Това нападение предизвика възмущение в световен мащаб. След което - за да предотврати ответната реакция на САЩ, Сирия декларира готовност да унищожи химическия си арсенал, състоящ се от 1 000 тона бойни вещества.
"Актуалните събития в Сирия подчертаха потребността да се увеличат усилията за унищожаване на този вид оръжия", заявяват от Нобеловия комитет. А както каза председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу: "Решението на Нобеловия комитет е признание за важната роля на Организацията за забрана на химическите оръжия да спре използването на този вид оръжия".
Нобеловата награда за мир е единствената, която се дава не в Стокхолм, а от норвежкия Нобелов комитет в Осло. Тържественото връчване на отличието ще се състои на 10 декември.
DW.DE
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/10/12