02/14/14 22:31
(http://e-vestnik.bg/)

Във Великобритания всъщност има много работа за специалисти от ЕС

Полицаи в Лондон. Снимка: топнюз

Сър Джеймс Дайсън се прочу в медиите миналия месец, когато обяви, че до 2020 г. неговата компания за домакински електроуреди ще създаде във Великобритания 3000 работни места за учени и инженери като част от инвестиционен план за 250 милиона лири.

Но въпреки че тези работни места ще са във Великобритания, компанията признава, че ще трябва да използва най-различни начини, за да ги запълни. По нейни оценки в Обединеното кралство има недостиг на 60 000 инженери на година. Липсите на Дайсън общо взето ще се запълнят от други европейски страни.

През последното десетилетие недостигът на такива работници във Великобритания и на други места отвори вратата за специалисти и други висококвалифицирани мигранти от новите държави членки на ЕС от бившия комунистически блок.

Широко разпространени са твърденията, че в голямата си част имигрантите от новите държави в съюза са полуквалифицирани или нямат изобщо никаква квалификация. Но това, на което не се обръща много внимание, е малкият, но важен приток от региона на висококвалифицирани хора, особено в областта на инженерните науки, информационните технологии, медицината и счетоводството.

По данни на службата за изследването на работната сила в Обединеното кралство, обхващащи периода 2004-2012 г., около 10 процента от дошлите от първите осем източноевропейски страни, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. - така наречените ЕС-8 (Полша, Чехия, Словакия, Словения, Унгария, Литва, Латвия, Естония) - работят като мениджъри или директори, специалисти в областта на бизнеса и обществените услуги, както и като учени и инженери.

Има и приток на квалифицирани кадри - особено лекари - от по-новите, значително по-бедни членки Румъния и България, известни като ЕС 2. Въпреки че трудовите ограничения за тези страни паднаха през януари, предизвиквайки с това сериозен ужас, високообразовани и самонаети граждани от ЕС 2 могат да работят в Обединеното кралство още от присъединяването на тези страни към съюза през 2007 г.

Сериозният анализ на миграцията към и от Великобритания обаче се затруднява от липсата на надеждни статистически данни. Новите регистрирации за национално осигуряване например са един от основните способи за измерване на имиграцията, но те не отразяват броя на временните работници.

Но това, което като че ли е ясно, е, че в много сектори затягането на мерките срещу миграцията от страна на оглавяваната от консерваторите коалиция поощрява кандидатите за работа от самата Европа, а не тези от другаде.

Такъв е случаят с медицината - един от малкото сектори, които могат да се изследват точно, защото лекарите трябва да се регистрират в Главния медицински съвет (ГМС) на Великобритания, който се явява надзорният орган на тази професия.

Според ГМС ограниченията върху имиграцията в Обединеното кралство отчасти обясняват резкия спад в дела на завършилите медицина извън Великобритания или останалата част на Европа, които работят в Обединеното кралство - от един от седем през 2007 г. на 1 от 20 през 2012 г.

Тази промяна се дължи и на голямото увеличение в броя на лекарите от ЕС 10 (десетте членки на ЕС от Централна и Източна Европа: България, Чехия, Румъния, Литва, Латвия, Полша, Словакия, Словения, Естония и Унгария) - присъединяването им към ЕС доведе до автоматичното признаване на квалификациите на огромна част от лекарите в този регион. Между 2004 г. и 2013 г. е имало около 9000 регистрации от района на ЕС 10 в сравнение с осемте хиляди завършили медицина, които Обединеното кралство произвежда всяка година. В случая с Румъния и ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване