(http://e-vestnik.bg/)
Шотландските националисти насочват Великобритания към разпада
Подкрепата за шотландската независимост нараства. Това не бива да изненадва никого. Привържениците на единството на Великобритания водят технически компетентна, но емоционално куха кампания. Шотландските националисти на Алекс Салмънд черпят вода от по-дълбок кладенец.
Пет месеца преди референдума през септември останалата част от Обединеното кралство трябва тепърва да осъзнае възможността Шотландия да гласува за прекратяване на 300-годишния си съюз с Англия. Много малко обаче се разбира колко голям ще бъде шокът, който отделянето ще нанесе на политическата, икономическата и социалната архитектура на Великобритания или на нейните позиции в света. Да кажем, че влиянието на Англия ще намалее заради отделянето на Шотландия би било сериозно омаловажаване на последиците.
Великобритания върви като сомнамбул към разпадане на съюза, докато английските консерватори на Дейвид Камерън мечтаят да я изтръгнат от Европа. Приятелите на Великобритания по света - от Вашингтон до Берлин, от Канбера до Мадрид - наблюдават с удивление и ужас. Как е възможно страна, която някога толкова умело упражняваше глобално влияние, да свива рамене пред перспективата да се разцепи и потъне в безличност.
Наистина, социологическите проучвания в Шотландия показват, че юнионистите все още имат надмощие. Проучванията на нагласите на ангажираните гласоподаватели показват, че поддръжката за националистическата кампания за отделянето на Шотландия е някъде между 41 и 45 процента. Юнионистите имат около 55 процента подкрепа. Тези моментни снимки на нагласите обаче са подвеждащи за динамиката на дебата. А тя цялата е в подкрепа на Салмънд. Като най-умелият британски политически търговец на дребно, той вече показа, че дори при вероятност да претърпи поражение, той е способен да изтръгне победа в последната минута.
Кампанията внушава смущаващи паралели с гласуването за независимост на Квебек през 1995 г., когато сепаратистите внезапно получиха толкова голяма подкрепа, че бяха на косъм да постигнат независимост от Канада. Започвайки с едва една трета подкрепа сред гласоподавателите, кампанията за отделяне на Квебек приключи с 49,42 процента - като от победата я раздели резултат в рамките на статистическата грешка.
Цялата енергия и оптимизъм в Шотландия идва от националистите. От самото начало презумпцията на юнионистите беше, че шотландците ще гласуват с портфейлите си. Ако им се докаже, че ще живеят по-зле, ако са самостоятелни, и хоп - Шотландия ще поднови лоялността си към Уестинстър. Резултатът от това беше една неадекватна кампания, основана на кухи статистики и покровителствени по същината си заплахи. На една независима Шотландия ще се наложи да увеличи данъците, ще й бъде забранено да ползва английския паунд и ще бъде изключена от Европейския съюз. Накратко, шотландците са неспособни да се самоуправляват.
Салмънд се застъпва за перспектива, която е едновременно неубедителна откъм факти и много по-въздействаща политически. Лайтмотивът му е, че шотландците трябва да си представят какво би било, ако дръзнат да разкъсат веригите на съюза. Много от предлаганите от него политики и твърдения не издържат на проверка. Няма значение. Салмънд, професионален политик до мозъка на костите си, яхна съвременната антиполитическа нагласа. Първият министър на Шотландия е решителният бунтовник, който се изправя срещу доминираната от торите политическа система в Уестминстър.
В тази си роля Салмънд има нещо общо с Найджъл Фараж, лидера на антиевропейската Партия на независимост на Обединеното кралство и с Борис Джонсън, консервативния кмет на Лондон, чиято амбиция е да замени Камерън като министър-председател. И тримата не ги е грижа за неприятните икономически факти или за трудните политически реалности. Способността им да се дистанцират изгражда лесна връзка с избирателите, а това им позволява да заобикалят неудобните истини. Във време на дълбоко недоверие към политиката, те се изхитрят да превърнат в приемлива, често популистка кауза претенцията, че са различни.
Оглавяваното от торите правителство в Лондон беше дар Божи за националистите. Такъв беше и навикът на опозиционната Лейбъристка партия да ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/04/11