(http://www.klassa.bg/)
Ангелов: Българите сърбат попарата на МВФ, а не на Ран и Ът
"Истинският преход, "попарата", която сърбат 7 млн. останали българи не е писана от Ран и Ът, а от чиновниците на МВФ, които бяха далеч, далеч по-безскрупулни".Това заяви за БГНЕС проф. Иван Ангелов, ръководител на българския екип експерти, участвали в писането на т.нар. проект "Ран Ът" за преход на България към пазарна икономика и демократичен капитализъм.
Авторите на плана "Ран Ът" – Ричард Ран, Роналд Ът и Марк Блумфийлд са в България по покана на Института за пазарна икономика и тази вечер при неголям интерес в една от залите на хотел "Шератон", преди дискусията с тяхно участие, се прожектира документалният филм "Преходът, който не стана така, както бе замислен". Кинолентата проследява хронологично ситуацията в страната от началото на прехода, с участието на авторите на проекта за икономически растеж и преход към пазарна икономика в България от наша страна - проф. Иван Ангелов, Венцислав Димитров и др.
Отдавна съм обявил, че това никога не е била моя теза, нито пък беше заложено в текстовете на програмата "Ран Ът", отговори на въпроса на БГНЕС защо преходът не стана така, както е бил планиран, авторът на плана от българска страна проф. Иван Ангелов. И обясни, че с американските партньори заедно са работили по нея, заедно са я обсъждали, 4-ма български икономисти са били поканени и във Вашингтон по онова време. Това, което те направиха и предложиха беше най-доброто, което можеше да се очаква при онези обстоятелства, подчерта Ангелов. Обаче, за съжаление, въпреки митовете, които се носят около нас, не тази програма беше предложена за т.нар. преход. Това значи, че в този документ имаше много по-умерени мерки, повече защитни мерки за най-бедните, които неминуемо щяха да бъдат засегнати най-силно, смята професорът. Имаше текстове, които препоръчваха запазване на голяма част от системата на образованието, здравеопазването и на други неща от защитата против злоупотребата с монополно положение. Това не беше взето пред вид, каза той.
Подобно е и мнението на Ричард Ран - според него препоръките им са били добри, но голяма част от нея не са били изпълнени или зле изпълнени - валутният борд е влязъл у нас късно, чак през 1997 г., а приватизацията се е сблъскала с голяма корупция.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/04/01