(http://e-vestnik.bg/)
Бежанци се заселват в горите в Сърбия
Ройтерс
С приближаването на зимата стотици хора търсещи убежище от Африка и Близкия изток живеят в гора в Сърбия без основни удобства - знак за провала на балканската страна да се справи с нарастващия имиграционен поток.
Малцина имат палатки, докато други са се подслонили в дървени колиби. Много от хората имат само дрехи, с които да се завият през нощта и палят огньове, за да се стоплят и за готвене. Репортери на Ройтерс откриха един човек да живее в трафопост. Всички легално са поискали убежище, но двата центъра за бежанци в страната са пълни.
С около 300 души, живеещи по този примитивен начин, правозащитни групи изразиха нарастваща загриженост и заявиха, че проблемът само ще се влоши с идването на още имигранти. Този въпрос трябва да бъде решен сега, заяви пред Ройтерс Нилс Муйжниекс, комисар по човешките права в Съвета на Европа след свое неотдавнашно посещение.
Зимата идва и някой може тежко да се разболее или да умре в студа, казва той.
Докато Европейският съюз свива традиционните имигрантски пътища през Средиземно море, имигрантите все повече опитват късмета си през страните от бивша Югославия, за да стигнат северната съседка на Сърбия Унгария в Шенгенската зона на Европа, която е без граници.
Размириците на Арабската пролет подхраниха нарастване на броя на бежанците, особено от Сирия, която от повече от две години е в гражданска война, отнела живота на над 100 000 души. Броят на бежанците, търсещи убежище в Сърбия, скочи от 52 през 2008 г. на почти 400 тази година.
Но сръбското правителство бе бавно в реакциите си и срещна съпротива от местните жители за настаняването на хората, хванати да преминават границата нелегално и искащи убежище. Двата центъра за бежанци в Сърбия приютяват около 250 души. За много имигранти Сърбия е последната спирка на дългия път от Турция до Шенгенската зона, което прави проблема особено остър.
В съседна България властите прибягнаха до центрове за задържане, за да се справят с препълването на своите лагери за бежанци. В Македония имигрантите се оплакаха от побои от полицията и мафиотски банди и от това, че ги гонят обратно през границата, вместо да бъдат третирани според закона.
Това е хуманитарна криза, заяви Радош Джерович, ръководител на белградски център за бежанци.
Повечето от тях са поискали убежище и държавата е задължена да им осигури настаняване, казва той. Никой не може да ми каже, че Сърбия в момента няма капацитет да намери 200, 300 легла в казарма или училище, казва Джерович.
“Сърбия не може да се справи”
В село Боговаджа, на около 60 км южно от столицата Белград, в момента има колкото селяни, толкова и бежанци, около 170 настанени в център за бежанци и дори повече, живеещи в това, което те наричат “джунгла”. Всички те получават по едно ядене на ден в центъра, където се оформят дълги опашки. Температурите скоро ще паднат под нула градуса с идването на зимата.
“Нощем не можем да спим, много е студено”, казва Зиад Хусеин, 22-годишен студент, който казва, че е от сирийския град Хомс.
“Ние нямаме пари, за да се храним, а в лагера ни дават по едно ядене на ден. Няма да умрем в Сирия, ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/11/27