(http://e-vestnik.bg/)
Борисов и Бареков печелят. Там където е текло, ще потече ли пак?
Големите победители на изборите за европарламент са ГЕРБ и „България без цензура”.
Голямата новина – ако някой я разбира – е, че политическото пространство в България все повече се фрагментира и държавата е обречена на коалиционни управления за дълъг период.
Резултатите на ГЕРБ надминаха очакванията и всички социологически прогнози – дори най-щедрите за партията на Борисов.
БСП остана близо до прогнозите, които бяха около 20%.
Другата голяма изненада е партията на Бареков, която започна с незначителни 3-5% в социологическите проучвания и достигна до 7-8%, а реално на изборите надскочи 10% от гласовете.
На политическата сцена има нов реален субект,
който при едни парламентарни избори ще влезе в парламента и в определен момент ще се окаже балансьор или ключ към съставяне на правителство.
Всички помнят, че бившият журналист Бареков беше приближен на Бойко Борисов и негов активен пропагандатор. После рязко обърна палачинката и започна трагикомична вражда.
Но какво ще стане в един бъдещ парламент тук, у нас? Когато за управлението на Борисов няма да достигнат евентуални депутати от Реформаторския блок? Дали там, където е текло, няма пак да потече? Дали Борисов и Бареков няма пак да се прегърнат, както те ще обявят – в името на България? И двамата са способни на такива резки обрати. Разбира се, Бареков може да влезе и в коалиция с БСП и ДПС. Предстои да гледаме голям цирк.
Работата е, че резултатите на сегашните избори се оценяват като вътрешни парламентарни избори. А те не са такива.
Дори преди изборите повечето партии водеха пропаганда като за вътрешни избори, а не за европейски.
Но гласоподавателите проявиха по-слаб интерес и нарастващ евроскептицизъм, затова избирателната активност беше около 40%. На избори излязоха най-твърдите ядра на партиите.
Това позволи на Реформаторския блок да се класира на ръба на бариерата за евродепутат. При парламентарни избори с по-висока избирателна активност, сегашният им резултат около 6% ще слезе по-надолу и ще се окаже пак около бариерата, която е 4%.
Като процент на сегашните избори ГЕРБ взе толкова, колкото и на парламентарните – 30%. Като брой гласове тогава това бяха 1 млн. и 80 хил., сега са около 500 хил.
БСП на парламентарните имаше 26% – 960 хил. гласа тогава, а сега 19% или около 400 хил. гласа (виж тук).
(Още едно сравнение – на изборите за европейски парламент през 2009 г. ГЕРБ взе 24% с 620 хил. гласа, а БСП 18% с 470 хил. гласа – виж тук).
Така че сегашните резултати трудно могат да се преведат в условия на вътрешни избори.
Но основният въпрос е –
отново първа сила е ГЕРБ
Той беше първа сила и на парламентарните, но не управлява. Борисов непрекъснато се възмущава от това. И сега изригна от възмущение, че е победител и трябва да управлява. Но причината е в самия него – той трябва да си намери коалиционен партньор. Не го намери в сегашния парламент. Засега е дал признаци, че в следващия може да си партнира само с Реформаторския блок. И сега, след тези избори, в които е победител, той пак е в изолация. Пак не пожела да даде пресконференция в НДК вечерта след изборния ден.
Комичното е, че по-рано през деня Борисов направи изказване, което означава непризнаване на изборите. „Това са най-опорочените избори, в цялата страна има чудовищно купуване на гласове”, заяви той, след като излезе от секцията в която гласува (виж видео по-долу). И после се оказа, че печели тези опорочени избори. Аха, да не признае изборите, които е спечелил…
Виж всички новини от 2014/05/26