04/29/14 06:40
(http://www.klassa.bg/)

Заплатите скачат с 5% до края на годината

 Заплатите в частния сектор тази година ще се увеличат средно с 4 – 5 на сто. Това прогнозират от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). „Това показват нашите прогнози, но дали ще се случи, зависи от това как ще се развие икономиката”, обясни председателят на АИКБ Васил Велев. Ръст в парите щял да има само в секторите, които реално

 

увеличат производителността си

 

Велев цитира последните данни на НСИ за размера на средната заплата през първото тримесечие на 2014 г., според които ИТ специалистите продължават да са най-добре платените кадри. „Средното възнаграждение е над 1800 лв., но въпреки това има недостиг на кадри. Това е така, защото студентите не искат да учат тази специалност, казват, че им е трудно”, обясни Велев.

 

От КНСБ обаче настояват за по-високо увеличение на възнагражденията, защото работниците произвеждали повече, отколкото получавали като заплащане. „В някои сектори

 

ръстът може да бъде с 20%

 

в други – с 3 на сто”, отбеляза лидерът на синдиката Пламен Димитров на конференция „Заплащането на труда в България”. От профсъюза представиха и проучване за обществената нагласа към цената на труда, според което заплатите във всички сектори трябва да бъдат увеличени с 50 на сто. Според гражданите най-голямо увеличение трябва да има за медицинските сестри и лекарите, а най-малко за съдиите и служителите в общинските администрации. Синдикатите настояват от догодина минималната заплата да бъде увеличена на 400 лв.

 

Резки скокове в икономиката

 

не бива да се правят, дори в положителен смисъл. Ние сме обещали, че в края на мандата ни минималната заплата ще бъде 450 лв.”, заяви от своя страна министър-председателят Пламен Орешарски. Според него бързият ръст на заплатите може да доведе до спад в икономиката, до увеличаване на инфлацията и намаляване на конкурентоспособността. Въпреки това от КНСБ продължават да искат средната заплата у нас да бъде 40% от тази за ЕС в края на 2017 г. По данни на НСИ в края на март българинът е получавал средно 828 лв. В същото време еквивалентното възнаграждение в ЕС е било над 3400 лв. Така, ако предложението на синдикатите бъде прието, след 3 г. средната заплата трябва да бъде над 1400 лв.

Помощите в бюджета на училището вместо за децата
При отсъствие

 

Социалните помощи за деца, които не ходят на детска градина или училище, да бъдат превеждани в бюджетите на съответните учебни заведения. Това предлагат от Синдиката на българските учители (СБУ) към КНСБ. Сега, ако децата не ходят на предучилищна или на училище, остават без детските надбавки за месец. Така парите остават в бюджета на социалното министерство. Синдикатите обаче предлагат тези пари да отиват в училището, в което е записано детето. Така щял да се подпомогне бюджетът на школото. От СБУ предлагат още в Закона за училищното образование да бъде записано, че бюджетът за средното училище не може да бъде намаляван като процент от БВП. Всяка година бюджетите на средните училища, единният разходен стандарт и учителските заплати трябвало да бъдат увеличавани с поне 18%.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване