(http://e-vestnik.bg/)
Ако “победителят взима всичко”, икономиката се проваля
Проджект синдикейт
Дебатът за перспективите за растеж на страните с нововъзникващи пазарни икономики е в разгара си. Песимистите подчертават опасността от отлив на чуждестранните капиталови потоци, заради свиването на програмата на Управлението за федерален резерв (УФР) за изкупуване на дългосрочни държавни облигации, както и трудности в осъществяването на т. нар. структурни реформи второ и трето поколение и ограниченията, свързани с наваксването на растежа в непроизводствената сфера.
Оптимистите пък са на мнение, че потенциалът за бърз растеж остава огромен, заради по-добрите макроикономически показатели и очакваното разпространяване на най-добрите технологии в развиващия се свят.
И така, кой е прав?
Неотдавнашните събития показват още веднъж колко е важно доброто управление и чувствителната политическа система - позната тема в изследванията, посветени на дългосрочния икономически растеж. Страни, които изглеждаха успешни дълго време, като Турция или Тайланд, изведнъж сякаш се сблъскват с пречки, свързани с управлението и способността да се постига вътрешен политически компромис. Произлизащите от това разделение и нарушено функциониране със сигурност са по-големи заплахи, отколкото ограничаването на програмата на УФР.
Именно природата на управление решава дали хората ще използват таланта и енергията си за постигане на иновации, производство и създаване на работни места или пък ще се насочат към печалби от вече съществуващи материални ценности и лобиране за политическа защита. В този смисъл контрастът между Египет и Тунис може да се окаже христоматиен пример за това от какво зависи успехът или неуспехът.
В Египет старият режим начело с Хосни Мубарак падна след масови протести, тъй като не можа да се демократизира. Изборите, на които имаше малка избирателна активност, донесоха най-много гласове на “Мюсюлманските братя”, които дойдоха на власт сами и продължиха да пренебрегват доброто управление, отблъсквайки от себе си всички с изключение на най-верните си привърженици.
Подходът на “Мюсюлманските братя” към управлението обяснява също така бъркотията, която бе създадена в икономиката. Вместо да се опита да изгради безпартийни и компетентни регулаторни институции, всички постове бяха дадени на политическите им привърженици. За съжаление военната намеса миналия юли доведе на власт още един режим, който изглежда неспособен да изгради устойчиви институции, които биха могли да съдействат за политическо помирение и да доведат до всеобщ растеж.
Тунис може да ни даде пример за обратен сценарий: истински конституционален компромис, подкрепен от огромно мнозинство (при вот “за” на 200 депутати и 16 “против”). Ако компромисът се задържи, стабилността ще се запази, пазарите ще функционират, Тунис ще привлича инвестиции и туризмът отново ще процъфтява.
Същността на разликата между двата случая е погледът върху системата на управление, който прави такъв компромис възможен. Такъв поглед предполага гаранция, че няма да бъде установена системата “победителят взима всичко”, както и наличието на широко съгласие, че регулаторните органи по възможност няма да бъдат партийни и ще бъдат попълнени с компетентни професионалисти.
Продължителният успех на Китай понякога се посочва като пример, който опровергава важността на доброто управление за икономическото представяне. Китайският пример поставя под въпрос тясната взаимна връзка между многопартийната демокрация и икономическия растеж. Разбира се, демокрацията е нещо ценно само по себе си и може да бъде желана независимо от ефекта си върху икономическия растеж.
В контекста на икономическото представяне обаче е важно да се подчертае, че има огромна разлика между диктаторските режими, където един индивид монополизира цялата власт - подобно на Мубарак или сирийския президент Башар Асад - и Китай, където има конкуренция и съревнование в една голяма комунистическа партия. И точно партията е тази, която управлява като сравнително всеобхващаща и меритократична институция, а не като автократичен лидер, в периода след Мао.
Липсата на сравнително независими регулаторни органи и компетентна държавна администрация или по-лошо - едноличната диктатура - води неизбежно до икономически загуби и неефективност, а в крайна сметка и до ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/03/20