(http://www.klassa.bg/)
Професор превръща дървени стърготини в храна
"Един ден ресторантите ще сервират чипс от дървени стърготини, яхния с царевични стебла, шума и други части от растения, които сега ни се струват неапетитни", твърди проф. Пърсивал Чжан от Политехническия институт на Вирджиния, цитиран от "Фокс нюз".
Професорът е убеден, че хората много ще харесват подобна храна, ако бъде обработена по неговия метод, който превръща дървесните стърготини и други селскостопански остатъци в подходяща за ядене скорбяла.
Растенията се състоят от целулоза. Тя изгражда клетъчните им стени. В суровата си форма целулозата не става за ядене. Тя е твърде груба, не е вкусна и хората не могат да я храносмилат.
Целулозата и скорбялата обаче са с еднаква химическа формула - те са полизахариди, което означава, че молекулите им се състоят от вериги глюкозни единици. Единствената разлика е в химическите връзки.
В ядливата скорбяла като картофите и тапиоката глюкозните единици са свързани с два вида връзки, които при храносмилане се разграждат от ензимът амилаза в захар. В неподходящата за храна целулоза връзките са различни и се разграждат от ензима целулаза, който не се произвежда от човешкото тяло.
Проф. Чжан обаче откри начин, с който преобразува връзките и превръща грубата целулоза в меко прахообразно вещество - подобно на скорбяла.
Процесът е като гигантски стомах, професорът слага в него царевични стъбла и листа, дори плевели и трева, и ги посипва с различни ензими. Полученият продукт амилоза е малко сладък. Още обаче няма готварски рецепти с него.
Амилозата е по-здравословна от използваната сега в хранителната индустрия скорбяла, защото се разгражда бавно. Храна с високо съдържание на амилоза например е дългозърнестият ориз.
За да разработи процеса, проф. Чжан използва лабораторен биореактор, който на големина е почти колкото спринцовка. Всичко обаче лесно може да се увеличи.
Производствените цени няма да са високи, защото ензимите са евтини и могат да се използват повторно.
Освен амилоза с процеса се получава и етанол, който може да се използва като биогориво.
Така методът има потенциал да реши два проблема - с недостига на горива и глада.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/03/16