(http://e-vestnik.bg/)
“Петродържавата” Америка
Енергийният бум е добър за Америка и за света. Ще бъде хубаво, ако Барак Обама помогне малко
***
“Ставай рано, работи здраво и открий петрол”. Формулата за успеха на покойния петролен магнат Жан-Пол Гети май работи доста добре за Америка, която вече задминава Русия като най-големия световен производител на петрол и газ. Към 2020 г. тя вече трябва да е изпреварила Саудитска Арабия и като страна, добиваща нефт - по-ценното гориво. Дотогава фракинг революцията - хитър начин за добив на петрол и газ от шистови залежи - трябва да е прибавила 2-4 процента към американския брутен вътрешен продукт и да е създала два пъти повече работни места, отколкото автомобилостроенето създава днес.
Всичко това е заслуга на американската находчивост. Суровините са нож с две остриета. Но този петролен бум е заслужен - той се дължи в по-малка степен на геологически късмет и повече на предприемчивост, готово финансиране и невероятна технология. Американските енергийни компании инвестираха в нови начини на добив на въглеводороди, за които всички знаеха, че са там, но не можеха да ги извличат изгодно. Новите нефтени находища в Тексас и Северна Дакота наподобяват високотехнологични заводи. “Насочени” сондажи, направлявани чрез сателитни технологии, пробиват на километри дълбочина, обръщат се, пробиват отново с километри до мястото и поразяват цел, не по-голяма от гума на камион. После се впръскват хиляди литри вода, за да се отворят пукнатини в скалата, и петролът и газът се изсмукват.
От гледна точка на останалия свят новата американска петродържава е полезна. Фракингът осигурява един източник на енергия, който не само е нов, но е и относително чист, евтин и върху него няма политическо влияние. Той трябва да намали зависимостта от предизвикващи замърсяване горива като въглищата и изнудващи доставчици като Русия. Освен това фракингът е необичайно гъвкава технология. Разполагането на платформа за добив на петрол в Мексиканския залив може да отнеме години. Но американските специалисти по фракинг могат да пробият кладенци и да започнат добив само за няколко седмици. Така че ако цената на петрола се повиши рязко, те копаят повече кладенци. Ако се понижи, експлоатират старите, докато пресъхнат. На теория фракингът трябва да олекоти сътресенията в цената на петрола в бъдеще, защото американските производители могат да реагират бързо.
Фракинг по целия свят
Според някои наблюдатели, този обрат в Америка трябвада доведе до фундаментална промяна и във външната политика на страната. Ако Америка може да произвежда собствен петрол, казват те, защо й е тогава да губи толкова жива сила и средства за поддържане на реда в Близкия изток?
Дори и от политическа гледна точка да е уместно Америка да се изолира от света - а това списание не вярва, че е така - икономическата логика не издържа. Цената на петрола зависи от търсенето и предлагането по света, така че производителите в Близкия изток ще останат важни в обозримото бъдеще. В интерес на суперсилата е да държи морските коридори в Залива отворени (и да не кани Китай да върши тази работа вместо нея).
Въпреки че американската външна политика не бива да се променя, енергийната й политика трябва. Замисълът на забраната й върху износа на суров петрол например, която датира от 70-те години, бе да се гарантират доставките на американските потребители. Но основният ефект е да донесе полза на преработвателите, които купуват евтино нефта и след това продават бензин на световна ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/02/16