05/29/14 06:29
(http://www.klassa.bg/)

Спасяват БДЖ с оздравителна програма

 Оздравителна програма ще спасява БДЖ от фалит. Това казаха вчера  от Министерството на транспорта относно поредните информации за обявяването в несъстоятелност на дружеството.

 

„Фалирането също е вид оздравителна процедура”, смята Симеон Ананиев, председател на Асоциацията на българските железопътни превозвачи. Според него при обявяването в неплатежоспособнот се спира продажбата на всички активи. И обяснява, че се назначава синдик с участието на кредиторите и те приготвят план за оздравяване, като се прави оценка на всички налични активи.

 

„Кредиторите нямат интерес да се разпродаде имуществото или да се трупат нови разходи”, твърди още Ананиев. Позицията на асоциацията идва, след като облигационерите

 

разрешиха продажбата на над

 

3 хиляди вагона

 

и 25 дизелови мотриси. Освен това те изискват пълно погасяване на дължимия кредит. 76 млн. лв. са просрочията, а стойността на целия е 120 млн. евро.

 

От министерството посочват, че преговорите с кредиторите продължават и фалитът на дружеството не е тема. Те са категорични, че никой не работи за обявяването на несъстоятелността на националния превозвач, а се търсят начини за подпомагането му. Общите задължения на БДЖ към момента са в размер на 605 млн. лв., като за последната година са намалели с близо 100 млн. лв.

 

Относно продажбата на товарни вагони, която разрешиха кредиторите, Ананиев посочи, че тя няма да се отрази на работата на компанията. По думите му те са стари и имат нужда от ремонт, освен това има преструктуриране на товарите, които се превозват с друг вид вагони. Подобно мнение изрази и транспортният министър Данаил Папазов, като коментира, че искаме час по-скоро да бъде разрешена продажбата на товарните вагони. Според него така ще може да се

 

изплати част от задълженията на БДЖ

 

към кредиторите на компанията. Според други представители на неправителствения сектор „Товарни превози” разполага с два пъти повече вагони, отколкото са є нужни.

 

„За пътническите мотриси БДЖ не трябва да плаща”, счита Симеон Ананиев. И пояснява, че това е все едно столичният метрополитен да си плаща влаковете. Експертът твърди, че във всички страни държавата купува подвижния състав и го дава на превозвач за експлоатация, защото не може инвестицията да се върне от такси.

 

„Евентуалната продажба на 25 мотриси „Сименс Дезиро” може да затрудни работата на компанията”, каза транспортният министър. Той беше категоричен, че няма да се позволи това да стане. Все още обаче не е ясно нито кога ще започне процедурата по продажбата на активите, нито как ще се реализира.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване