(http://noresharski.com/)
На вниманието на българското правителство – известие от Брюксел
Автор: Илиян Василев*
От изявлението на господин Klaus-Dieter Borchardt, директор за енергийните пазари в Европейската комисия, направено вчера се разбра, че всички двустранни междуправителствени споразумения между България, Сърбия, Унгария, Словения, Хърватска, Австрия и Гърция с Русия по повод на проекта Южен поток са незаконни, т.е. нищожни и трябва да се преразгледат. С други думи първа копка най-рано след две години. Всуе беше и пиар и копки и заварки.
Това не е изненада. Много хора предупреждаваха, че проектът Южен поток е общоевропейски и юрисдикцията е наднационална, т .е. ЕК ще има тежката дума по темата за енергийните отношения между Русия и ЕС. Нещо повече, както става известно ЕК и лично еврокомисаря Йотингер са предупредили отделните страни, че са в нарушение както по сключените между правителствени споразумения, така и по тези които възнамеряват да сключат. Това експлицитно е направено и пред българското правителство само дни преди да подпише двата протокала с Газпром, за да не се оправдава с незнание или неясно тълкуване. И то демонстративно подписа без да се съобразява с мнението на Европейската комисия.
Господин Вигенин спешно излетя за Киев за да замаже гафа и да убеждава своите домакини, че този акт на българското правителство не е против Украйна и забележете, че проектът “Южен поток” не е насочен срещу нейните интереси!? Забележете след като в Европа и в Русия никой не храни илюзии относно причините поради които той е инициаран, а именно да заобиколи Украйна и я лиши от транзит на руски природен газ. Съответно от милиардни приходи.
Преди няколко дни президентът на Украйна Виктор Янукович, за да не остави никакви съмнения относно начина по който Южен поток се възприема и по който се използва при натиска от страна на Русия предупреди в интервю “”В същото време, докато ние водим преговори, докато градим общата енергийна политика [с ЕС] и Украйна заема достатъчно сериозно място в европейските планове, в това време се подписва споразумение с пет страни от ЕС за строителство на Южния поток”. Това е пряко нарушение. Днес Украйна има пълното право да направи изявление, че излиза от Третия енергопакет, тъй като не се зачитат интересите на нашата страна. Що за партньори сме?”.
Очевидно е, че скоро време Южен поток няма да се строи. Това беше последната карта от знаменития “Голям шлем” на експрезидента Първанов.
Какво получи България в замяна на фотосесията на господин Орешарски с Милер и министър Новак и подписалите нищожни протоколи?
Със сигурност загубихме и без това ограничения си и намаляващ политически капитал и доверие в нашите съюзници и партньори.
Каква според Вас е вероятността в ЕК да си припомнят за закачката на постоянния представител на Русия в ЕС Владимир Чижов, че се надяват България да изиграе ролята на “троянски кон” на Русия в ЕС, с допълнението ” в положителен смисъл”. Според моите скромни разбирания единственият положителен смисъл по операцията “Троянски кон” в древна Троя може да се намери от преподаватели във военни академии като пример за успешна атака срещу обсадена крепост, т.е. в нашия случай срещу ЕС.
Най-накрая стана ли ясно на господата управляващите как останаха “прелъстени и изоставени” както на времето останахме със сметката по затворените малки блокове на АЕЦ Козлодуй, от които като минимум загубихме 9 милиарда евро. И причината не беше в ЕС или Запада, а в загубилата доверие на запад съветско-руска ядрена технология и най-вече в недоверието към българската политическа класа, че може да води независима от Русия политика след толкова години без собствена идентичност като нация и държава.
Въпросът ми е – с какво допринесохте за укрепване на доверието на ЕС и ЕК към България и към лоялността ни – във важни моменти да нямаме друга мисъл освен съюзната солидарност, да умеем да играем “в екип”?
Какво си мислите – дали еврокомисарите и правителстветата на традиционно подозрителните към България други страни членки, които бяха раздразнени от заиграването ни с Русия и предоставянето на пиар инициативата – включително с нескопосаната церемония по първата заварка на тръбата – в решителен момент на битката за Украйна утре или вдруги ден ще “прелеят” от ентусиазъм и симпатия към нас във важни моменти, когато се решават въпроси като – Шенген, бежанци, мигранти, европейски програми, доклади, финансиране на проекти усилваща енергийната ни сигурност и т.н.
Уж технически не стоим зле, а все някакви “политически ” критерии не можем да изпълним и все не разбираме.
А ключовата дума е доверие и умение да комуникираш.
За да не се заблуждавате, че проблемите около Южен поток и Украйна ще отминат просто така и ще Ви се размине – ще цитирам думите на руския заместник министър Анатоли Янковски, който беше и в Будапеща и в Брюксел с едно и също послание – Русия не признава правото на Европейската комисия да налага правила и процедури за газопроводи на територията на Европейския съюз, които стартират извън ЕС, т.е. според Москва са предмет на международно право. И допълни, че междуправителствените споразумения на Русия със страните от Южен поток имали преимущество пред общоевропейското законодателство!?!
Не зная колко сте запознати с иносказателността в дипломацията – но това е недвусмислена заявка за остро и агресивно съперничество в непосредствено бъдеще, което събитията в Украйна само ще разгорят още повече.
Има провали, които българското общество или поне част от него може да Ви прости – живеем в трудни времена и дори добри намерения могат да затънат в калта на непрогнозируемата конюнктура. Но външната политика и енергийната сигурност са много висок общ приоритет на Европейския съюз и съзнателната или още по-лошо неосъзнатата игра срещу ЕС може да коства много на България.
Няма значение какви са причините – незнание, неумение, корист или нерешителност.
Със сигурност поставихте рекорд – за толкова кратко време толкова много щети във външнополитически план.
Не е трудно да бяхте направили предварителни риск анализи и огледате ситуацията от различни страни, да изчислите прецизно и най-вече с помощта на независими анализатори рисковете и ползите. Правилата и процедурите са най-добрата гаранция срещу грешки. Не е трудно да се стремите да изградите вътрешно политически и обществен консенсус въз основа на открита, а не задкулисна политика. Защото задкулисието, освен всички си недъзи, ражда неефективни и непрофесионални решения, защото винаги отсъства контратезата и баланса на интереси.
Бурите в енергетиката тепърва предстоят и Вие си правите и без това трудни проблеми още по-трудни.
Текстът е публикуван първо в блога на автора.
The post На вниманието на българското правителство – известие от Брюксел appeared first on Noresharski.com.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/12/05