(http://e-vestnik.bg/)
САЩ - дипломация в социалните мрежи
Американското правителство все повече разчита на социалните медии като нов метод на дипломация в онези части на света, където традиционни дипломати не винаги са налице.
Когато неотдавна в Южен Судан избухнаха нови боеве, не дипломат беше този, който се обърна към местното население. Вместо това екипът на Държавният департамент на САЩ във Вашингтон се свърза с бивши студенти от Южен Судан, учили в САЩ в рамките на правителствени програми за обмен. “Помолихме ги да помогнат за прекратяване на насилието и получихме отговор от всички наши южносудански възпитаници”, каза Еван Райън, помощник-държавен секретар за образованието и културата.
Райън и Дъг Франц, помощник-държавен секретар за бюрото по публичните въпроси, говориха на събитие, наречено “Дигитална дипломация: Да направим външната политика по-малко чужда”(Digital Diplomacy: Making Foreign Policy Less Foreign). Дискусията беше част от Седмицата на социалните медии в Ню Йорк, която привлече дузина медийни магнати от цялата технологична индустрия. “Доста повече от половината от населението на света точно сега е на възраст под 30 години и това са хората, до които се стараем да стигнем - тези хора живеят онлайн”, каза Райън.
Дори за Иран, където САЩ нямат дипломатическо присъствие, Вашингтон създаде виртуално посолство онлайн, чрез което иранците могат да се информират за визите и възможностите за обучение в САЩ.
За да заглуши гласовете, проповядващи насилие, Държавният департамент е създал и мултиезично звено, което да се бори с екстремистите в социалните медии, добави Франц. “Имаме хора в сградата на Държавния департамент, които водят непрестанен разговор в екстремистки сайтове по света, за да внесат в тези разговори реалността, акквато е според нас”, каза Франц.
Бързоразрастващите се социални медийни платформи се използват не само в райони, които са недостъпни за американски дипломати. Американски официални лица използват тези канали и за да комуникират с медиите и обществеността.
Държавният секретар Джон Кери например използва акаунта си в Туитър, за да прави важни съобщения. През ноември Кери обяви в Туитър успеха на Женевската конференция, на която беше постигната сделка между Иран и шестте световни сили относно ядрената програма на Техеран. Неговото кратко съобщение беше използвано като водеща извънредна новина в медиите по целия свят.
Също така, когато опустошителен тайфун връхлетя Филипините през ноември, Кери качи снимка в социалните медии, на която държеше плакат, скриващ лицето му. Целта беше да привлече вниманието на колкото се може повече хора къма мащабите на бедствието и да привлече помощи за жертвите.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/02/19