(http://offnews.bg)
Създава се мрежа за пост-уейв контра концерти
Light Vocal Group, „Darkwave-Радомир”, „Мрежата за пост-уейв контра концерти и други събития” и Арт движение КРЪГ организират пост-уейв контра концерт „14 години нов живот” на 21 декември в алтернативния столичен клуб „Три уши”.
Ето част от имената на авторите и изпълнителите: Ивайло Демидов-Ивашкин, Адам Аврамов, Емил Недялков, Свилен Иванов – Morebasser, Илияна Бешкова, Леда Екимова, Ива Начкова, Албена Ангелова, групите „Light Vocal Group”, „Проект Димитър Воев”, „Психобагажник”, „Лоши петли” и др., а на барабаните – 12-годишната Антонина Йорданова.
Това са млади пост- и дарк уейв групи и музиканти от София, Радомир, Варна, Русе и др. градове, които се събират, за да представят една обща неформална концепция за предпразничен рок концерт, под ключовото название „конспиративен събор с явен характер”.
Всъщност серия от т.нар. „тайни концерти” през изтичащата година бяха замислени, а два от тях и осъществени със завиден успех от неформалния тийм „Darkwave-Радомир” в селата Стефаново и Гълъбник, Пернишко, и Дъждовница, Кърджалийско (с партньор Арт движение Кръг), през юни и септември с публика, придошла от цялата страна. Безспорният успех, който имаха тези мини-фестове – в Стефаново, Гълъбник и Дъждовница – показа, че тази несъзнателна искреност и некомерсиалност бива възприета от публиката и резонира с нейната собствена нагласа.
С експерименталния концерт в алтернативния софийски клуб „Три уши” крехката новосъздадена мрежа от автори и групи, поддържащи лиричния уейвърски мироглед след края на епоса „Нова генерация”, ще се заяви публично. Преобладаващата част от изпълнителите са млади хора, които не крият, че стартова точка в техните музикантски търсения е ъндърграундът и младежката субкултура от 80-те и 90-те, а заедно с това – да продължат да експериментират в духа на фината и студена естетика на група „Нова генерация”.
Вдъхновяващи фигури, които работят в мрежата, са: музикантът Ивайло Демидов-Ивашкин от някогашната група „Мефисто”, работил заедно с незабравимия Димитър Воев, пънк и джаз изпълнителката, соло на Rosenquarzexpess, Илияна Бешкова – внучка на художника Илия Бешков и дъщеря на режисьора Александър Бешков, която живее и работи в Германия, емблематичният супербасгерой Свилен Иванов, способен да извлича музика дори с… флекс, варненските пънкари от „Психобагажник” – първо легенда и едва след това група, психеделичният dark ambient проект E.U.E.R.P.I., както и поетите и художниците от Арт движение “Кръг”.
Каквато и да е публиката в „Три уши” на 21 декември с всичките й забавни атрибути – черни гримове и червила, скъсани чорапогащници, рокли от 17-ти век, кожи и черни наметала – важно е самото провокирано създаване на кръг и общност, която твори и предлага нови естетически стандарти, стандартите на последователното новаторство и музикалния авангард, преосмисляйки традицията на „студената вълна” чрез своя лабораторен (засега) експеримент.
Как да бъде разбиран пост-уейвът? Като български. След края на епоса “Нова генерация” нашата самобитна рок сцена бързо деградира, докато аналозите й в другите пост-социалистически държави продължават криво-ляво да се крепят, може би по-скоро поради численост, отколкото поради добри идеи. Не може да се каже, че през последните две десетилетия нейни духовни наследници липсват съвсем. Изпълнители, поддържащи здравословно лиричния уейвърски мироглед има и извън този кръг. Но това, което се зароди в последните години и в някакъв скорошен момент започна да се нарича пост-уейв – това е този конкретен опит за ревизия на съвременната българска култура от страна на младите групи и музиканти, които се заявяват под името „Мрежа за пост-уейв контра концерти и други събития”.
В какво се състои иновацията, която превръща тези музиканти в общност? Може би в подхода. Според Адам Аврамов, един от организаторите на мрежата: „Ние се опитваме да бъдем нещо като песъчинката във вестибуларния апарат на някои ракообразни, която дразни техните меки тъкани, но им дава да разберат в коя посока все пак се движат. Предвид динамиката на културните процеси у нас, след точка „А” точка “Бе” обикновено се оказва унизителна химера. Затова и в добрите традиции на източната философия ние отдаваме много по-голямо значение на самото пътуване, отколкото на неговата посока. Тъй като една от причините изобщо да съществуваме е за собствен кеф, приоритет ни е да осъществяваме идеите си собственоръчно, а не на добре известния принцип “дайте да дадем”…”
Кое е “контра” в този концерт? Както казва един от музикантите, Алексей от „Лоши Петли”, контрабасът не е контра на баса. Шеговитото наименование “контраконцерт” възниква също толкова спонтанно, както всичко на фона на случващите се у нас протести и абсурдно-бутафорни “контрапротести”. Ако има нещо, на което участниците в мрежата се “контрират” категорично, то е абсолютната неспособност да бъде дадена адекватна оценка на наследството, оставено ни от последния български музикант и поет на XX век – Димитър Воев.
Радост Николаева
Статията "Създава се мрежа за пост-уейв контра концерти" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/12/21