(http://www.hsnovini.com/)
Кабинетът дава пари за развитие на шест общини от областта – Харманли с най-много, Димитровград – аут
Най-много средства в региона по програмата бъдат налети в община Харманли, която печели заради бежанците. Общината е успяла да получи одобрение на пет проекта за около 7.5 млн. лв. От тях 3.2 млн. лв. ще отидат за ремонт на улици. За ремонта на детския лагер в града за харманлийските и сирийските деца са предвидени 330 хил. лв. В бежанския център пък ще се изгради спортна площадка за 155 хил. лв.
Три от одобрените дванайсет проекта за региона са на община Хасково. Областният град ще получи близо 2 млн. лв. Два от проектите са на стойност 350 000 лв. и 250 000 лв. Средствата ще отидат за благоустояване на улици в селата Големанци, Войводово, Тракиец, Гълъбец и Зорница, а за града в кварталите „Каменни” и „Хисаря”. Големият проект на общината е за 1,4 млн.лв. за ремонт на спортна зала “Спартак”.
С по един одобрен проект са още 4 общини от областта. 1 709 000 лева ще получи община Минерални Бани за доизграждането на гравитачен водопровод от каптажи в района на село Сърница до ПС „Караманци”. Проектът на Маджарово пък е за 1 300 000 лева. Той предвижда рехабилитация на общинския път от село Долни Главанак – разклон с. Голяма долина – кръстовище с. Малко Брягово – с. Бориславци. За Стамболово са отредени 758 172 лева за реконструкцията на пътен участък в посока Царева поляна. Община Симеоновград получава финансиране от 316 575 лева за ремонта на четири улици, подход към южната индустриална зона.
Много общини в региона останаха прецакани. Втората по големина община в областта – Димитровград няма нито един одобрен от депозираните за над 10 милиона лева проекти.
В национален мащаб, основно финансовият ресурс на програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите”е разпределен за проекти по сектори – за ВиК и управление на отпадъците – 78,3 млн. лв.; за транспортна инфраструктура – 104,6 млн. лв.; за социална инфраструктура – 197,5 млн. лв., в това число за училища и детски градини – 25 млн. лв., за висши училища 15,7 млн. лв., за здравеопазване 27 млн. лв., за спортни зали и съоръжения – 62 млн. лв., и за други сектори – 119 млн. лева. Общо за благоустройството на малките населени места по Програмата са разпределени 112 млн. лева, отчитат от Министерски съвет.
По области най-много пари отиват за Смолян (18 млн. лв.), Кърджали (17 млн. лв.) и Враца (17 млн. лв.). Кметът на Смолян е от ГЕРБ, на Кърджали – от ДПС, а на Враца беше подкрепен от БСП.
С постановление на МС одобрените проекти ще получат авансово 30% от сумата на разработката, а последващите плащания ще се извършат на база на представени документи от бенефициентите.
Димитър Димитров
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/02/06