06/08/14 10:17
(http://www.klassa.bg/)
(http://www.klassa.bg/)
Тайнствен глас водил Боян Петров към върха
Тайнствен глас е водил към върха Боян Петров при атаката му на Канчендзьонга на 20 май. Това разказа на пресконференцията си алпинистът, който записа два рекорда. Той стана първият българин, стъпил на третия по височина 8-хилядник на планетата (8586 м) и първият диабетик в света, успял да се изкатери толкова високо. И то без кислород!„Липсата на кислород се отразява естествено върху всичко, което се случва на човек на такава ужасна височина, каза 41-годишният зооспелеолог. Над 8200 метра сякаш изключих, но се появи вътрешен глас, който ми казваше – катери, давай, не се отказвай, още малко остана. Говореше ми на български, но не беше познат и в съзнанието ми не се появи никаква визуална асоциация. Имах чувството, че преследвам човек, който ме води нагоре.
Халюцинациите на такива места не са рядкост,
например Меснер е рекордьор по такива според спомените му. Не знаеш какво правиш, но вървиш, вървиш и слушаш гласа. Когато се озовах на 50 метра от върха, сякаш „се включих” отново. Там температурите бяха около -25 градуса, духаше вятър със скорост 60 км/ч. И сам се изненадах, че съм прекарал толкова дълго на него – цели 48 минути. Направих обаче добри снимки. Не заради самото снимане, те са и доказателство, че съм бил там. На слизане всичко беше лесно. Гласът изчезна, а и нямах нужда от него. Но бях страшно внимателен.”
Боян Петров, който има изкачвания на Гашербрум 1 (8080 м) и на няколко метра от най-високата точка на Гашербрум 2 (8035 м) през 2009 г., признава, че на Канчендзьонга е било най-изтощителното му изпитание като алпинист. Той пристига в Непал на 6 април, включва се формално в експедицията на руснака Денис Урубко, за да премине административните препятствия. После обаче напуска групата, която ще атакува върха от север и отива от юг. На 21 април е в базовия лагер.
„На 13 май направих първия опит, но сгреших, разказа Боян.
Не уцелих точния кулоар в мъглата,
стигнах до 8300 м, но стана много тежко и се върнах. После разбрах, че и други са грешили кулоарите. Пътят е объркан, само стари въжета могат да те ориентират откъде трябва да минеш. Нагоре е микс от камъни, лед и сняг. Нямах подготовка за това. Но си взех урок, който ми помогна после.”
На 20 май става около 12 ч. в полунощ, към два и половина е на върха, улучил верния път, и то без да срещне никого. След 6-7 часа успява да слезе обратно. Температурите нощем са около -25 градуса, през деня – минус 20-23. Неговото изкачване на Канчендзьонга е последно за сезона. Денис Урубко също катери солово до върха за 7 часа преди това. Общо 27 алпинисти стигат до горе, от тях 15 европейци, останалите – шерпи. Още един финландец успява да стъпи горе, като се вклинява сред шерпите – ту е сам, ту в група.
Коварната планина, подвластна на мусоните, на която условията се менят много бързо, а снегът се трупа неочаквано, обаче не го пуска. „Цели 7 дена ме валя дъжд, докато слизах, спомня си Боян. Всичко ми се събра. Джунгли, пиявици те налазват веднага, щом стъпиш на влажната земя. Този връх не те оставя нито за миг да си починеш. Трябва да си винаги нащрек.”
От цялото изпитание губи 10 килограма тегло. За диабета взема само витамини от групата В за възстановяване на нервните окончания. На два пъти получава хипогликемия, но успява да се оправи. За да тръгне към далеч по-голямото приключение.
Проектът Броуд Пик – К2
Боян Петров и Младен Данков са минали по 10 000 метра денивелация на месец за тренировка.
Страховитият К2 има мрачна слава, но може да ги пусне, ако са много бързи и подготвени.
Всички изпитания на Боян през май според него са били изключително полезни, защото условията на новите две предизвикателства са близки до тези, през които мина. Големият проблем е пакистанската виза на Младен. Ако я вземат, двамата трябва да отпътуват утре. Експедицията е финансирана изцяло от Министерството на младежта и спорта на стойност 23 000 лева. К2 е стара мечта на Боян. През 2005 г. с Дойчин Боянов стигат до около 8200 м при опит за атака, но приключват дотам. В този сезон никой повече не е стигнал до страховития връх. За миналата година беше планирал втори опит, но докато кара мотоциклета си, го блъска кола и чупи крака му. След 5 месеца в гипс всичко, естествено, пропада. Тогава също никой не стъпи на К2.
Боян и Младен имат по 10 000 метра премината денивелация на месец за тренировки. Залагат на добрата аклиматизация, защото и двете изкачвания ще са без кислород. И без шерпи, помагачи и други хора. Тази година се очаква доста голямо струпване на алпинисти, защото се навършват 60 години от първото изкачване на страховития К2. На 31 юли 1954 г. това правят италианците Лино Лачедели и Ачиле Компаньони в състава на експедиция с ръководител Ардито Дезио.
Броуд Пик е само част от програмата за аклиматизация. Боян има един опит да го катери през 2001 г., когато стига до 7300 м с Николай Петков и Дойчин Боянов. „Планът е за минимално кратък период да качим и двата върха, които са много близо един до друг, разказа Петров. Вместо за 6 дена, за 4-5. Екипировката е тествана при всякакви условия, носим леки палатки и малко багаж, за да бъдем максимално бързи. Датата за катеренето е към 15 август. В Каракорум тогава е подходящият период. Ще атакуваме от юг по реброто „Абруци”. Там има 10 маршрута, но нито един не е лесен. Най-голямата опасност е саракът с размери на половината стадион „Васил Левски” в последната част. Там винаги може да стане срутване. Лед, сняг и технически труден път.”
„За К2 трябва да си алпинист отвсякъде - коментира начинанието познавачът на високопланинското катерене и писател Петър Атанасов. - Това е една „изшилена” пирамида с над 35% наклон в по-голямата част. Най-кошмарен е последният участък – наречен Гърлото на бутилката, където могат да се срутят сараци и лавини.”
Статистиката показва, че всеки четвърти, изкачил К2, е загинал по върха (общо 81 души). На 1 август 2008 г. изчезват 11 алпинисти, пометени от лавина. По този показател първото място държи Анапурна с 35,8% - 67 жертви от 191 покорители. Ако досега над 6208 души са стъпили на Еверест, то на Канчендзьонга те са 284, а на К2 – 306.
„Не се психираме от това - твърдят Боян и Младен. - Ние знаем къде сме тръгнали и какво ни чака. Нямаме намерение да рискуваме – най-важен си остава човешкият живот.”
Ако цялата програма на Боян Петров се осъществи, той ще се нареди сред малцината, качили по два и три осемхилядника в един сезон. През 70-те години на ХХ век Меснер изкачва така Чо Ойо, Гашербрум 1 и Броуд Пик. „На един от двата върха ако стъпя, ще смятам, че годината е успешна”, коментира алпинистът вечен оптимист Боян Петров.
Дано късметът е с него. Успее ли, само Манаслу (8163 м) ще остане 8-хилядникът, на който не е стигал български крак.
Прочети цялата новина
Публикувана на 06/08/14 10:17 http://www.klassa.bg/News/Read/article/242362_%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD+%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81+%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BB+%D0%91%D0%BE%D1%8F%D0%BD+%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2+%D0%BA%D1%8A%D0%BC+%D0%B2%D1%8A%D1%8
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/06/08