Психично болен мъж се хвърлил върху входната врата на Министерството на здравеопазването вчера сутринта и счупил стъклото , разказаха за “Труд” очевидци. Инцидентът станал около 7,30 ч. Мъжът не бил тръгнал срещу ведомството в знак на протест, а под влияние на заболяването си. Охраната го държала под око, докато пристигне линейка и полиция. На зад
Още на MWC 2014 ще видим модел с qHD екран, задава се и такъв с 820ppi
Компанията придоби мобилното подразделение на една от най-старите телекомуникационни компании за $2,91 милиарда
В Турция продължава чистката в правосъдната система и сред полицаите, която правителството започна след корупционния скандал, засегнал високите етажи на властта. Над сто магистрати в Истанбул бяха преместени на други постове. А двама от прокурорите, отговарящи за разследването за корупция, бяха изпратени на място, където няма дори съдебна сграда
Васил Дотков (50 г.), рецидивист с богато криминално досие, е заподозрян за двойно убийство на ул. “Бузлуджа” във Варна. На 23 ноември м. г. 76-годишната Елка Порожанова и на зет Николай Курдов бяха убити в дома си. Роднини на жертвите тогава споделиха, че ден преди това в дома идвал униформен, който уж търсел укрити бежанци. МВР отрече да е...
Американският правосъден министър Ерик Холдър заяви, че ще поиска смъртна присъда за извършителя на атентата в Бостън през април миналата година - Джохар Царнаев
Интернет гигантът Гугъл (Google) е увеличил нетната си печалба с 20% до 12,9 милиарда щатски долара през миналата година, според резултатите, публикувани в четвъртък. Това е благодарение на по-високите продажби на реклама.
Кирил Рашков, известен като Цар Киро, укрил близо 303 000 лева данъци, а разходите му са били повече, отколкото приходите за времето от 2005 до 2010 г. Това става ясно от решението на Административния съд в Пловдив. Магистратите отхвърлят жалбата му срещу ревизионен акт на данъчните. Заедно със забавените лихви недекларираната сума набъбва на...
Москва, 30 януари /КРОСС/ Лидерът на сирийската Национална коалиция на опозиционните и революционните сили Ахмед Джарба ще посети с официална визита Москва във вторник, 4 февруари, предаде руският сайт bfm.ru. Това означава, че най-накрая лидерът на най-мащабната опозиционна организация в Сирия е приел предложението на руската страна. Руското Министерство на външните работи е потвърдило тази информация. По-рано ръководителят на Министерството на външните работи Сергей Лавров неколкократно е канел Джарба в Москва, но срещата всеки път е отлагана. Това означава, че Ахмед Джарба ще посети Москва преди поредния кръг на преговорите в рамките на конференцията за регулиране на сирийския конфликт „Женева-2", планиран за 10 февруари.
Писатели от ранга на Георги Мишев, Марко Ганчев (на снимката) и Георги Величков ще оценяват есета от конкурса на тема “Моралният подвиг на поп Кръстю в неговото творчество – ръкописите на поп Кръстю”. (Изд. “Чернат” 2002 г.) Основен жизнен материал за интерпретация в есетата е борбата на свещеноиконом Кръстю Никифоров за църковна, национална и соци
Не само политици от БСП и ДПС, но и вицепрезидентът Маргарита Попова разкритикуваха вчера идеята на държавния глава да свика референдум за нови изборни правила - задължително, електронно и мажоритарно гласуване. Ръководствата на двете управляващи партии дори видяха нарушение на конституцията и опит за блокиране на сега обсъждащите се промени...
32-мата членове на екипажа
Цените на петрола в Ню Йорк приключиха на най-високото си ниво от началото на годината в четвъртък, стимулирани от добрите данни за растежа в САЩ и голямото търсене на петролните продукти.
Ограничения за банките кога могат да променят лихвите по кредитите искат да въведат депутати от ДПС и БСП с промени в закона за потребителския кредит. Те са внесени в парламента и предстои да бъдат обсъдени. Според тях едностранна промяна на общите разходи по кредита за потребителя се допуска, когато са налице едновременно 2 условия. Първото е в
Общинските съветници от страната продължават да увеличават възнагражденията си с различни мотиви. В Шумен това стана с таен вот в урна по време на сесията в четвъртък. След преброяването на гласовете стана ясно, че съветниците ще получават между 400 и 500 лева в зависимост от това, в колко комисии участват. Сумата е 2,5 пъти по-висока от миналата
Осем години да лежи зад решетките бившият главен секретар на агенция “Военни клубове и информация” към Министерството на отбраната (МО) Иван Иванов. Това постанови Софийският военен съд и го призна за виновен вчера за далавери във Военното НДК. Освен да изтърпи тежката присъда, Иванов трябва да плати и 11,7 млн. лв. обезщетение на военното...
Футболистите на "Расинг" (Сантандер) отказаха да играят реванша с "Реал Сосиедад" от четвъртфиналите за Купата на Краля заради неизплатени заплати.
Играчите на клуба от трета дивизия на испанския футбол бойкотираха двубоя, тъй като от няколко месеца не са получавали възнагражденията си.
Те предварително поискаха оставката на клубния президент Анхел Лавин и целия борд на директорите. Още преди първия съдийски сигнал играчите на "Расинг" се подредиха на централния кръг на...
Футболистите на "Расинг" (Сантандер) отказаха да играят срещу "Реал Сосиедад" в реванша от четвъртфиналите за Купата на Краля заради неизплатени заплати.
Играчите бойкотираха двубоя, тъй като не са получавали възнагражденията си от няколко месеца.
Те се подредиха около централния кръг на терена преди началото на мача и отказаха да се преместят, с което принудиха главния съдия да отмени срещата.
Футболистите на "Расинг" направиха обиколка на стадиона и аплодираха...
Центърът на София принадлежи не само на неговите обитатели. Той е витрина на цялата нация и илюстрира нейните материални, духовни и морални ценности.
в. Строител
Видяхме го да започва първо с въпиющия кич на Ларгото и “Витошка”. Човек се утешава с мисълта, че все пак, една настилка някой ден може да бъде сменена. Винаги можеш да отлепиш балатума от дъбовия паркет. Струва скъпо, но нещата са възстановими. Новите планове за реконструкция на центъра са несравними по мащаб и с необратима зловредност.
“Алея на спортната слава” ще се простира от Орлов мост по канала на “Евлоги Георгиев”, карирана в червено и със звезди по холивудски образец, където ще са изписани имената на наши видни атлети. На места ще се образуват малки тематични площадчета, посветени на отделни спортове и украсени със статуи в аналогичния на наименованието социалистически реализъм.
Редици от пилони ще красят площад “Александър Невски”, който очевидно не е достатъчно красив с пространството си и църквата. Вечерно време лампички върху пилоните ще създават феерична атмосфера. “Цар Освободител” пред двореца ще стане подземна за колите, жълтите павета ще бъдат избити и Градската градина ще се разшири до самия дворец в нещо средно – по думите на един коментиращ във форума на “Дневник” – между Версайски парк и братска могила. С фонтан в средата, разбира се.
Недоумявам каква чугунена неадекватност трябва да е тази, че да предизвиква необходимостта да се изрича очевидното: Че проблемите с трафика се решават чрез ограничаване и отклоняване на трафика, е не чрез прокопаване на тунели през централни улици. Че ако ще се усвояват европейски фондове, нека бъде за възстановяването на фасадите и тротоарите, защото от това София се нуждае най-много, а не за издълбаване на езерца в градинката на Кристал. Че историческият център на един град не се “реконструира”, а реставрира и поддържа (затова е и исторически) и ако е необходима някаква намеса или промяна, тя трябва да бъде извършена по възможно най-дискретния начин.
Архитектурата е материализация на политическа визия, винаги е била – от фараонските строежи до блоковете на социалистическото ни равенство и меренето на небостъргачите между развитите индустриални държави. Чалгизацията на София е политически акт и като такъв, трябва да се реагира спрямо него. Не бива да бъде допуснато да се извърши с европейски пари по същия начин, по който не беше допуснато европейското финансиране на Пайнер.
Аз не знам какви са процедурните възможности да се оспорва един вече одобрен от комисия проект. Наистина не познавам какви са начините за спиране на подобни планове от изпълнение, но сигурно има прецеденти. Не трябва да позволим това да се случи на София дори с цената на гражданско неподчинение. Това е “точката Пеевски” в издевателствата над този град. В момента, в който се вкамени, тази музика няма да може да се намали, нито да бъде спряна.
Бел.ред. Текстът е по повод архитектурния конкурс за централната част на София, обявен от Столична община. Редакцията е готова да публикува и други мнения, свързани с резултатите от конкурса.
Панагюрското златно съкровище остава на държавата - това реши окончателно Върховният административен съд.
Наследниците на братята Дейкови, открили Панагюрското съкровище, поискаха то да им бъде върнато. Според Павел Цветанков и Стефка Ангелова златните съдове са намерени на частна земя.
Двамата се позовават на Закона за старините, действал през 1949 г., когато е открито съкровището.
Според съда обаче откривателите братя Дейкови са изпълнили гражданското си задължение,...
България не успя да спечели медал от първия ден на европейското първенство по биатлон за мъже и жени, което се провежда в чешкия курорт Нове Место. В шампионата не стартират най-големите ни надежди за добро представяне на олимпиадата в Сочи в този спорт – Красим Анев и Владимир Илиев.
М. Уолкър, М. Долтън
Докато европейската икономика се възстановява от кризата, засегнатите от нея страни като Испания и Италия, се опитват да намалят дълговете си, като същевременно станат по-конкурентоспособни в международен план.
Проблемът им е, че е трудно двете неща да се вършат наведнъж. Ниската инфлация в еврозоната прави положението още по-трудно.
Въпреки че световният икономически елит приветства укрепването на световното възстановяване миналата седмица на срещата си в Давос, Швейцария, раните на еврозоната най-вероятно ще заздравяват много бавно и дори могат да се отворят отново.
Ето защо.
Преди кризата страните от “периферията” на еврозоната, предимно от Южна Европа, имаха по-висока инфлация, отколкото страните в “ядрото” около Германия. Продукцията на страните от периферията стана прекалено скъпа, което пък често водеше до неустойчиво висок търговски дефицит, покриван със заеми от чужбина.
Тъй като нямат национална валута, която да поевтинява, периферните страни трябва да понижат цените и заплатите спрямо “ядрото” на Европа, за да бъдат отново конкурентоспособни. Още няколко години инфлацията ще трябва да бъде по-ниска от средната за Европа.
Намаляването на дълговия товар е по-лесно за домакинствата, компаниите и страните, ако номиналните им приходи, които се увеличават с инфлацията и растежа, нарастват. Платежоспособността - и способността за бързо възстановяване при бъдещи финансови кризи - зависи от намаляването на дълга като част от брутния вътрешен продукт (БВП). Това означава, че колкото по-ниско спада инфлацията в Европа, толкова по-голямо става напрежението между възстановяващата се платежоспособност и повишаващата се конкурентоспособнос.
Независимият икономически център за анализи Bruegel в Брюксел изчислява, че Испания и Италия могат постепенно да обърнат посоката на нарастване на съотношението дълг - БВП през идните години, ако икономиките им нараснат, ако бюджетите им са затегнати и инфлацията в еврозоната е близка до целевите 2%, определени от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Ако цялостната инфлация обаче на еврозоната е само 1%, то необходимостта от поевтиняване на продукцията спрямо Германия ще насочи инфлацията в Италия и Испания към нулата. В този случай заради по-ниския БВП дълговете ще изглеждат ужасно. Дългът на Испания може да нарасне до 120% от БВП, докато на Италия може да надмине 140%, прогнозира Bruegel.
Годишната инфлация на еврозоната потъна под 1%. Испанската инфлация е почти нулева, а в Италия се понижава. Дори Германия, която според оптимистичния сценарий на Bruegel се нуждае от инфлация доста над 2%, е под целевата стойност на показателя. Затова има опасност да се сбъдне по-мрачният сценарий.
“Опасенията ми са, че може да се окаже много трудно за тези страни да постигнат двойната цел на устойчивост на държавния дълг и дълготрайно подобрение на конкурентоспособността,” коментира старши научният сътрудник в Bruegel Жолт Дарваш.
Ако цените спаднат рязко, то Гърция ни показва какво може да се случи: дефлацията нарушава платежоспособността на страната, повишавайки още повече съотношението дълг - БВП въпреки драконовските мерки за бюджетни икономии. Макар Италия и Испания да не се борят с дефлацията, дори много ниската инфлация може да има отрицателни последици. Тя води след себе си още мерки за икономии, за да се стабилизира дългът, като се забавя процесът на икономическото възстановяване. Ако номиналните приходи са разочароващи, домакинствата и компаниите трябва да харчат повече пари за намаляване на дълга, като им остават по-малко средства за потребление и инвестиране.
Тази главоблъсканицата е част от многото причини (включително високите лихви по облигациите на страните от периферията, строгата фискална политика, затегнатите разпоредби и недостатъчното търсене в целия континента), поради които възстановяването на еврозоната вероятно ще бъде мъчително.
Прекалено бавното намаляване на дълга също прави затруднените икономики уязвими за бъдещи периоди на световната финансова турбуленция. Нетният чуждестранен дълг на испанското правителство и частния сектор, който възлиза на почти 95% от БВП, трябва непрекъснато да бъде рефинасиран.
“Опасността е в това, че ...
ДПА
Президентът на САЩ Барак Обама хвърли вчера ръкавицата на създаващите пречки законодатели - ако откажат да работят с него, ще действа сам.
Неговият втори мандат започна преди година със смели обещания за прогресивни реформи, но държавният глава бързо затъна в битки с Конгреса.
“Готов съм да работя с всички ви. Но Америка няма да бездейства, нито ще бездействам аз”, обяви той. “Затова, когато мога да взимам мерки, без да минавам по законодателния път, за да подобря възможностите за успех на по-голям брой американски семейства, ще го правя”, каза президентът.
Опитвайки се да си върне политическата мощ, Обама изложи нов дневен ред в годишното си послание “За състоянието на съюза”, което много приличаше на стария му дневен ред. Разликата обаче е в начина, по който ще търси промяната - Обама заяви, че ще подписва укази, за да прокарва дневния си ред, ако не може да спечели сътрудничеството на Конгреса.
“Той се изправя пред някои доста големи предизвикателства, и му е необходимо да вдъхне нов живот на управлението си, което отбеляза спад в социологическите анкети през последните месеци”, каза Алан Лихтман, преподавател в Американския университет във Вашингтон.
На фона на това чуство на неудовлетвореност, Обама обеща да използва всички инструменти, с които разполага, дори и законодателите да не сътрудничат.
Конгресът е в очакване на междинни избори през ноември, което с напредването на годината прави общите действия с един президент в края на мандата си още по-малко вероятни. Според института за социологически изследвания “Галъп” едва 41 процента от американците одобряват работата на Обама на президентския пост, а неодобряващите са 50 процента.
Предизвикателствата пред него бяха илюстрирани от бездействието миналата година дори по важни въпроси.
Преди година Обама обеща да въведе закон за контрол върху огнестрелните оръжия след масовото убийство през декември 2012 г. в начално училище в щата Кънектикът, но въпреки силните овации от страна на конгресмените към неговото послание “За състоянието на съюза”, този опит се провали зрелищно, когато бе подложен на гласуване в Конгреса.
Президентът бе обещал реформи в имиграционното законодателство, като се даде гражданството на милиони незаконно пребиваващи в страната. Мярката мина успешно през Сената, но затъна в Камарата на представителите.
Тази година Обама каза, че вместо това ще използва президентски укази, за да постигне много от целите, които очерта в речта си. Президентските изявления му позволяват да издава директиви в рамките на изпълнителната власт, но не и да прави нови закони.
По този начин обаче Обама може да постигне доста по-малко, отколкото като подписва закони, приети от Конгреса. В основата на дневния му ред заляга призив за по-висока минимална работна заплата - но той не може да повишава заплатите на всички трудещи се без одобрението на Конгреса. Вместо това той ще подпише указ за по-високо минимално възнаграждение в предприятията, работещи по договори с държавата.
Коментаторът Рон Фурние написа в списание “Нешънъл джърнъл”, че с укази не може да се постигне почти нищо съществено. По важните мерки, той пак ще има нужда от Конгреса.
“Обама изглежда се предаде, стигайки до лимита на своя най-могъщ пост”, коментира Фурние.
Междувременно републиканците обявиха за противоконституционно поставянето на фокуса върху президентските укази.
Сенаторът републиканец Тед Крус написа вчера в “Уолстрийт джърнъл”, че президентските укази са част от по-широка тенденция в правителството, което е създало прецедент, “отваряйки вратата за бъдещо беззаконие”.
Председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър призна, че Обама може да увеличи заплатите на наети на федерални трудови договори, но се усъмни дали ...
Премиерът Пламен Орешарски планира среща в Сочи с президента Владимир Путин в рамките на посещението му за Олимпиадата. Очаква се двамата да обсъдят енергийните проекти, става ясно от интервю за ИТАР-ТАСС, дадено от българския министър-председател в навечерието на Игрите и предоставено от правителствената пресслужба.
Москва, 30 януари, /КРОСС/ Следи от древно светилище и пътека, проправена от войнствени кавказки племена, са намерили археолози в близост до олимпийски обекти в Сочи, съобщава „Московски комсомолец". Оказало се, че само на няколко крачки от ски-пистата минавал исторически път, създаден преди повече от две хиляди години. А скиорите ще финишират точно срещу старинно светилище, което някога използвали за ритуални езически обреди.„Повдигането на културния пласт в планински условия се оказа трудна задача", - разказа ръководителят на Кавказката експедиция Константин Воронин. Руските археолози са свикнали да правят разкопки в равнинни условия, а работата в планината е приключение по холивудски сценарий, смятат те. За първи път археолозите изкачили сочинската планина през 2010 г. Предприели експедицията не от научно любопитство, а защото така е по закон. Всеки сантиметър земя, на който днес се издигат олимпийски обекти, е бил обследван първоначално от археолозите. В резултат на усилената работа те успели да повдигнат културен слой с 2-хилядолетна давност. На разни места изследователите откривали ту бронзова гривна от 4 век преди н.е., ту отломки от средновековни клинове. Общо те извлекли от земните недра 700 старинни предмета. Но се оказало, че планината пазела и много по-древни артефакти. Учените с гордост разказват за намерения накрайник от оръдие от преди 150 хиляди години
На 31 януари 1950 г. американският президент Хари Труман обявява, че САЩ са разработили водородна бомба, с което се дава нов тласък в започналата вече ядрена надпревара. Тридесет и третият президент ...
Дадохте ли гласа си в националното проучване “Най-добрият град за живеене в България”? Ако не сте, можете да гласувате за любимия ви град до 10 март включително.“24 часа” и “Дарик” провеждат националното си допитване за седма поредна година. Инициативата се осъществява с подкрепата на Банка ДСК. Двете медии оценяват 27 областни града с помощта
"Канарчетата" ще кацнат в Ларнака, а от където групата те ще придвижат с автобус до Агия Напа. Там отборът на Ботев ще остане до 14 февруари, като в този период ще изиграе и пет контролни срещи.
Украйна прави “плахи стъпки към мир” - “центърът за вземане на компромисни решения трайно се измести в парламента на страната”, констатира руският в. “Новие известия”. Върховната рада дискутира вчера цял ден по законопроект за амнистиране на участниците в над двумесечните протести, напомня изданието. Освен това депутатите планират конституционна реформа, за да намалят президентските пълномощия в полза на парламента.
Така властта прави опит да изпълни ключовите договорености с опозицията, се казва в материала. Опозицията обаче е разединена, което ясно пролича и вчера - за пръв път от началото на “Евромайдана” едни противници на президента Янукович воюваха срещу други, най-малкото с травматични оръжия. Под знамената на партия “Свобода” няколко десетки души атакуваха свои собствени съратници в протеста - движението “Спилна справа” (”Общо дело”), за да ги изтласкат от окупираното аграрно министерство, съобщава всекидневникът.
Според пресаташето на “Свобода” Юрий Сиротюк партията му е действала с разрешение на парламента. По непотвърдени данни са пострадали шестима - всичките от “Спилна справа”, откарани впоследствие с “бърза помощ”. Събитията не вдъхват оптимизъм на хората от барикадите, където нагласите са общо взето доста радикални. Уморени от войната с властите, те искат да се върнат по домовете си, но изобщо не си помислят да разтурят барикадите след оставката на кабинета и компромисите в парламента, отбелязва “Новие известия”.
Междувременно Киев обмисля федерализация, посочва в заглавие “Независимая газета”. Всички политически спорове и самата политическа криза в Украйна произтичат от коренните различия между проевропейски настроените западни райони и останалата част от страната - най-вече с проруски тежнения, смята Вадим Колесниченко, депутат от управляващата Партия на регионите. Той представил пред местна телевизия своя отдавнашна идея - Украйна да стане федерална държава, която решил да внесе в парламента.
Доскоро инициативата за федерализация на страната бе посрещана на нож, но на фона на последните събития тя наистина изглежда възможно решение на кризата, коментира украинският политолог Костянтин Бондаренко. Според него новото държавно устройство може да залегне в нов вариант на конституцията, който да се подготви за президентските избори догодина. Той обаче не изключва опити въпросът да бъде решен със сила.
Вчера Русия поднови практиката за подробни митнически проверки по границата с Украйна, информира украинското сдружение на международните автомобилни превозвачи, цитирано в “Независимая газета”. През август Киев нарече този вид режим митническа блокада на украинските стоки. За разлика от летните събития сега Москва има готовност да подпомага икономически екипа на Янукович и май не се съмнява в здравината на позициите му.
Търговският удар е с прицел върху бизнеса в Украйна, който съчувства на протестното движение и се стреми към скорошно подписване на споразумение за асоцииране и зона за свободна търговия с ЕС, твърди вестникът. Той припомня изявление на руския президент Владимир Путин, че Москва ще продължи да изпълнява договореното с Янукович през декември - отстъпка в цената на газовите доставки за Украйна, отпускане на заем от 15 милиарда долара, програми за сътрудничество с предвидени инвестиции за още над 10 милиарда.
Украйна вече получи първите 3 милиарда от заема, но с тях успя само да приключи бюджетната година - парите не й стигнаха, за да плати на руския “Газпром”. А вчера се разбра, че Путин е приел предложението на премиера Дмитрий Медведев Русия да отложи дейността по договореностите с Янукович, докато в Киев не бъде формирано ново правителство, посочва изданието. Според киевския икономист Олександър Кошик, ако украинската опозиция приеме предложението на Янукович да оглави нов кабинет, Москва най-вероятно ще откаже да изпълнява договореното, защото “рисковете ще нараснат” - по-специално заради евентуалното споразумение на Киев с ЕС, което неизбежно би довело до нова криза в Украйна.
Западът предостави обилна морална подкрепа на украинския народ, но засега отказва ...
Мария Аби-Хабиб
Стейси Майхтри
Сирийската опозиция се опитва да вбие клин между режима и най-силния му чуждестранен поддръжник. Тя уверява Русия, че ако подкрепи преходно правителство без участието на президента Башар Асад, военният съюз ще остане непокътнат.
Ахмад Джарба, лидерът на делегацията на опозицията на безпрецедентните преговори със сирийския режим в Женева, заяви пред “Уолстрийт джърнъл”, че руският външен министър Сергей Лавров го е уверил, че Москва не е женена за дългогодишния си съюзник.
Джарба каза, че е приел покана от Лавров да посети Москва през идните седмици. Той допълни, че Лавров му е дал това уверение, когато обсъждали планове за визитата по време на среща по-рано този месец в Париж.
“Руснаците казаха: Не се държим за Асад, но трябва да имаме политически процес в Женева”, заяви Джарба в строго охраняваната си хотелска стая в швейцарския град.
Руски представител потвърди, че е имало среща в Париж, но отказа да даде подробности. Руското външно министерство не отговори на молбите за коментар.
Джарба, който оглавява групировка, наричаща се Сирийска опозиционна коалиция, даде тържествено обещание да запази отколешното руско военно присъствие в Сирия, ако преговорите в Женева доведат до споразумение за съставяне на временно правителство, което да замени Асад.
Дипломатическият гамбит обаче среща огромни препятствия.
Москва е твърд съюзник на режима на Асад и употребяваше правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН, за да блокира всякаква международна военна акция срещу Дамаск.
Русия е и основен доставчик на оръжия на сирийското правителство, което от десетилетия е единственият брегови плацдарм на Москва в Близкия изток. Руският военноморски флот поддържа база в средиземноморското пристанище Тартус, единствената му опора в региона.
Попитан дали опозицията, ако дойде на власт, ще позволи на Москва да задържи базата в Тартус, Джарба отговори, че връзките на Русия със сирийските въоръжени сили са “исторически”.
“Нашата армия е обучена от тяхната армия”, каза Джарба. “Така че нашите връзки с Русия ще бъдат запазени”.
Ходът на Джарба бележи завой в поведението на опозицията, която действаше предпазливо що се отнася до Русия още от избухването на гражданска война преди близо три години.
Западни дипломати от дълго време безуспешно притискат опозиционни лидери да се срещнат с руски официални представители, с аргумента, че Русия в крайна сметка е заинтересована от това да защити интересите си в региона, а не Башар Асад.
Един западен дипломат припомни как предшественикът на Джарба начело на Сирийската опозиционна коалиция, Ахмад Муаз ал Хатиб, категорично отхвърли молбите да затопли отношенията си с Русия и заяви в зала, пълна с дипломати: “Искайте от мен всичко друго, но не и да ходя в Москва”.
Отварянето на Джарба към Русия рискува също да обтегне слабите му връзки с безбройните бунтовнически сили на фронта. Много бунтовнически групировки гледат на Москва като на неприятел и смятат настоящата мирна конференция в Женева за предателство.
Джарба и западните му поддръжници обаче казват, че сега е времето да се протегне маслинова клонка към Москва. Русия заложи на карта дипломатическия си престиж, за да накара режима да участва в конференцията.
Оттогава западни дипломати казват, че са усетили едва доловимо пропукване в отношенията между Москва и режима. Джарба каза също, че неотдавна е поискал военна помощ от западните и близкоизточните си поддръжници и е получил обещание, че такава ще има.
Съединените щати ще подновят в по-ограничен мащаб програмата по доставяне на несмъртоносна помощ за Свободната сирийска армия (ССА) - медикаменти и комуникационно оборудване, за да бъде “контрирано засилването на екстремистки ...
Франс прес
Три години след бунта, който ускори падането на бившия генерал Хосни Мубарак, могъщата армия отново довежда начело на Египет свой началник - маршал Абдел Фатах ас Сиси, свалил единствения цивилен президент, избиран някога по демократичен път.
Призивът, направен вчера към маршал Сиси от генералния щаб, да послуша волята на народа и да се кандидатира за президентските избори, премахва окончателно всякаква двусмисленост. Този призив не изненада никого, тъй като вицепремиерът, министър на отбраната и главнокомандващ армията бе станал обект на истински култ към личността след отстраняването на ислямиста Мохамед Морси преди седем месеца.
На 3 юли, макар да бе назначен година по-рано от Морси начело на армията и на министерство на отбраната, генерал Сиси лично обяви свалянето от власт и ареста на президента ислямист, в отговор, според него, на призива на милиони египтяни, излезли по улиците, за да настояват Морси да си тръгне.
Армията, която де факто управляваше най-населената арабска страна в света от 1952 година, поставяйки начело на държавата полковници или престижни генерали (Нагиб, Насър, Садат, Мубарак), отстъпи малко място на цивилните през лятото на 2012 година, 16 месеца след падането на Мубарак, за да предаде властта на избрания от народа президент Морси.
Тя обаче чакаше в засада и се възползва година по-късно от крайната непопулярност на правителството на Морси и неговите “Мюсюлмански братя”, за да върне нещата в свои ръце.
Днес портретът на Сиси, произведен в чин маршал в понеделник на 59-годишна възраст, е разпънат по всички улици, фасади на магазини и административни сгради. Мнозинството египтяни, в диапазон с медиите, почти единодушно възхваляват този, който ги “освободи” от “терористичната заплаха на Мюсюлманските братя”.
Това братство, чиито членове са избивани по улиците от седем месеца насам, а всичките му лидери са в затвора, обаче спечели всички избори след падането на Мубарак по време на Арабската пролет.
Изключително кървавото потушаване на всеки протест, било то ислямистки или не, както и хилядите Братя и светски опозиционери, хвърлени в затвора от 7 месеца насам, карат правозащитни организации да твърдят, че наистина, армията е отговорила на искане на мнозинството от населението, на което му е писнало от три години анархия, но в страната изглежда са се върнали демоните на репресията от ерата на Мубарак.
Мнозина египтяни, от всички слоеве на обществото, виждат нещата само така: “нужен е военен с желязна ръка като Сиси, за да възстанови реда” и буквално да “елиминира” Мюсюлманските братя.
Някои експерти и опозиционери могат единствено да потвърдят със съжаление тази констатация.
“Имаше политически вакуум, цивилните бяха неспособни да излъчат добро лидерство”, смята Мохамед Алгораб, член на групата “Не на военните процеси срещу цивилни”. “Мюсюлманските братя се провалиха, ние се надявахме някоя либерална партия да изпъкне и да запълни вакуума, но това не се случи. И така, благодарение на подкрепата на значителна част от обществото, военните сега запълват този вакуум”, допълни той.
“Настоящата им политика е предателство към всички стремежи към хляб, мир и социална справедливост”, искания залегнали в сърцевината на революцията от 2011 година, посочи наскоро Амнести интернешънъл в доклад, изобличаващ “безпрецедентното нарушаване на правата на човека” от страна на властта, ръководена де факто от армията след отстраняването на Морси.
“Въпреки че военните власти се опитват да поддържат привидна демократичност, вече стана ясно, че Египет отново е обладан от старите демони на ...
Генка Шикерова е бременна и ще води до април сутрешния блок на Би Ти Ви, след което се очаква да излезе в отпуск по майчинство. Водещата на “Тази сутрин” е в 4-ия месец и коремчето все още не личи. Тя ще работи, докато сама прецени, че състоянието го позволява, но в медията предполагат, че тя ще води до април.
