(http://www.klassa.bg/)
Плевнелиев: Европа трябва да отговори на политиката, която ни връща в XIX век
"Европа трябва да даде ясен отговор на политиката, която ни връща в XIX век и времето, когато Великите сили са вземали решения вместо малките държави."Такава позиция заявява президентът Росен Плевнелиев в интервю за германското радио „Дойчландфунк".
Думите му са в отговор на въпрос за притесненията на България от украинската криза са израз на очакването за категорична позиция на Европейския съюз срещу агресията на Москва.
„Загрижени сме за баланса в Черноморието. Загрижени сме във връзка с темата за Великите сили и периферията между тях", посочва българският президент и призовава в сегашната ситуация да се обърне внимание не само на Украйна, но и на цяла Югоизточна Европа.
Той припомня, че България подкрепи „ясно и еднозначно” всички решения на Европейския съвет и на Европейския парламент. Плевнелиев посочва, че национализмът на Русия е очевиден и че анексирането на Крим е посегателство срещу основите на международноправната система.
На въпрос дали България все пак не проявява разбиране към руската позиция за Украйна и за поведението й в Крим, Росен Плевнелиев подчертава, че украинският народ сам трябва да взема решения за бъдещето си и допълва, че политиката на дестабилизация е опасна.
„Позитивната тенденция за мирно сътрудничество и икономическо развитие в региона може да бъде дестабилизирана”, прогнозира още българският държавен глава.
Той споделя още, че в България тече дискусия за отношението към Русия и че понякога се пита дали някои политици от социалистическата партия наистина са разбрали, че България принадлежи към семейството на Европейския съюз.
На въпрос дали радикалните партии в следващия Европейски парламент ще бъдат под влиянието на Москва Плевнелиев посочва, че ултранационалистите и десните популисти не са сигнализирали несъгласие с политиката на Русия, дори когато тя е нарушила международното право с анексирането на части от друга независима държава.
Приоритетите на България трябва да бъдат енергийната независимост, енергийната ефективност и енергийната диверсификация, посочва президентът и допълва, че след газовата криза през 2008 г. България е започнала работа по изграждането на газови връзки с Румъния и Гърция.
По отношение на продължилия повече от две десетилетия български преход и съмнителните резултати от него Плевнелиев изразява загриженост от скромните постижения през последните 25 години.
„Ние не се намираме там, където искахме да бъдем. Затова съм загрижен. Може да се върнем назад заради кризата, която наблюдаваме в момента в Европа", споделя българският президент.
Той споменава протестите в България от миналата година и подчертава колко е важно навреме да се обсъждат открито проблемите.
„Често говоря по тези теми и то напълно съзнателно, защото, ако сме прекалено дипломатични и отлагаме всичко за следващото поколение, в бъдеще ни очаква огромна криза", казва Росен Плевнелиев.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/04/27