06/12/14 05:47
(http://www.klassa.bg/)

Лондон само ще загуби

 "ЕС не може да пренебрегва резултатите от евроизборите. Нещо трябва да се промени! Европа трябва да се меси само там, където е необходимо, а отделните нации трябва да имат по-големи правомощия, отколкото Брюксел", заяви британският премиер Дейвид Камерън по повод засилените позиции на евроскептиците.

Според Камерън европейските намеси трябва да се ограничат само до сферата на икономиката. Евродепутатът от германския ХДС Елмар Брок го контрира с аргумента, че Европа е политически проект - "нещо, което британците явно все още не са разбрали". Според Брок Великобритания си остава в плен на емоционалната представа за Британската общност - т.е "в плен на една алтернатива, която де факто вече не съществува".

Още повече, че Европа е най-важният търговски партньор на Лондон. Грегори Клейс от Брюкселския мозъчен тръст Брюгел казва по този повод: "В географско отношение Британската общност не е естественият търговски партньор на Великобритания. Междувременно търговските отношения между Великобритания и ЕС са много по-важни и ще бъде много трудно те да бъдат заместени с нещо друго", казва той. Половината от британския износ е предназначен за страни-членки на ЕС. Тоест Великобритания зависи от европейския вътрешен пазар. Освен това разчита на субсидиите от Брюксел в сферата на селското стопанство. Още по-важни са обаче парите за научно-изследователска дейност.

Лондон си е извоювал значителни привилегии за своя финансов сектор

"Великобритания е вторият по големина получател на европейски пари за научно-изследователска дейност. Тези пари са много важни за нея. Те са предназначени за британски фирми, за университети, както и за различни научно-изследователски центрове", казва Грегори Клейс. В миналото Великобритания си извоюва специални привилегии в сферата на търговията и финансовата дейност, с които да заобикаля правилата на ЕС. Според Грегори Клейс повечето британски банки са против евентуалното излизане на страната от ЕС. Европейското членство не пречи на лондонското Сити. "Самите британци в момента са склонни да въведат повече регулационни мерки за стабилизиране на финансовия пазар. За британския банков сектор всъщност няма голяма значение, дали страната е в или вън от ЕС", твърди експертът.

Ползите - повече от разходите

В крайна сметка икономическите изгоди от ЕС са прекалено важни за Великобритания, затова страната едва ли би могла безпроблемно да напусне общността. Експертите дори са изчислили, че евентуалното излизане от съюза ще струва на британците три процента от техния БВП. Финансовият принос на Лондон към общия европейски бюджет съставлява обаче едва 1,5% от държавните разходи - а срещу този скромен принос страната получава огромно количество европейски субсидии.

От друга страна ЕС също би бил сериозно засегнат от евентуално излизане на Великобритания от общността, защото страната е много важен търговски партньор. Елмар Брок смята, че Великобритания играе важна роля и в политическо отношение, обогатявайки многообразието на мненията по редица важни дискусионни въпроси в сферата на икономиката и политическата философия - откритостта на британците срещу протекционизма например. "По тази тема имаме много допирни точки, което прави британците важен партньор за намирането на баланс на интересите в ЕС", казва евродепутатът от Европейската народна партия /ЕНП/.

"Дейвид Камерън не направлява, той самият е направляван", твърди Е. Брок.

Елмар Брок уважава британските колеги и за парламентарната им култура: "Няма по-добри председателстващи и водещи на дискусии от британците. Когато изпълняват подобни функции, те се държат абсолютно неутрално, независимо от партийната си принадлежност. Те се и най-добрите арбитри по време на спорове", казва Елмар Брок. Вероятно точно това е имала предвид и Ангела Меркел, когато в правителствената си декларация нарече британците "неудобен партньор".

Елмар Брок е убеден, че те трябва най-сетне да сключат мир с Европа. Лошото в момента е, че националният дебат във Великобритания е под влиянието на предимно антиевропейски настроения. Дейвид Камерън също допринесе за това: "За да дойде на власт, той направи реверанс пред евроскептиците в собствената си партия. И сега те го водят в тази посока. В този смисъл Камерън не направлява политиката на страната, защото самият той е направляван", смята Елмар Брок. Затова политическото бъдеще на Камерън ще зависи от това, доколко той ще удържи обещанието си да извоюва повече правомощия за британците в рамките на ЕС. Несъмнено това е и по-добрата алтернатива пред перспективата Великобритания да напусне общността.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване