11/23/13 06:18
(http://offnews.bg)

Украйна реши, че се намира на запад от рая

Украинският премиер Николай Азаров, Снимка: ЕРА

Автор: Делян Тодоров, студент I-и курс по Журналистика в СУ “Св. Климент Охридски” 

На 21 ноември 2013 година, в 14.58 минути на официалния портал на украинското правителство беше публикувано съобщение, в което се твърди, че към момента „ е замразява процесът на подготовката на споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС“.  Като мотив се изтъква националната сигурност на страната и жизнената нужда да бъдат възобновени активните икономически взаимоотношения с Русия и страните – членки на Митническия съюз (Русия, Беларус и Казахстан ).

За мнозина обвързването на дадена държава със стабилен политико-икономически блок като Европейския съюз би трябвало не само да не се явява риск за нейната национална сигурност, но дори да бъде част от решенията на проблемите от това естествено. Съвсем различен обаче, е случаят в тристранните отношения между Брюксел от една страна, Москва от друга и Киев, който се ситуира буквално между чука и наковалнята.  

Украйна от години се опитва да балансира в международните си отношения и да не изоставя нито западните си партньорства, нито Големия брат в съседство. Прилагането на тази стратегия не е достатъчно, за да се постигнат високи резултати нито по отношение на съществените реформи в различни сектори , нито в икономически или политически план, но паралелно с това не се допускат драматични събития, които да пораждат допълнително напрежение в обществото или социални недоволства . Подобно на всеизвестната котка на Шрьодингер, така и Киев се опитва да запази агнето полуцяло и вълка полусит.

По данни на IFAK UKRAINE, която е част от семейството на немската IFAK INSTITUT GmbH & Co. (една от най-големите проучвателни компании на Стария континент), в мнението на украинското общество се забелязва един изключително интересен феномен. При проучване, в което са били интервюирани 50 000 души от цялата страна 55 % от жителите подкрепят асоциирането с Европейския съюз, 33 % са против подписването на подобен документ, а за 17 % от анкетираните е трудно да преценят. В същото време 48% процента от украинците подкрепят възможността Украйна да се присъедини към Митническия съюз, контролиран от Москва, 36 % са против и 16 на сто не могат да дадат мнение. Елементарната математическа логика показва,че има немалък брой жители, които подкрепят участието на Украйна и в двата съюза. За мнозина е ясно,че страната трудно  ще посочи дали се нуждае повече от въздух или вода.

Колебанието на Киев дали да затопли своите отношения със Запада и активно да се придвижи към съюз с него не се базира толкова на политическа нерешителност, а на страхът от реакцията на силна Русия при подобна крачка. В последните месеци Кремъл ясно демонстрира какво ще бъде поведението на Москва в случай, че Украйна затръшне и последната врата, даваща ѝ път към Митническия съюз. Спомените на газовата война“ през 2009 са все още изключително ясни в съзнанието както на обикновения украинец, така и на политическия елит.

Безспорен е фактът, че страната дължи повече от 1,3 млрд. долара на “Газпром”. „Изненадващо“, в последните седмици,  преди подписването на договора за асоцииране, руското дружество започна ожесточена кампания в посока Киев, желаейки кредитите да бъдат покрити възможно най-скоро или… газът ще спре. За съжаление, географската позицията на Украйна не ѝ позволява да се ориентира към алтернативни източници на гориво и в продължение на десетилетия не съумява да отбие този коз на Русия. Кремъл наложи и допълнителни „санкции“ като ограничи вноса на някои украински стоки (подобна тактика беше използвана и срещу Молдова,откъдето беше забранен вносът на вино и спиртни напитки, които са един от моторите на слабата молдовска икономика) и въведе нови мита за продукти от страната, с което директно се демонстрираха само част от последиците, които ще засегнат Киев, ако обърне гръб на Москва. Според вицепремиера Юрий Бойко от август насам, в следствие на руските икономически действия спрямо Украйна, страната е изгубила 15 до 20 000 работни места и 30-40 милиона гривни (4 до 5 млн. евро) оборот. Според него, ако ситуацията продължи в тази насока на развитие или се влоши, това би изложило на риск социалната среда в страната.

Агресивният тон, натискът и мощният арсенал от икономически и политически инструменти за натиск, очевидно свършиха своята работа и Украйна натисна рязко спирачките, докато пътуваше към Брюксел.  

Тежко разочарование за Запада 

Европейският съюз не закъсня със своята реакция и моментално демонстрира своето разочарование от решението на правителството в Киев. Германският Външен министър Гидо Вестервеле заяви,че това е акт на суверенното право на страната сама да реши кой ще пътят, по който ще поеме. Уточни,че вярва, че страната ще избере развитие към европейските ценности и независимо от оттеглянето на Украйна от асоцииране с блока, възможностите за партньорство остават отворени .

„ Ние вярваме, че това решение е разочароващо не само за ЕС, но и за украинския народ“ – каза ръководителят на европейската дипломация Катрин Аштън. Според нея сътрудничеството между Брюксел и Киев щеше „да предостави възможност да се спре тенденцията от намаляване на чуждестранните инвестиции в страната“

В същото време , говорителят на  Държавния департамент на САЩ Денифър Псаки заяви , че „ ако информацията за оттегляне на Украйна от диалога за асоцииране е вярна и решението е окончателно, то ние сме разочаровани“. Все пак, Псаки сподели, че до срещата във Вилнюс остават няколко дни, през които Брюксел и Киев имат възможност „да премахнат всички съществуващи пречки“

Лондон, в лицето на британския външен министър Уилям Хейг, окачестви решението на Украйна да стопира преговорите за асоцииране като „ пропусната възможност“

По-късно през деня на официално посещение в Киев трябваше да пристигне еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле, с цел продължаване на диалога и усилията за подписване на двустранното споразумение за асоцииране. Чрез своя профил в социалната мрежа Туитър той заяви, че отменя своето посещение в бившата съветска република и че „сега много възможности за Украйна и нейния народ ще се забавят“. Самият договор трябваше да бъде официализиран следващата седмица в столицата на Литва, където ще се състои среща на върха на Европейския съюз.

Широки усмивки в Кремъл. 

Москва  искрено приветства решението на Украйна да стопира процеса на асоцииране с Брюксел. Говорителят на руския президент Владимир Путин, Дмитрий Песков заяви, че е „доволен от възможността за  развитие търговско-икономически отношения с нашите най-близки партньори“ . Постановлението прието днес,от страна на Киев е огромен успех за Руската федерация и нейното желание, Украйна да се присъедини към Митническия съюз. Песков, все пак допълни, че Кремъл ще приеме всяко решение на страната във връзка с нейната евроинтеграция.

В продължение на месеци Русия и президентът Владимир Путин бяха обвинявани от лидерите на страните – членки, че притискат Украйна със средства, които възпрепятстват възможността, страната да вземе независимо решението за собствения си път.

Литва, която към момента председателства Европейския съюз реагира изключително остро и директно посочи Москва като причина за отказа на Украйна да продължи своята интензивна евроинтеграция. Йовита Нелюпсиене,главен съветник по външната политика на президента Далия Грибаускайте, заяви, че Украйна не е съумяла да устои на икономическия натиск и изнудването. „Ставаме съвременници на съюзи, които са създадени на базата на нецивилизовани похвати, а подобно сътрудничество няма как да бъде дълготрайно“, допълни тя.    

Статията "Украйна реши, че се намира на запад от рая" бе публикувана първо в OFFNews.bg.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване