(http://radiomilena.com/)
EVN иска цената на тока да се вдигне между 7 и 9 %
Покриване на действителните разходи, необходими за устойчиво функциониране на електроразпределителната система в Югоизточна България, ще поиска EVN България в своето ценово предложение, което съгласно процедурата компанията трябва да обяви в края на февруари 2014 г.
В ценовото решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), в сила от 01.08.2013 г., одобрените оперативни разходи за дружествата на EVN България са 106 млн. лв., докато действителните разходи за материали, персонал и други разходи за изпълняване на лицензионната дейност, са 130 млн. лв., което създава 24 млн. лв. дефицит за изпълнение на лицензионната дейност на EVN България.
Допълнително с ценовото решение на ДКЕВР в сила от 30.12.2013 г. комисията непрозрачно намали признатите технологични разходи на компанията от 10% на 8%, докато реално постигнатото от компанията ниво е 10.8%. За сравнение средното ниво на признат технологичен разход на електроразпределителните компании в региона е 13.99%. За да намали технологичния си разход на 10.8% от разчетеното през 2005 г. ниво 20.5%, EVN България инвестира над 1.1 млрд. лв. в мрежата в Югоизточна България, които бяха почти изцяло осигурени от реинвестиране на постигната печалба през тези години.
Този устойчив темп на инвестиции на компанията не беше отчетен от ДКЕВР в последните ценови решения на комисията, които лишават инвестиционната и ремонтна програма на EVN България от близо 50 млн. лв.
Друг пример за несъответствията в последното ценово решение е фактът, че ДКЕВР задължава компанията да купува от държавната Национална електрическа компания енергията по цена от 107.34 лв. (без ДДС) за мегаватчас (MWh), а е задължена да я продава на своите клиенти през нощта по цена от 86.76лв (без ДДС) за мегаватчас (MWh).
В същото ценово решение ДКЕВР не включи и разходите за балансираща енергия, които ще се поемат от Крайните снабдители, въпреки че в самото решение се казва, че балансиращият механизъм ще започне да функционира скоро, тъй като компаниите вече са лицензирани.
Този икономически дисбаланс поставя компанията не само пред невъзможността да продължи с желания темп на инвестиции в мрежата и клиентско обслужване, а и пред риск да изпълнява качествено задълженията си. Ето защо в края на месец февруари 2014 г., когато енергийните дружества следва да обявят публично своите ценови предложения, EVN България ще обяви предложение за увеличение на цените, по които продава енергия на своите клиенти, в границите между 7 и 9 процента.
Предложението на EVN България отразява несъответствията, причинени от ценовите решения през 2013 г., които се случиха почти изцяло за сметка на електроразпределителните дружества и крайни снабдители и с оглед на това, че енергийната система на България се нуждае от експертни решения за избягване на бъдещи поражения.
Както и досега, стремежът на EVN България е открито да информира обществото и ДКЕВР за действително необходимите разходи за функциониране на електроразпределителната система в Югоизточна България и гарантиране сигурността на доставките.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/02/03