03/16/14 10:27
(http://www.klassa.bg/)

Съгледвачи на командосите подплашили психаря

Два дни преди кървавата драма в Лясковец цивилни полицаи обикаляли района около блока на стрелеца Петко Петков с малки видеокамери и това е подплашило психически нестабилния мъж, който вероятно ги е видял. Това разказаха пред „Преса“ съседи на стрелеца, който уби командоса Емил Шарков и рани неговите колеги Милен Росенов, Димитър Кръстев и още един с първо име Димитър, които се опитали да му вземат бойния арсенал.

Той е бил нащрек в петък сутринта, когато баретите от спецотряда за борба с тероризма атакували дома му в Лясковец, и е бил напълно подготвен за оказване на съпротива, казаха разследващи. Това показва пропуски в плана за операцията на СОБТ, изготвен в МВР.

Според друга версия проучването на адреса на Петков в Лясковец преди операцията на баретите е причина за трагичната развръзка. Проучване на района, на сградата и на разположението на стаите в жилището, което ще се щурмува, се прави задължително преди всяка операция, обясниха експерти. Със задачата се заемат местни полицаи, но при сериозни случаи като този в Лясковец това би трябвало да се прави от командоси от СОБТ, където има специален сектор. Това очевидно не е направено.
Другият пропуск е подценяването на ролята на майката Стефка, казаха пред „Преса“ експерти.

Подценената роля на майката

76-годишната жена е била най-верният съгледвач и защитник на Петко. „Ще стоиш на прозореца, да гледаш да не идва полиция“, нареждал синът и майката се подчинявала. Нищо чудно тя да е видяла цивилните полицаи. Петко буквално засипвал прокуратурата и полицията в Горна Оряховица с жалби за щяло и нещяло. „Майка му постоянно се оплакваше от нещо, също като него. Допреди няколко години тя пишеше жалби дори срещу нас. В последните три години с писмата започна да се занимава и Петко. Казвал, че вика проверяващите ей така, защото му било кеф“, разказа пред „Преса“ Стефка Комитова, която живее над злополучното семейство.

Според запознати Петко пращал по около 70 жалби годишно срещу всички - съседи, училище, газификация, община и т.н. „Прокуратурата разпореждаше на полицията да прави проверки по тях. Униформените ходеха до дома му или му пращаха призовка да дойде да напише обяснения, но той ги ругаеше и ги пъдеше“, спомни си бивш полицай от Горна Оряховица. Само през юни 2012 г мъжът е изпратил 20 жалби до районната прокуратура.

При атаката на дома на Петков са участвали и снайперисти от СОБТ, разположени по съседните сгради, на които обаче е било наредено да не стрелят по Петко. От МВР отрекоха подобна информация. Стрелецът  Петков буйствал във великотърновската болница. Останал е без ляв бъбрек. Вече втори ден 53-годишният мъж лежи завързан с белезници за болничното легло. През цялата нощ на събота срещу неделя той недоволствал и искал да бъде отвързан.

Майка му Стефка Савова пък е в ареста на полицията, защото по време на акцията се  опитвала да заблуди командосите, че синът й е починал, с цел те отново да щурмуват къщата. Това е можело да доведе и до още убити спецполицаи. Загиналият Емил Шарков е бил от подсигуряващата група, която е атакувала дома на Петко през  розорците, докато другите командоси опитали през вратата на терасата. Той останал да ги прикрива от огъня на стрелеца и получил куршум в гърлото.

Екшън

„Беше много страшно, чухме едни думкания още в 5,30 ч. сутринта. След това синът ми каза да се качим на последния етаж при другите комшии. Гърмеше се доста време, след това всичко утихна. Спряха тока, газа, дори и водата и така почти до обед“, описа преживяванията си Стефка Комитова.

Стрелецът живеел с родителите си. Бил скромен, тих и затворен. Не се набивал на очи нито с действията, нито с поведението си. Кооперацията била вдигната върху земя на семейство Петкови, дори допреди десетина години в съседство се простирали гаражи, където фамилията гледала домашни животни.

Бащата бил жив допреди три години, но майката и синът го изгонили от семейния дом още преди 15 години. И двамата работели в железниците. Синът обаче не наследил занаята им. На младини опитал работа в Англия и Испания. Не успял и започнал да се труди през лятото по Черноморието. Там се запознал с възрастни германци, при  които работил едно лято. След това се прибрал в България с разклатена психика.

Добро момче

Някои  съседи мислели, че още е в Германия.  Петко излизал най-много на балкона, откъдето се карал с децата от училището. Димитър Грамудов го видял за последно преди две седмици, когато разговарял от терасата си с кварталния полицай. Жителите на съседните къщи били разбудени от стрелбата и един час по-късно дори били евакуирани. „Операцията беше доста груба, чупиха прозорци. Помислихме си, че има фойерверки,излязохме, но се оказа, че полицаите са влезли през терасата и правят акция. Може би имаше и друг начин да го изведат. Петко беше читав човек, спортист като млад, но нещо му стана“, допълни  Грамудов. 

Прокуратурата и полицията  във Велико Търново запазиха мълчание по важните теми, свързани с разследването срещу Петко Петков. Без отговор останаха въпросите защо е било прекратено производството за принудителното му настаняване в специализирано лечебно заведение още през 2012 г., както и защо е спряна планираната за това време операция на СОБТ по извеждане от дома му.

 Прозорецът на къщата на Петко Петков, през който той стреля по командосите
  Двата ловни патрона, с които е гърмял стрелецът
 
     

Калин Георгиев отрича да е спирал операция,
прокуратурата го опровергава



Ден след като прокуратурата съобщи, че през 2012 г. планирана спецоперация за задържането на Петко Петков е била отменена от тогавашния главен секретар на МВР, Калин Георгиев отрече да е издавал подобно разпореждане.

В предаването „Животът и други неща“ по БНТ вчера водещият Асен Григоров прочете официалната позиция на Георгиев, че не е отменял провеждането на такава операция и „не желае да прави оценка на хора, които носят отговорност така, както я е носил и той“.

Самият той не се появи в ефир, не вдигна телефона си и на позвъняванията на „Преса“. „За всичко, което сме съобщили, има документи“, категорични бяха вчера от Върховната касационна прокуратура. Разпореждането на бившия главен секретар на МВР също е документирано, заявиха оттам.

„Срамота е да се твърди, че бившият вътрешен министър Цветан Цветанов и бившият главен секретар на МВР Калин Георгиев носят вина за станалото в Лясковец“, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. „Да пратят 4-ма елитни командоси и всичките да са простреляни – това ли е добре подготвена операция? Въпросът е кой подписа плана за нея? И защо така непрофесионално са действали? Ако Цветанов е виновен, да си подаде оставката“, коментира още Борисов.

На свой ред Цветан Цветанов каза: „Ако операцията в Лясковец е проведена преди 6 ч., тя е в нарушение на закона.“ Той допълни, че акции може да се провеждат преди този час, ако има данни за неотложност (напр. ако има данни за похитен човек).   „Безумна акция на ръба на закона“, коментира и Атанас Атанасов от Реформаторския блок. По Би Ти Ви той заяви, че по случая имало два факта, които умишлено се прикривали, защото говорят за провала на МВР.

Първият бил свързан с това, че преди 20 дни полицаи от Лясковец се опитали да задържат Петков, но той стрелял от терасата. Въпреки това от МВР планирали нова акция, вместо да се търси друг подход.
Второ, имало свидетелски данни, че мъжът напускал дома си по тъмно, за да се разходи в парка. А това позволявало той да бъде задържан на улицата.

  Полицията държа района отцепен два дни
   
         
   
  
  Милена Шаркова и загиналият Ӝ съпруг - командосът Емил Шарков

Съпругата: Сърцето ми е на хиляди парчета
 

Магдалена ГИГОВА
Ваня ГЕОРГИЕВА


„Сърцето ми е разбито на хиляди парчета“, изплака съпругата на убития спецполицай Милена Шаркова, която е носителка на титлата „Мисис България“. „Много неща мога да кажа, но в момента нямам сили“, съкрушена е тя. Според близки младата вдовица е в тежко психологическо състояние, получавала нервни кризи и е на успокоителни.

Милена е известна като една от най-красивите полицейски съпруги. През 2008 г. беше коронясана за „Мисис България“ и е една от най-ангажираните с благотворителни каузи носителка на титлата.

Покойният полицай и жена му наскоро си купили къща в София и той редувал служебните си задължения с ремонта на новия дом. Най-много се радвал на барбекюто в двора. Чакал само да се запролети, за да започнат да канят приятели. Двамата имат дъщеричка на 13 години и планирали да я зарадват с братче или сестриче. Ден преди нещастието Емил отбелязал тихо и само със семейството 40-ия си рожден ден, спазвайки суеверието, че тази годишнина не се празнува.

Милена е собственичка на два магазина за сувенири - „Зебра“ на Албена, в които продава само авторски произведения на български художници и занаятчии, увлича се по рисуване върху стъкло. Като „Мисис България“ тя се включва във всички благотворителни инициативи на организаторката на конкурса Меги Савова. Личното добро дело на Милена е помощта, която тя оказва на малкия Натанаил. Той е дете на полицай, болно от церебрална парализа. Шаркова издаде календар и приходите от него отиват за лечението на Натанаил в чужбина


Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване