12/06/13 07:41
(http://e-vestnik.bg/)

Споразумението на Молдова с ЕС бе засенчено от протестите в Киев

Би Би Си

Парламентът на Молдова. Снимка: официален сайт

Многохилядните протести в Украйна след вилнюската среща на върха, където Киев отказа да подпише споразумение за асоцииране с ЕС, почти засенчиха макар и не тъй мащабните протести в Кишинев.

Молдовската опозиция впрочем бе възмутена по точно обратния повод - властите на страната наред с властите в Грузия започнаха сближаване с Европа.

На пресконференция във Вилнюс, след като парафира споразумение за асоцииране с ЕС, премиерът на Република Молдова Юрие Лянка заяви, че задачата е изпълнена наполовина и страната предстои да про-дължи с реформите.

“Посветих на тази идея последните 15 години от дейността си. Радва ме честта да парафирам споразуме-нието и това, че европейската идея добива ясни контури. Но според мен сме изпълнили задачата само на-половина. Длъжни сме да доведем процеса до момента, когато хората в страната ще усетят реална полза”, каза премиерът.

Очаква се споразумението за асоцииране с ЕС да увеличи износа от Молдова за страните от общността с 15 на сто, а молдовският БВП да нарасне с 5,4 процента. Освен това ще отпаднат 95 на сто от митата меж-ду Молдова и ЕС, посочва документът, публикуван на 2 декември на сайта на Европейската комисия.

29 ноември, когато бе парафирана спогодбата за асоцииране и зона за задълбочена и всеобхватна свободна търговия с Евросъюза, бе наречен в Кишинев “историческа” дата. По този повод в столичния център дори се състоя концерт.

Докато лидерите на молдовската управляваща коалиция жънеха във Вилнюс плодовете от тригодишните преговори с ЕС, слушайки похвали от европейските чиновници, молдовската опозиция протестираше пред сградата на мисията на ЕС в Кишинев с твърдението, че властите са отпътували за Вилнюс пряко волята на народа.

Тръгнеш ли на Запад . . .

Самите жители на Молдова успяха да се запознаят с текста на договора, едва след като той бе парафиран във Вилнюс. Затова и опозицията, и редица експерти изразиха тревога от секретността, в която според тях е разработен документът.

По думите на бившия министър на реинтеграцията Василе Шова, днес депутат от опозиционната компартия, консултациите с гражданското общество и експертите обикновено протичат преди парафирането.

“След като бъде парафиран, документът не може да се променя. А тъй бързото придвижване на споразумението може да създаде конфликтна ситуация между бреговете на Днестър и да причини фундаментални щети на страната като цяло. Трябва да намираме компромиси и чак после да бележим позициите, а не обратното, както стана. Ще видим как ще се развият нещата, но засега въпросите са повече от отговорите”, посочва той.

Депутатът сериозно се тревожи, че създаването на зона за свободна търговия с ЕС може да има отрицателни последици.

“След Вилнюс не се очаква нищо съществено - икономическата ситуация изобщо не съдържа предпоставки за бърз растеж, положението в социалния сектор е същото. Най-вероятно ще видим голям пиар проект за печата. В тази ситуация не се обявяваме против Вилнюс, нито за Вилнюс; въпросът е доколко Молдова е готова да брани икономическите си интереси в конкурентни условия - и на Изток, и на Запад”, казва молдовският комунист.

Бившият заместник-министър на икономиката Игор Додон от Социалистическата партия, депутат в парламента, очаква парафирането на спогодбата с ЕС да влоши молдовско-руските отношения.

Надежда за премахване на визите

Директорът на Института за европейски проучвания Виорел Чиботару обаче е убеден, че отношенията между Молдова и Русия ще се развиват в светлината на събитията в Украйна.

“От икономическо гледище ситуацията ще се развива в контекста ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване