06/15/14 11:34
(http://www.klassa.bg/)

Уникален апарат влиза в битката с рака

 „Впечатлен съм от високата резолюция на образа, 3D визуализацията, изключително прецизното вземане на прицелни биопсии от всички суспектни зони в простатата“. Тези първи впечатления сподели за медиите националният консултант по урология проф. Александър Хинев, който днес, 14 юни, съвместно с уролозите на „Медикус Алфа“ д-р Рангел Старев и д-р Маджид Кадим и хистолога д-р Георги Иванов, успешно проведоха изследването на първите 8 пациенти с авангардната методика Хистоскенинг ТТ/HistoScanning TT. Революционната методика за точна диагностика на рак на простата се проведе за първи път в България, с единствения в страната апарат, закупен от пловдивската клиника „Медикус Алфа“. Цената на апарата е 240 000 лева. „Медикус Алфа“ е сред 25-те топклиники на Европа с такава апаратура.

 

Често се случва клинично значим рак на простатата да не може да бъде открит при диагностика с досегашните методи, обясни проф. Хинев. Честотата на този пропуск може да бъде по-висока от 25-30%. Страхът, че може да не е открит клинично значим рак на простатата при мъже с предходни негативни биопсии и постоянно подозрение за рак на простатата, често води до повторни биопсии. Първият пациент днес за изследване по  методиката Хистоскенинг ТТ  вече е претърпял 15 биопсии, например. Това поставя пациентите в риск от усложнения, болка, дискомфорт и стрес. Стандартната биопсия на простата е характерна с висок процент фалшиво-негативни резултати и ниско ниво на откриваемост на простатен карцином, както и усложнения, свързани с вземането на множествени трансректални биопсии от простатата.

 

Проф. Хинев обясни предимствата на новия високотехнологичен метод:

. Апаратът е последна генерация за ултразвуково 3D цветно изобразяване на простата и е в състояние с точност между 90% и 99% да идентифицира злокачествено огнище в простатата с големина до 0.1 куб.см  /карцином под 0.2 куб. см се счита за клинично незначим/, като по този начин превъзхожда най-точната досега магнитно-резонансна томография /73%/.

. Зоните за взимане на биопсия се селектират чрез 3D визуализацията, като те се обозначават автоматично с червено. За всяка суспектна зона софтуерът калкулира и показва /навигира оптималния път на иглата през тъканта до целта на биопсията и калкулира точната необходима позиция на ехографската сонда за прецизното достигане да целта.

. Позволява вземането на прицелни биопсии от всички суспектни зони в простатата, което намалява фалшиво-негативните резултати и подобрява  откриваемостта на простатния карцином в ранен стадий.

. Изследването е 25-30 минути, не травматично за пациента.

 

Откриването на рака на простатата в ранен стадий позволява напълно успешното му излекуване с методи, които запазват нормалната уринарна и еректилна функция на мъжа. Като, например, високо енергийната прицелна ултразвукова терапия – HIFU Sonablate 500 /Хайфу/, която вече рутинно се прилага в „Медикус Алфа“, посочи д-р Рангел Старев. Лечението на заболяването в ранен стадий е в пъти по-евтино отколкото в напреднал стадий.

Д-р Маджид Кадим допълни, че заболяването все повече „подмладява“ – среща се и при 40-годишни. А и много често ракът на простата протича без никакви симптоми.

 

Затова е задължително мъжете, навършили 50 години, като първа стъпка да изследват  простатоспецифичния антиген (PSA), почерта проф. Хинев.

Ракът на простатата е най-честото злокачествено новообразование при мъжете, посочи тревожната статистика националният консултант по урология. По смъртност в САЩ е на второ място, а в Европа на 3-то място. В България всяка година се диагностицират нови 3 500 случаи.

''Надявам се, повече болници да прилагат Хистоскенинг ТТ, при който диагностиката на рак на простатата е с почти 100% точност“, заяви проф. Хинев. 

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване