(http://e-vestnik.bg/)
Западът трябва да изтръгне Украйна от хватката на Путин
За много украинци сметките на президента Виктор Янукович може би изглеждат неразбираеми. След като предизвика масово протестно движение с решението си да откаже споразумение за асоцииране между Украйна и Европейския съюз, изглеждаше, че той може да устои на протестите с приемането на голямо спасително предложение от руския президент Владимир Путин.
Сега обаче Янукович успя да съживи и засили бунта срещу себе си, като прокара през парламента редица мерки, целящи да обявят за незаконни опозиционните демонстрации. Десетки хиляди хора се събраха в центъра на Киев в неделя, а стотици бяха ранени при сблъсъци с милицията.
Янукович вероятно няма усет за украинската политика, въпреки че повече от десетилетие ръководи една от водещите партии в страната. Или може би не следва свой сценарий, а този на Путин.
Репресивните нови ограничения, криминализиращи действия като носене на каски и опъване на палатки на обществени места, много приличат на стратегията, която руският лидер използва, за да потуши масовите демонстрации срещу неговото управление през 2011 и 2012 г. Янукович даже прие разпоредбите, които Русия наложи на неправителствените организации, получаващи финансиране от чужбина.
Тези правила са плод на параноидното убеждение на Путин, че продемократичните движения в страната му и на други места са резултат от заговори на западни правителства.
Това не е първият път, когато Янукович позволява на Путин да бъде негов кукловод. През 2004 г. той беше кандидат за президент на избори, които руските тайни служби се опитаха да манипулират по начина, по който нагласяват изборите у дома.
Резултатът беше Оранжевата революция - масово въстание, което отхвърли измамата и прати Янукович в политическата пустош, докато той се съгласи да играе по демократичните правила. Не е ясно дали сегашните протести могат да доведат до същия резултат - отчасти защото някои войнствени опозиционери, подкрепяни от организирани от правителството провокатори, нападат милицията и подпалват автомобили, очерняйки мирния преди това облик на протестното движение.
Западните правителства не могат да управляват събитията в Украйна, каквото и да си мисли Путин. Но те биха могли да направят много повече от това, което правят в момента, за да не допуснат една страна, която се беше насочила към интеграция с демократичния Запад, да стане авторитарна колония на Кремъл подобно на съседен Беларус.
Обезсърчените лидери на Европейския съюз, изглежда, изоставят Украйна тъкмо в момента, когато би трябвало да действат, за да спрат репресиите на Янукович. Те биха могли да направят това, като подготвят санкции срещу президента и неговото обкръжение, които да бъдат наложени, ако бъде използвано насилие срещу протестиращите, и като изпратят специален представител, който да притисне двете страни да се отнесат сериозно към преговорите, които засега са непоследователни.
Правителството на Обама е малко по-дейно - то призовава Янукович да отмени антипротестното законодателство и намеква, че може да има санкции. Но Вашингтон също така би трябвало да признае ролята на Путин, който се опитва да наложи своя авторитарен модел на страна, мъчеща се да стане истинска демокрация, и да му потърси сметка за това.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/01/22