04/06/14 05:45
(http://www.klassa.bg/)

Животът на Галапагоските острови

Галапагоските острови са архипелаг от вулканични острови, който се намира на 926 км западно от крайбрежието на Еквадор. Той е известен като мястото, което помогнало да се роди идеята на Чарлз Дарвин за естествения подбор.

Флората и фауната на Галапагоските острови са уникални и заради тях архипелагът е включен в световното наследство на ЮНЕСКО. Голяма част от тях се намират под закрила и са в Червения списък на Международния съюз за защита на природата.

Галапагоска земна игуана (Конолоф)
Чарлз Дарвин описва галапагоската земна игуана като "грозно животно с жълтеникаво оранжева окраска на гърба и червеникаво-кафяво на корема и глуповато изражение. До 1954 г. този вид изчезнал от остров Балтра, като се твърди, че войници, разположени там, стреляли по животните за удоволствие. Сега на острова отново има галапагоска земна игуана, която е защитен вид.

Морска игуана

Източник: Thinkstock/Guliver

Mорските игуани живеят само на Галапагоските острови. Името им идва от това, че са единствените гущери, които търсят храната си в морето. Те са студенокръвни животни, които след хранене в студеното море отново бързо трябва да се стоплят на слънце.

Синьокрак рибояд

Източник: Thinkstock/Guliver

Птица от семейство рибоядови, синьокракият рибояд е добър гмуркач. Храни се главно с риби и сепии. Има дълга и тънка човка, с която той пробожда жертвата. Синият цвят на ципестите крака идва от каротеноидните пигменти, получени поради храненето  с прясна риба. Синьокракият рибояд е необичайно доверчив. Той не се бои от моряци, които достигат островите Галапагос. Синьокракият рибояд е първият изследван широко от Чарлз Дарвин вид.

Слонска костенурка

Източник: Thinkstock/Guliver

Тя е известна като най-голямата жива костенурка на земята. Възрастните достигат тегло над 400 кг и дължина повече от 1,8 м. Въпреки че не е известна с точност средната продължителност на живота им, според учените може да достигне над 200 години. Регистрирана е костенурка, живяла 176 години.

Безкрил корморан

Източник: Thinkstock/Guliver

Безкрилият корморан е, известен още като галапагоски нелетящ корморан. Уникален е с това, че е единственият корморан, който е загубил способността си да лети. Галапагоският корморан спада към най-редките морски птици в света и сега съществуват само около 1500 екземпляра.

Голяма фрегата или Великолепна фрегата

Източник: Thinkstock/Guliver

Великолепна фрегата е птица от семейство Фрегатови. Подобно на пеликаните имат силно развита торбичка под човката. Мъжкият използва тази торбичка, като я издува, за да привлича женската по време на размножителния период.

Галапагоски пингвин

Източник: Thinkstock/Guliver

Единственият вид пингвин, който гнезди в тропиците. Галапагоският пингвин е най-малкия представител на рода очилати пингвини. Достига ръст 53 см и тегло 2-2,5 кг. Обитава острови, където температурате често надхвърлят 38°C

Галапагоски морски лъв

Източник: Thinkstock/Guliver

Със силния лай, игривия характер и елегантните си движения във водата те ви „приветстват с добре дошли“ на островите. Галапагоските морски лъвове се срещат на всеки от островите на архипелага.


Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване