(http://www.klassa.bg/)
ЕС трябва да се отърси от чуждо влияние
Поуката от Втората Световна война е, че не може едни народи да живеят за сметка на други. Това, което е несправедливо за едни народи не може да бъде справедливо за другите.Все още не сме си научили уроците от Втората Световна война. Ние, историците трябва да напишем поуките от нея. Това е златото в историята. Трябва да се разбере, че когато Европа е воювала ние - българите сме страдали, така че не бива да се допускат повече големи войни в Европа. Това е поуката и за Европейския съюз.
Сегашните управляващи, и на европейски ниво, нямат спомен от войната, но трябва да четат историята. Колкото и да казват, че Европа е континент на мира, има противоречия, евроскептицизъм, национализмът набира скорост, включително и в Западна Европа.
Европейският съюз трябва най-накрая да се отърси от американското влияние. Той трябва да има по-самостоятелна външна политика. Трудно е, но не е невъзможно съюза да се отърси от влиянието на САЩ.
Вече има различни интереси, САЩ е свръх сила, която има интереси по целия свят. Те имат бази в 84 държави, 400 000-на армия в чужбина. САЩ си имат свои интереси, те не казват господство, а употребяват лидерство. Ние трябва да сме лидер на света, трябва да доминираме в света, но не може светът да бъде еднополюсен, светът вече е многополюсен. Крайно време е Европейският съюз да стане един от полюсите, както е Китай, вече и Индия, Бразилия. Не може да има само една свръх сила и тя да управлява света.
Не бива да се забравя, че в Далечния Изток израства една нова свръх сила и това е Китай. Така че, отново ще има две свръх сили – САЩ и Китай. Европейският съюз при тези две свръх сили трудно би издържал на конкуренция, включително в икономиката и политиката.
Трябва да се опре и на руските ресурси, не да се копае за шистов газ, а това, което има Русия, откъм технологии - това е взаимноизгодно. Европейският съюз не трябва да се хваща на американската русофобска реторика. Това важи и особено за нашите политици, да подскачат като президента Росен Плевнелиев и да говори неща, които президентът на Германия още не е изрекъл.
В ситуацията с Украйна Великите сили трябва да се намесят, но не икономически, а по-скоро политически и дипломатически и да се постигне едно споразумение с Москва. Не е възможно една Украйна или Грузия, или някоя друга бивша съветска република, с изключение на Прибалтика да влизат в НАТО, това вече е една друга военна сфера.
Що се отнася до това дали ние трябва да подкрепим санкциите срещу Русия, ние не сме задължени да се караме с нея, макар да сме членове на НАТО. Вземете пример с Гърция, тя е в НАТО от 1952 г. и има много тесни икономически връзки с Русия. Ние имаме един капитал в Москва, това е общото минало, историята, славянството, православието. Трябва да използваме тези връзки, а не да подскачаме покрай Чичо Сам. Дядо Иван няма как да бъде изгонен от Чичо Сам в България.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/05/09