02/13/14 08:02
(http://www.klassa.bg/)

Сенатът на САЩ позволи на правителството да взима кредити още 13 месеца

Сенатът на САЩ одобри закона, който разрешава на федералното правителство да взима кредити още 13 месеца, предадоха Ройтерс и Франс прес. 

Доминираната от демократите Горна камара на Конгреса подкрепи мярката с 55 гласа "за" при 43 "против". Ден по-рано законът бе одобрен от контролираната от републиканците Камара на представителите. 

Така Конгресът на САЩ изпълни искането на президента Барак Обама да разреши на

федералното правителство да продължи да взима кредити без никакви условия.

Сега предстои законът да бъде подписан от Обама, което е само формалност. 

Мярката разрешава на федералното правителство да взима неограничено кредити до 15 март догодина. Това слага, поне временно, край на риска от изпадане в неплатежоспособност на Съединените щати, страната с най-голяма икономика в света. 

Технически таванът на държавния дълг на САЩ е фиксиран в момента на 17 трилиона и 211 млрд. долара. Той няма да важи до 15 март 2015 г. 

Същевременно Обама подписа указа за увеличение на минималното заплащане на стотици хиляди американци с 25%

и призова Конгреса да направи същото за всички трудещи се в страната, съобщи Франс прес. От 1 януари 2015 г. се увеличава минималното заплащане в предприятията, работещи по договори с държавата, до 10,10 долара на час. Това е почти с 3 долара повече от сегашните 7,25 долара на час, замразени от 2009 г. 

Обама изтъкна, че в резултат на инфлацията, покупателната способност на работниците с минимална заплата в действителност е спаднала с 20% спрямо времето, когато Роналд Рейгън пое функциите на президент, през януари 1981 г. 

По-рано вчера министърът на труда Том Перес заяви, че увеличаването на минималната заплата до 10,10 долара е възможно да се осъществи в рамките на сегашния бюджет. 

В действителност, само Камарата на представителите има конституционното право да гласува нови разходи, а законодателите от Републиканската партия, които са мнозинство,

се обявиха против увеличаване на минималната заплата, защото според тях това ще спре икономическия растеж. 

Обама възразява срещу това твърдение и изтъква, че подобно увеличение ще помогне на милиони американци да излязат от бедността. Тази мярка "няма да се отрази негативно на икономиката, а ще я стимулира", посочи президентът. 

Сенаторът републиканец Ранд Пол вчера даде на съд президента Обама във връзка с програмата на Агенцията за национална сигурност (АНС) за електронно следене, съобщи ДПА. 

В подадения от сенатора иск в качеството на ответници фигурират също началникът на Националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър, директорът на АНС Кийт Алегзандър и ръководителят на ФБР Джеймс Коми. 

Според документа действащата от 2006 г. програма за събиране на лични данни на клиентите на телекомуникационните компании нарушава Четвъртата поправка в Конституцията на САЩ, която забранява извършването на "необосновани обиски и конфискации" и постановява, че всички заповеди за обиск трябва да съдържат подробно описание на "лицето, подлежащо на задържане или на нещата, подлежащи на изземване". 

"Очаквам това дело да стигне до Върховния съд на САЩ и вярвам, че американският народ ще победи", заяви сенатор Пол на пресконференция във Вашингтон.


Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване