02/23/14 10:13
(http://www.klassa.bg/)

Цари мали град - сбъднатата легенда

Миналото и настоящето си подадоха ръце, за да възкръсне край Самоков една крепост на 17 века, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.

Крепостта "Цари мали град" се намира върху хълма "Свети Спас" над самоковското село Белчин. Сакралното място на траките е възстановено през миналата година със средства от Европейският фонд за регионално развитие по оперативна програма "Регионално развитие - 2007-2013 година" Възстановяването струва 5 580 000 лева, 5 на сто от тях или 288 000 лв. е съфинансирането от страна на община Самоков.

Две екопътеки водят към върха на хълма, първата - туристическата е с дължина 860 метра, край нея са разположени пейки и заслони, по нея се достига до върха на хълма зад крепостната стена. Тук са разположени атракционите и детските площадки. По втората екопътека - тази на здравето се спуска от входа на крепостта до паркинга. Дължината й е 410 метра, а наклона от 25 до 33 градуса.

От паркинга до върха на хълма "Свети Спас" има и асансьор за хората с увреждания, той може да се ползва и от тези, които искат да си спестят ходенето по двете екопътеки.

Тук през IV век е имало храм "Възнесение Христово", върху който два века по-късно е построена късноантична крепост.

В равното самоковско поле, край Белчин бликат минерални извори, които привличат от хилядолетия хора от близо и далеч с лековитите си води.

Крепостта "Цари мали град" е охранявала както стратегически път през древността, така и железодобивните рудници, разположени в котловината между четирите околни планини - Плана, Витоша, Рила и Верила.

Крепостта, построена върху сакралното място, открито от траките е охранявала древния и най-кратък път от Константинопол през Пауталия/Кюстендил/, та чак до Рим.

Крепостта е разрушавана от хуните на Атила, възстановена е по времето на Юстиниян, от земетръс през VI век рухва едната от четирите кули.

Храмът "Възнесение Христово" е бил стратегически духовен център, в него е открита баптистерия, тук е служил епископ, покръствал местните хора в християнството. Той е възстановен отново през XV век от Презвитер Йоан, след като от тук преминало шествието, пренасяло мощите на Свети Иван Рилски от Велико Търново към Светата Рилска обител.

Днес крепостта и храма са възстановени едно към едно, за да станат едно невероятно атрактивно за посещение място. Място, където миналото и настоящето са си подали ръце, за да вървят заедно.

Във възстановените кули на крепостта има музейни кътове, даващи представа за нравите, бита, облеклото и занаятите на древността.

Място извън крепостта е превърнато в атракцион, най-вече с люлеещият се въжен мост, с дължина над 100 метра, детските площадки, осигуряващи най-разнообразни забавления за малки и големи. Между атракциона и крепостната стена има макет на катапулт, изхвърлящ камъни, между боровете има дървени скулптури, изобразяващи рицари и други. Хълмът е място за отдих, разходка, но най-вече за уроци по история. И едно от малкото места в страната, където миналото става реалност.

Върху една от кулите има възстановена балиста за изстрелване на стрели, в пък в самите кули са изложени грънчарски колела, римска колесница-двуколка, сбирки от монети и други артефакти, открити при разкопките.

Тук на хълма една легенда е станала реалност. Тази за Гала Плацидия/425-450 г./, дъщерята на император Теодосий, тръгнала от Константинопол за Рим, за да освободи сина си от пленничество в Равена.

Преди да тръгне на път Гала се видяла с брат си Хонорий, който бил на смъртен одър. Братският завет бил: "Ще вървите много дни, ще минете през Августа Траяна и Филипопол, преди да стигнете Сердика, се отбийте на юг. В подножието на четирите планини, край река Палакария, наречена на нашата родина Пулхерия, ще намерите едно райско място с чудотворна вода. Отдъхнете си, потопете се в лековитите извори, напълнете всичките си амфори с тази чудодейна вода. Ще бъдете здрави и силни и начинанието ви ще успее", завършил братът Хонорий. Така и станало, армията на Гала Плацидия завзела Равена, освободила малолетния си син Валентиан и го провъзгласила за император.

Легендата за Гала Плацидия би си останала само такава, ако археолозите не бяха открили на хълма над Белчин монета с нейният лик. А няма нищо по-хубаво и истинско от това легендите да се превръщат в истина, да стават история.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване