02/16/14 22:34
(http://e-vestnik.bg/)

Вълненията в Босна насочват вниманието към Дейтънското мирно споразумение

Мат Робинсън
Ройтерс

Размирици в Сараево. Снимка: от тв екрана

Енвер Мехмедович прекарва дните си зад желязна порта, пазейки фабриката, в която е работел от нейния собственик.

Фабриката, в която някога се произвеждаха перилните препарати “Дита”, използвани в домовете из цяла бивша Югославия, сега стои пуста, а Мехмедович подозира, че магнатът от босненската столица, купил комплекса, иска да разпродаде оборудването.

“Това стана във всички фабрики, след като бяха приватизирани”, казва Мехмедович, химически инженер.

По време на социалистическа Югославия Тузла в североизточна Босна бе център на химическата промишленост и тази с метали. Днес индустриалната зона в града е пустош и дом на един от пет от 27-те процента регистрирани безработни в Босна.

Лошо управляваният преход към капитализъм в града е отразен в по-малка степен във всички бивши републики на Югославия, която се разпадна преди две десетилетия.

Но Босна, където повече от 100 000 души загинаха в етническата война между 1992-1995, е различна и по-опасна. Дните на недоволство, което започна с протест на работници от Дита и други затворени фабрики миналата седмица в Тузла, разкриха години на надигащо се недоволство.

Протестиращите подпалиха административни сгради в някои от най-големите градове в Босна - Сараево, Тузла, Зеница и Мостар, а неколкостотин души бяха ранени, повечето от които полиция в сблъсъци с протестиращи.

“Ние сме в непознати води”, казва Сречко Латал, директор на анализаторска група Сдружение за обществени събития. Проблемите - безработица, корупция и политическа парализа, имат своите корени в споразумението, което сложи край на войната, поделяйки властта, за да спре сраженията между православни сърби, католически хървати и бошняци мюсюлмани.

Споразумението, постигнато в американската въздушна база в Дейтън, Охайо, донесе мир - и пося кълновете на бъдеща криза.

Силно децентрализираната и нефункционална система на поделяне на властта доказа, че е печално неподходяща да води Босна през икономическия преход или в процеса на интеграция с Европейския съюз към просперитет. Игнорирането на проблемите на работниците в Дита означава риск от още по-големи вълнения. Захващането с тях означава отваряне на мирното споразумение и кутията на Пандора от конкуриращи се идеи как държавата трябва да се преустрои.

“Европа ще опита да използва тази криза като възможност”, каза западен дипломат пред Ройтерс. Но насилието както може да ускори усилията за реформа на държавата, така и може да раздвижи някакви етнически настроения, които засега протестиращите избягват.

Мнозина в Сараево се разграничиха от разрушенията, причинени от протестиращите, засега основно бошняци, а огънят и димът породиха болезнени спомени за военната обсада на града им от босненските сръбски сили.

“Ако е нужна война, нека има”, казва Фехим Лович, 58г., инвалид от войната, който казва, че издържа три деца с месечни помощи от 50 босненски марки (25 евро).

Латал казва, че е било ясно, че Босна е имала нужда от пълна реформа. Сложното политическо устройство в държава от само 3,8 милиона души население плаши чуждите инвеститори и често парализира управлението, захранвайки огромна мрежа от приближени на политиците, които не показват желание да преустановят това.

Продажбата на Дита и на други фабрики в Тузла бе в ръцете на един от десетте кантони в босненската федерация - автономен район от предимно бошняци и хървати. Всеки кантон има свой собствен министър-председател и кабинет с широки управленски права.

От другата страна е автономната Република Сръбска, свързана с федерацията на държавно ниво чрез слабо централно правителство и тричленно председателство на ротационен принцип, като и двете институции се опитват да представят някаква съгласувана национална политика.

Поне 40 на сто ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване