01/22/14 15:45
(http://radiomilena.com/)

Новият Закон за туризма премахва безсрочната категоризация на хотели

Няма да има Държавно предприятие “Български туризъм”, което да се грижи ра маркетинга и рекламата на България като туристическа дестинация. Това става ясно от публикувания проектовариант за новия Закон за туризма.

През февруари 2011 г. от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) представиха вариант на Закона за туризма, като създаването на държавното дружество за реклама беше в основата на закона. В новия вариант на новия закон, такава органзация не съществува.

Какво ново в новия Закон за туризма?

Край на безсрочната категоризация
В новия закон е записано, че категоризацията на местата да настаняване от всякакъв вид, заведенията, ски пистите и др.  ще важи пет години. В настоящия закон е записано, че тя е безсрочна.

Увеличават се правомощията на Националния съвет по туризъм (НСТ)
Според новия закон, в НСТ ще участват зам.-министър от всяко едно от министерствата в страната, председателят на Комисията за защита на потребителите; изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните; изпълнителният директор на Националната агенция за приходите; по един представител на всяка организация за управление на туристическите райони; на националните браншови туристически сдружения, вписани в Националния туристически регистър (НТР); на продуктовите и на професионалните туристически сдружения, вписани в НТР и др.

Освен това НСТ ще изразява становища и дава предложения по въпроси, свързани с маркетинга и рекламата на България като туристическа дестинация.

Областният управител – с нова функция

Той ще провежда държавната политика в туризма на територията на областта и ще отговаря за създаването на стратегии и програми за развитието на туризма в региона, а общинският съвет ще продължава да приема годишната програма за развитието на туризма. Освен, че ще трябва да изпълнява задълженията, разписани в настоящия закон, кметът на всяка община в страна, ще бъде задължен всеки месец да изпраща информацията за категоризираните туристически обекти на територията на общината на МИЕТ.

Туристическите сдружения
Според настоящия Закон за туризма туристическите сдружения се вписват в НТР, без в закона да е разписано спазването на определени изисквания за членската маса и дейността. Освен това не са посочени какви документи трябва да представят сдруженията за вписване в регистъра и др. Затова към момента в НТР на практика са вписани всички сдружения, които са заявили желанието си за това и техният брой е над 140, без от вписвания да се гарантира, че сдруженията осъществяват реална дейност.

В новия закон е записано, че за да бъде вписано едно сдружение в НСТ трябва да представи: заявление по образец, подадено в МИЕТ, препис от съдебното решение за регистрация, копие на удостоверението за актуално състояние, копие от действащия устав на сдружението, списък на членовете на сдружението, информация за платения членски внос. В закона е разписано и какви трябва да са конкретните действия на сдруженията и участието им в изготвянето на различни програма и политики за развитието на туризма на местно и/или национално ниво.
Всяка календарна година, в срок до 31 май, представляващият сдружението трябва да подаде в МИЕТ официална декларация за действителния брой членове, платения от тях членски внос и доказателства за редовен организационен живот. В противен случай организацията се заличава от регистъра.
Според Чл. 48. от новия закон, туристическите сдружения могат да бъдат:
1. регионални или местни;
2. браншови или продуктови;
3. професионални.

Новост в закона – Туристическите райони
Законопроектът предвижда туристическите райони да бъдат съобразени с общинските административни граници, като територията на една община няма да може да бъде разделяна между два района и няма да може да принадлежи едновременно към два различни туристически района. Районите ще имат наименование, лого и слоган. Всеки район ще се управлява от Организации за управление на туристическите райони (ОУТР). В закона обаче не е посочено кои са районите.

Туристическите информационни центрове ще бъдат обединени в единна мрежа

Новият закон предвижда формиране на Национална мрежа на туристическите информационни центрове (ТИЦ).  Центровете ще се включват в мрежата доброволно, ако отговарят на определени изисквания. Предвижда се разработването на наредба за единните стандарти за работа на ТИЦ, които те да спазват като например: да използват отличителен знак (лого), като част от външната декорация на помещението; да обозначат ясно часовете на работно време; да разполагат с интерактивно табло, екрани и др. Само центрове, които са част от Националната мрежа ще могат да се обозначават като „туристически информационен център”.

Туроператори, регистрирани извън България ще могат да упражняват дейност в страната
Законопроектът дава възможност на лица, регистрирани по съответното законодателството на друга държава – членка на ЕС или на държава от ЕИП да упражняват дейност като туроператор или туристически агент и да извършват хотелиерство.

Въвежда се подаване на заявленията за регистрация за извършване на туроператорска и/или туристическа агентска дейност и по електронен път.

Въвежда се сключване на договор за организирано туристически пътуване с обща цена и по електронен път, както и издаването на електронен туристически ваучер и електронна резервационна бланка.

Законопроектът въвежда и възможността за извършване на туроператорска и/или туристическа агентска дейност само по електронен път (чрез сайт). Това означава, че сайтове за групово пазаруване, които действат като туристически агенти, трябва да притежават регистрация за извършване на този вид дейност.

Въвеждат се нови видове туристически обекти, подлежащи на категоризиране: „апартаментни туристически комплекси”, „хостели” и „апартаменти за гости”. Предлага се наименованията на съществуващите туристически обекти „туристическо селище”, „самостоятелни стаи”, „къща” и „балнео хотел” да се променят съответно на „туристически комплекс”, „стаи за гости”, „къща за гости” и „медицински СПА хотел”.

Отпада категоризацията за плажовете, която в значителна степен дублира съответните концесионни договори и е нецелесъобразен регулаторен режим, казват от МИЕТ.

Туристически услуги в СПА, уелнес и таласотерапевтичните центрове, дейността на екскурзоводите, ски инструкторите, планинските водачи и др. ще подлежат на сертифициране. Абревиатурите “СПА” и обозначенията “Медцински СПА”, “СПА” и “Уелнес” ще имат право да ползват само лицата, сертифицирани от министерството.

Законопроектът въвежда основни правила за упражняване на професиите “Екскурзовод”, “Планински водач” и “Ски инструктор”, като за всяка професия ще бъде приета отделна наредба, която ще посочва изискванията, условията и реда за придобиване на правоспособност за упражняване на професиите.

Предложения по проектозакона може да се изпращат в 14-дневен срок на имейл: ma.ivanova@mee.government.bg. Новият вариант на закона можете да видите тук. /touristmedia.info/

Публикувана на 01/22/14 15:45 http://feedproxy.google.com/~r/Radiomilenacom/~3/HV-FHJtln5k/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване