(http://e-vestnik.bg/)
Плевнелиев за задължително гласуване. Ами като го отхвърлят на референдум?
Президентът призова за референдум, чрез който се надява да се въведе задължително гласуване и електронно гласуване на българите в чужбина (около 1,5 млн.), и частична мажоритарна избирателна система. Засега от ГЕРБ дойде подкрепа за задължителното гласуване, БСП са против. По другите въпроси още няма категорични партийни становища.
Но започва нова политическа атракция – ха сега, какво хубаво нещо предложил президента, а лошите в парламента дали ще го приемат или отхвърлят?
Привържениците на задължителното гласуване радостно подскочиха. Те са убедени, че ако има референдум, хората ще изберат задължителното гласуване и така онези, които не гласуват, ще разкарат сегашните на власт. Ама да не стане по-лошо? Защото навремето задължителното гласуване бетонира земеделците.
Няма да стане, обаче. На българина хич не му харесват задължителните работи. Сега половината българи не искат да гласуват (52% избирателна активност на последните избори). Как тогава утре ще идат на референдум, за да кажат „да” на задължителното гласуване? Само наивници могат да се надяват на това.
За мажоритарния елемент със сигурност мнозинството ще го приемат. Дори в сегашния избирателен закон има частично мажоритарни мандати и такива могат да бъдат увеличени, дори и без референдум. Въпрос на преговори, натиск – досега обяви ли се някой за наполовина мажоритарна система?
Само че защо Плевнелиев не поиска референдум за напълно мажоритарни избори? Какъв е тоя референдум – ама не искате ли малко мажоритарно? Защо малко? А онези които искат изцяло мажоритарни избори? (Не че са прави – така в парламента ще останат само 3 партии – БСП, ГЕРБ и ДПС).
И другият въпрос – „да” или „не” на електронното гласуване. Голяма глупост – то така или иначе ще бъде въведено, чисто технически проблем. Истинският въпрос е – „да” или „не” на гласуването на българите в чужбина? Може ли милион и половина души, които са избрали да живеят в чужбина, стотици хиляди от тях имат двойно гражданство, някои вече имат къщи, цели семейства нямат намерение да се връщат повече у нас, а ще определят с гласуване кой да управлява в България? Получава се нещо такова – онези там ще определят на тези тук, понеже са по-глупави, кой да ги управлява.
Като започнат едни дебати преди референдума, кой как, с двойно или без двойно гражданство, току виж надделее мнението електронното гласуване да отпадне. И така с референдум може да се откажем от нещо, което задължително ще навлезе в живота ни, както навлязоха смартфоните, например.
Та на пръв поглед атрактивната идея на Плевнелиев за референдум, като я разгледаш отблизо, се оказва само ефектен шум без особен смисъл.
А резултатите могат да бъдат неприятни и за тези, които искат референдум.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/01/29