(http://radiomilena.com/)
Пациентски организации искат контрол на разходите в здравната система
Пациентски организации оценява предлагането на мерки, които са крайно необходими и очаквани за подобряване на контрола в здравната система, тъй като е факт, че публичните средства са малко и се очертава дефицит към края на 2014 г. От „Заедно с теб” настояват за активен контрол на разходите в здравната система, предложени от Министерство на здравеопазването.
В своя позиция те посочват:
Оценяваме предложенията за медикаменти, които са регистрирани на ниска цена, да бъдат автоматично изваждани от списъка, когато до три месеца не започнат доставките им, което беше и наше искане заради много неподдържани, но регистрирани в ПЛС лекарства, поради което ние сме принудени да доплащаме, както в момента са медикаментите за трансплантирани пациенти.
Това, което ни притеснява в предлаганите мерки е:
1.3 Включването и заплащането на нови лекарствени продукти с ново международно непатентно наименование, както и всички промени в приложение №1 на Позитивния лекарствен списък (ПЛС), които водят до завишаване на финансовите средства от страна на НЗОК, да се обобщава на 12-месечен период с цел сформиране на проектобюджета за следващата година.
1.6 Включването на нови заболявания в Наредба № 38 за определяне на списъка за заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК заплаща лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели напълно или частично, следва да се извършва веднъж на две години при изработване на проектобюджета за следващата година.
Разбираме необходимостта от планиране на бюджета за следващата година, но считаме, че този дълъг срок на включване на нови медикаменти лишава пациентите от възможността да получат качествено, ново лечение, често пъти жизнено важно, особено за онкологични заболявания.
Затова ние предлагаме този срок да се остане 6 месеца, както е досега.
С оглед на планиране на проектобюджета и трудното осигуряване на средствата, особено за онкологични заболявания, предлагаме институциите на въведат необходимите нормативни уредби, чрез които при желание фармацевтичните компании, които предлагат свой нов медикамент в бъдещ период, да поемат финансирането му по програма за определен брой пациенти за първите 6 месеца по определени критерии. Такива нормативни уредби биха урегулирали и осигурили отстъпки от цената за съответния нов медикамент, или за други продукти от листата на компанията.
Подобни законови уредби съществуват в Белгия и Италия, например и така там институциите осигуряват лесен достъп на пациентите до нови и качествени лекарства.
По този начин институциите ще имат възможност да планират проектобюджета своевременно, а нуждаещите се пациенти ще получат качествено и жизненоважно лечение.
Осигуряването на качествено, навременно лечение спестява публични средства за усложнения и един вид профилактика на заболяванията./КРОСС/
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/01/16