(http://pik.bg)
Финансиране от € 1,6 млрд. в 67 града, за да не сме дълбока провинция
Прекалено сме малки и бедни, за да сме и глупави. С тези думи председателят на националното сдружение на общините Тодор Попов отговори на въпроса как местните власти и държавата успяха да се обединят и твърдо да настояват България да получи финансиране за 67-те града по новата оперативна програма “Региони в растеж” 2014-2020 г.
Брюксел иска средствата да са за 6-7 големи градски центъра, за да се инвестират с по-голям ефект, пише "24 часа".
“България ще отстоява докрай позицията си да получи финансиране за 67-те, а не само за най-големите 6-7 града”. Това заяви категорично регионалният министър Десислава Терзиева в сряда, след като получихме бележките на Европейската комисия по споразумението за партньорство за всички оперативни програми, една от които е и “Региони в растеж”. В писмото ЕК отново отбеляза своето искане за териториално по-концентрирани инвестиции.
Според Терзиева всичките забележки на Брюксел означават, че трябва по-добре да аргументираме своите цели, а не да се отказваме от идеите си. Тя е убедена в ползата от полицентричния модел, за да се възстановява равновесието между регионите. В противен случай рискуваме да възпроизведем т.нар. моноцентричен модел, който според нея се е получил в Гърция - няколко големи града, а всичко останало дълбока провинция. Сред аргументите на министъра е и фактът, че България е най-бедният район в Европа, затова имаме право да искаме инвестиции в повече населени места, за да се повиши жизненото равнище като цяло.
Индикативният бюджет на “Региони в растеж”, който очакваме да бъде одобрен до края на септември заедно с цялото споразумение, е 1,589 млрд. евро с включено национално съфинансиране от 15%.
Средствата са разпределени по 8 основни приоритетни оси. В сравнение с черновата на програмата парите дори са с 200 млн. евро повече.
По предложение на сдружението на общините управляващият орган на програмата се отказа от предвидения 20% резерв до 2018 г. Няма смисъл тези пари да стоят неусвоявани, има време да се направи в средата на периода преоценка и ако се наложи, ресурсът да бъде преразпределен, обясни Тодор Попов. Той допълни, че общините имат относителен консенсус за разпределението на парите, въпреки че всички искат повече средства.
Пак по идея на кметовете София и 9-те града от ниво 2 получават по 20 млн. евро допълнително. Може би за да удовлетворят именно искането на Брюксел по-голямата част от парите да отидат в мегацентровете.
София трябва да получи 140 млн. евро. Парите за градовете от ниво 2 са: Варна - 47 млн. евро, Пловдив - 44,8 млн. евро, Бургас - 48 млн. евро, Русе - 30 млн. евро, Стара Загора - 28 млн. евро, Плевен - 25 млн. евро, Благоевград - 23,5 млн. евро, Велико Търново - 22 млн. евро, Видин - 19 млн. евро.
Най-голямото перо в бюджета на програмата е “Устойчиво и интегрирано градско развитие”, за което са предвидени общо 927 млн. евро. Тези пари са разпределени за саниране, проекти в градската среда, за общински училища, социални домове и градски транспорт.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/06/16