(http://www.klassa.bg/)
Първи тв дебат на Мартин Шулц и Жан-Клод Юнкер
Претендентите на двете големи политически семейства в ЕС за председателския пост на Европейската комисия - социалистът Мартин Шулц и консерваторът Жан-Клод Юнкер, показаха по време на първия си телевизионен дебат голямо сходство в позициите по основни въпроси и действия, които трябва да се предприемат.
Дебатът бе организиран от тв канала France 24 и радио RFI и се проведе на френски. Той имаше по-скоро консенсусен характер. Двамата европейски политици признаха, че кризата не е отминала, че е необходима бюджетна дисциплина, че един от приоритетите трябва да бъде борбата с младежката безработица, че трябва да улесни достъпа до кредити за малките и средни предприятия и че Европа трябва да се бори с незаконната имиграция. 59-годишният бивш премиер на Люксембург и действащият председател на Европейския парламент - на 58 години, се познават от години и по време на своите срещи винаги са предпочитали учтивия тон и премереното говорене.
На въпрос по повод искането на френското правителство да преразгледа намаляването на своя бюджетен дефицит, Юнкер припомни, че Париж е имал два продължителни периода на регулиране и сега не е ясно дали ще има възможност за трети. Това мнение е коренно различно от това, което изрази в Берлин в присъствието на германския канцлер Ангела Меркел. Тогава Юнкер обвини Шулц, че прави голяма политическа грешка, желаейки да разреши за трети пореден път на Франция да надвиши дефицита си от 3%. Мартин Шулц се ограничи с коментар, че "ако Франция има нужда от подкрепа, тя трябва да й се даде". той подчерта, че новият премиер Мануел Валс е обявил програма за смели и амбициозни реформи.
По отношение на концепцията за ролята на председателя на Европейската комисия Юнкер заяви, че "не трябва да има намеса в живота на хората, а да се решават големите проблеми, големите предизвикателства". Мартин Шулц смята, че гражданите трябва да се включват в процеса на вземане на решения, той да бъде прозрачен, чуваем, да позволява да се знае кой какво прави.
Двамата описаха Германия като най-успешния икономически модел в Европа. Те заявиха, че Европа трябва да направи повече, за да посрещне законните имигранти и зависи от националните правителства да предотвратят всякакви злоупотреби със социалните си системи.
Шулц и Юнкер отправиха критики към британските искания да се възвърнат някои правомощия на държавите членки и ЕС да спре се намесва излишно в ежедневния живот на гражданите. Европа трябва да бъде "голяма в големите неща, и малка и в малките неща", каза Юнкер.
Наследникът на Жозе Барозу начело на Европейската комисия ще бъде определен през юни от избрания на 25 май европейски парламент.Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/04/10