(http://e-vestnik.bg/)
Съседите на Гърция и Европа
Белград тържествува, Тирана се смее, а Груевски в Скопие проклина Атина - някак по този начин изглежда обстановката по северните граници на Гърция след огласяването на заключенията на Съвета на външните министри на ЕС за напредъка на страните кандидатки за членство или на държавите, стремящи се да получат кандидатура.
Какво точно обаче стана в Брюксел в края на миналия месец? Съветът реши да предостави на Сърбия дата за започване на присъединителни преговори за 21 януари. Прехвърли албанското искане за предоставяне на статут на страна кандидат за членство в ЕС за срещата през юни, а външните министри изтъкват, че дотогава “се очаква от Албания да се справи с организираната престъптност и корупцията”.
Съветът отхвърли за пореден път молбата на Македония да й се предостави дата за започване на присъединителни преговори, тъй като прецени, че няма никакъв напредък по спорния въпрос за името на страната, а също и по въпросите на свободата на печата и уреждането на острите вътрешни политически конфликти.
Колкото до Турция, за нея остана сложната ситуация в отношенията й с Брюксел, а опасната политическа нестабилност в Босна и Херцеговина не остави никакво поле на оптимизъм за някакъв минимален развой относно молбата й да бъде квалифицирана като страна кандидатка за членство.
“Европейската карта” в крайно чувствителните Западни Балкани вече се оформя по следния начин: Хърватия е вече член на ЕС, Черна гора изпреварва останалите заинтересовани за членство, тъй като е в процес на присъеидинителни преговори, за Сърбия вратата се отваря след решението на Съвета, Албания, ако през юни й се предостави статут, ще направи първата стъпка към своето членство, Косово, с подписването на Споразумението за асоцииране и стабилност върви към влизане в европейската орбита, а европейската перспектива на Македония остава замразена най-вече заради претенциите на нейния лидер.
Така най-общо се е формирала обстановката, която Атина е призвана сега да управлява в качеството й на упражняваща от 1 януари 2014 г. председателството на ЕС.
Решенията на Съвета на лидерите на държавите членки действа, разбира се, като рамка, в която председателстващата страна - в случая гръцкото председателство, поема ангажименти и не може да се отклонява.
С други думи, не бива да се очакват някакви сензанционни неща по този горещ за Западните Балкани въпрос за европейския път на страните от този регион.
Атина обаче може да се възползва от възможностите, които й се представят като подходи, за да ускори присъединителните процедури за ВСИЧКИ, независимо от заинтересованите съседи.
Ерго, в интерес на Гърция е тя да доведе Европа до своите граници. Паралелно, това и един чудесен шанс за гръцката дипломация да се рестартира на Балканите.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/01/03