Независим съветник стопанисва неправомерно общински имот, стана ясно от решение на Варненския административен съд. Благомира Александрова, шефка на общинската комисия по младежта и спорта във Варна, държи кафе-сладкарницата към плувен комплекс “Приморски” повече от 3 години. През май 2009 г. кметът на Варна сключва 5-годишен договор за наем
Би Би Си отбелязва, че се очаква официалните данни за новите имигранти от България и Румъния във Великобритания да бъдат публикувани през май, но че някои британски райони са съобщили до момента за много малък брой новопристигнали
Китайската новата година ще настъпи в точно 05:39 сутринта на 31 януари китайско време. Това означава, че в България новата година започва тази нощ в 23.39 часа. 2014 е 4711 китайска година и е посветена на зеления, още дървения кон.
Шестокласник преследва по-малки деца след часовете и ги тормози.
Повече от една трета от депутатите решиха да гласуват “въздържал се” на предложението на “Атака” за затвор за участниците в гей паради. Така те се оказаха пасивни хомофоби. От гласувалите 163 избраника, 63 бяха “въздържал се”, 16 бяха “за” (14 от “Атака” и 2 от “Коалиция за България”) и 84 “против”. 54 от въздържалите се бяха от левицата...
Истински рекламен бирен вирус тръшна човешкия род от най-източната до най-западната и от най-северната до най-южната част на планетата. Гениалният едноминутен клип, който беше създаден, за да рекламир...
Американският вицепрезидент Джо Байдън обяви, че може да стане много добър президент на САЩ. Това стана в отговор на журналистически въпрос по повод изказванията на американския президент Барак Обама в речта за състоянието на съюза. Самият аз мога да съм добър президент, каза Байдън и допълни, че обмислял да издигне кандидатурата си
Природозащитници помолиха папа Франциск да спре да пуска гълъби във Ватикана. Те написаха петиция, тъй като преди дни два гълъба, пуснати от прозорец на пл. “Свети Петър”, бяха наръфани веднага от врана и чайка. Активистите смятат, че опитомените птици не могат да оцелеят сами в природата. Гълъбите се пускат като символ на мира.
През 2014 г. депутатите няма да замразят заплатите си за първи път от 4 години насам. Това е обсъждано в червената група, но официално решение до момента няма. Няма обаче и внесено проекторешение за замразяването на заплатите, а вече е края на януари. От 2010 г. насам всяка година парламентът с гласуване заковаваше парите си на нивото от декемв
Председателят на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов съобщи пред здравната комисия в парламента, че лекарите в България през 2009 г. са били близо 35 000, а през 2012 г. са намаляли до 28 643. Допълни, че голяма част от тях са над 50 години и близо до пенсионна възраст, а млади и високо квалифицирани медици продължават да напускат страната.
"Един випуск годишно напуска страната. Хубаво ще бъде, ако този доклад се вземе като източник на данни и служи за това да се подобрят...
Русенецът Николай Стоянов удари в земята закона, който забранява пушенето в заведения. След консултация с адвокати собственикът на кафене с билярд клуб край Русенския университет разделил помещението от 250 кв. м на две с декоративна ограда. После прехвърлил нотариално едната част от фирмата на себе си и съпругата си като частни лица.
Националните отбори на България по тенис за юноши и девойки до 14 и 16 г. заминаха за участие в квалификационни турнири за европейските първенства в зала. Именно при 16-годишните има варненско присъствие. Мачовете на България са в Мерсин, Турция.
Близо 1.8 милиона лева е джакпотът, който очаква в неделя феновете на тотото. И днес крупната сума оцеля, след като никой не позна печелившата комбинация - 2, 4, 10, 13, 16, 24.
Москва, 30 януари /КРОСС/ Олимпиадата е добра възможност за реклама на курорта на чуждестранните пазари, отбеляза ръководителят на „Ростуризъм" Александър Радков, предаде руската телевизия „Мир 24". След провеждането на зимната Олимпиада в Сочи се предполага, че ще нарасне потокът чуждестранни туристи към страната. Днес също така стана известно, че в Сочи паралелно с Олимпиадата ще премине Зимният фестивал на изкуствата на Юрий Башмет, така че спортистите ще имат възможност прекрасно да уплътнят времето между участията си. Диригентът Башмет ще събере в Сочи уникално съзвездие от известни музиканти, танцьори, режисьори и дейци на изкуството.
2004 - 2018 Gramophon.com