10/30/13 06:40
(http://www.klassa.bg/)

ОЛИГАРХИЧНИЯТ СТАТУТ НА ЦВЕТЕЛИНА БОРИСЛАВОВА СЕ УТВЪРЖДАВА

Натрупала контакти и обградила се с правилните хора, в началото на новото хилядолетие Цветелина Бориславова е готова да изиграе предначертана й роля на честна капиталистка, работеща здраво за просперитета си. През 2001 г. правителството на Иван Костов приключва мандата си и в страната има избори. Приключил е един от най-криминалните периоди в икономическото преструктуриране на държавата. Голяма част от приватизацията е извършена, най-апетитните държавни активи са в частни ръце, а водещите бизнеси са вече парцелирани.

Основният икономически команден център в държавата е съсредоточен в и около СИБанк на Костовия приятел Славчо Христов. Христов е близък на Бойко Борисов и Цветелина Бориславова и имат общ бизнес покрай охраната на всички парченца от Славчо Христовата империя.

Царски времена

Времената са царски. И в преносния и в буквалния смисъл. В началото на 2001 г. Симеон Сакскобургготски обявява плановете си да влезе в политиката в България. Мълвата носи, че за подготовка по връщането на прогонения монарх са виновни “Мултигруп”.

Групировката е притисната да стената при управлението на Костов и сега търси начин да го елиминира. Бойко Борисов става охрана на новия кандидат за премиер на България Симеон Сакскобургготски, а Цветелина Бориславова, която знае испански, придружава царица Маргарита на различни събития.

Симеон печели изборите убедително и на власт идва странна коалиция от “монархисти” – НДСВ и партията на етническите турци ДПС. Новата политическа власт си има и нови любимци. Сред тях безспорно е Цветелина Бориславова. Цветелина е член на управителния съвет на “Бентонит” и ОЦК, които са акционери в СИБанк на Славчо Христов.

Близостта между банката и фирми от металургичния сектор не е случайна. Още като държавна банка преди 1989 г. Стопанска банка е натоварена със задачата да обслужва предприятията от сектора. През нея минават кредитирането, както и депозитните сметки на предприятията. В знаменателен се превръща случая “Кривой рог”, който намира разрешението си при управлението на НДСВ (виж карето).

След идването на Симеон Сакскобургготски на власт, Цветелина Бориславова е издигната за председател на Надзорния съвет на СИБанк – основния източник на доходи за предишната власт. Целта на оформилата се вече олигархия е банката да запази приходите от държавни учреждения, уредени по времето на Иван Костов.

Славчо Христов проумява, че времето му като лице на олигархията е изтекло и е разумно да се оттегля. Така половинката на Бойко Борисов поема управлението на банката, в която много от акционерите са офшорни фирми и е спрягана като една от най-големите перачници на пари в държавата.

След като поема контрола над банката, Цветелина се заема да изчисти имиджа й от офшорки. Офшорните фирми излизат окончателно от банката през май 2003 г., когато Бориславова изкупува от „Ванкарем Лимитед” 4.065 % от капитала на СИБанк.

Още толкова придобива и Светослав Божилов (бивш главен прокурист на БРИбанк, основател на банката, заедно с Емил Кюлев). Делът от 8.895 % на друга офшорка -„Бидефорд трейдинг” се разпределя между членове от ръководството на банката.

Казанлъшкото предприятие „Руно”, което също е собственост на Цветелина, купува 4.825 %, притежавани преди това от „Менцел трейдинг лимитид”. С още няколко врътки чрез друга фирма от Казанлък „Катекс” Цветелина придобива нови дялове в банката.

Бойко хваща лошите, Цветелина разцъфтява

В правителството на НДСВ Бойко Борисов получава изключително отговорния пост на главен секретар на МВР. Той получава неограничена власт да преследва престъпниците…и неудобните бизнесмени. В ръцете на виден представител на ъндърграунда постът дава много възможности за разчистване на бизнес интереси. От тази силова позиция се възползва Цветелина.

Още в първата година от управлението голяма част от бизнеса на кръга “Олимп” е преминал в ръцете на Бориславова. СИБанк е основен кредитор и акционер в „Пампорово” АД, приватизирано чрез подставена фирма от Славчо Христов.

През 2004 г. банката започва да финансира строителството на нови писти, лифтове и луксозни хотели в курорта. Същата година „Мултигруп” преотстъпва на СИБанк бившата резиденция на Тодор Живков „Перла” в Приморско. Банката придобива и дял от TBI (която е мажоритарен собственик на “Булстрад”, “Доверие” и др.) и започва да предлага комбинирани банкови, пенсионни и застрахователни услуги.

Партньорът Прокопиев

Правителството на НДСВ продължава активната политика по разпродаване на държавно имущество и предприятия за жълти стотинки. По линия на приватизацията Цветелина установява близки контакти с друга голяма звезда на това време Иво Прокопиев.

Прокопиев вече има един успешен проект как се лови риба в мътна вода с голи ръце. В правителството на Костов благодарение на близките си контакти с вицепремиера Александър Божков той успява да прилапа монополиста в минерало-суровинната дейност “Каолин”. В управлението на НДСВ обаче Прокопиев се прави не толкова на купувач, колкото на консултант. Ролята на купувача обаче играе Цветелина, която разполагайки с огромния държавен ресурс, съсредоточен в СИБанк, може да излезе на пазара с размах.

След назначаването на Цветелина за шефка на надзора, СИБанк вдига капитала няколко пъти, продава дялове, строи хотели, финансира и придобива ВЕЦ-ове. Оглежда се за всяка добра възможност за сделка.

Златна сделка за златните акции

И такава се появява през 2004 г., когато Агенцията за приватизация обявява процедурата за продажбата на остатъчния дял от 34% в БТК. Консултант по сделката е Иво Прокопиев чрез “Булброкърс”.

Покрай приватизацията на БТК Цветелина прави финансов удар, използвайки вътрешна информация от Прокопиев. Веднага след като държавата се раздели с мажоритарния пакет от 65% в БТК, буквално подарен за 250 млн. евро на исландския спекулант Тор Бьорголфсон, Цветелина започва изкупуването на компенсаторки. Така когато Прокопиев предлага 34% от БТК да се продават през борсата срещу компенсаторки, единственият купувач, който може да набере сумата, е СИБанк.

Хората ги продават за жълти стотинки на брой, защото са загубили надежда, че някога ще могат да им вземат реалната цена от 1 лев. Изведнъж обаче правителството на НДСВ обявява, че 34% останали процента от БТК ще се продават срещу компенсаторки. Цената на брой надхвърля левче за една нощ. Хората са прецакани, а СИБанк на Цветелина става акционер с 35% в БТК.

Според представители на пазара обаче СИБанк е само посредник в тази сделка, а реалният купувач пак е Тор Бьорголфсон. И това се доказва, когато само месеци по-късно милиардерът придобива 34% от СИБанк. Малко по-късно увеличава дела си до 49%, като плаща подобаващо на досегашните акционери, тоест и на Цветелина Бориславова.

Така царското време се оказва наистина по царски добро за Бориславова. Освен големите си експозиции в металургичния сектор, наследени от СИБанк, и почти монополното завземане на финансовия пазар, тя се сдобива и с ключов телекомуникационен актив чрез БТК. Сделката пък и до днес е олицетворение на това какво значи пладнешки грабеж.

След четирите години на НДСВ Бориславова влиза във времето на Тройната коалиция с позиции в бизнеса, с които властта трябва да се съобразява. Нейният собствен апетит към политическо инженерство и властово кадруване е в апогея си. Вписала се в олигархичната роля, Бориславова е непоклатима и има статута на прима бизнес дама завинаги.

Очаквайте:

Цветелина става първи избор на Тройната коалиция

 

 Репортер
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване