(http://www.klassa.bg/)
Колко и какво гориво ни предоставят бензиностанциите
Всяка десета бензиностанция лъже клиентите си, като им сипва по-малко гориво, отколкото изписват показателите на колонката. Това установи проверка на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, съвместно с Нова ТВ.Как точно ни „удрят” в количеството не е ясно.
Знае се само, че на някои места собствениците на бензиностанции могат да манипулират колонките дистанционно. Засега обаче няма доказан такъв случай.
Проверката се прави с т.нар. „таен клиент”.
Целта е той да провери, дали от колонката излиза по-малко гориво, отколкото официално се отчита на бележката.
Инспектор, командирован от друг град, прави контролна покупка на 20 л. гориво, без да се представя, че е служител на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
След като напълни тубата, инспекторът се обажда на своите колеги, които идват, вече официално с измервателния уред – оразмерен и стандартизиран съд. Пресипват тубата пред управителя на бензиностанцията и проверяват има ли отклонение.
Инспекторите разказват, че има случаи, в които стават обект на агресия при подобни проверки. Присъствието на медии също изнервя управителите.
На една от проверените бензиностанции беше установено макар и минимално, отклонение от нормата – от отчетени 20 л., в тубата влязоха със 120 мл. по-малко. Проверената бензиноколонка беше спряна, докато собственикът не я настрои да отчита правилно.
Освен за количеството, от Държавната метрология правят проверки и за качеството на горивата. Инспекторите са попадали на най-разнообразни смеси с котелно, самолетно и гориво за парно. Но има и по-фрапиращи случаи.
„В Северна България на една бензиностанция в протокола на колегите пишеше, че не е дизел – не гориво. Такива отклонения, че не може да бъде идентифицирано като гориво”, обясни Стефан Цанков, председател на ДАМТН, пред камерите на Нова ТВ.
За некачествено гориво санкцията е от 10 до 140 хиляди лева.
Оказва се, ако ни лъжат с количествата гориво, държавата не може да направи нищо - контролният орган не може да санкционира за такива нарушения, въпреки че е видно, че става въпрос за измама. Такова нарушение може да бъде разследвано от Прокуратурата и ДАНС.
Същевременно ДАНС в момента са по следите на две организирани групи, които правят специален софтуер, който да ни удря в сметката - уредите, които метрологията проверява отчитат коректно, но в крайна сметка клиентът е излъган. Знае се, че дори хора от чужбина идват да си купуват такива софтуери.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/06/12