06/16/14 06:48
(http://www.klassa.bg/)

Хаосът в Ирак е резултат от намесата на САЩ

 Корените на мълниеносното напредване на сунитските джихадисти в Ирак трябва да се търсят в командваната от Вашингтон операция през 2003 г. в Ирак, един от резултатите от която е, че предизвика много опасен вакуум във властта и кървав междурелигиозен конфликт. Това се казва в коментар на Франс прес за последните събития в тази страна.

Според критиците на президента Джордж Буш и ястребите, които го заобикаляха, завземането на провинция Нинив и някои градове северно от Багдад от бойци на ИДИЛ (Ислямска държава в Ирак и Левант) дава допълнително доказателство за пълната липса на визия на американците през 2003 г.

Провалът в Ирак може да се припише на много хора. Но не трябва да се изпуска от погледа, че катастрофалното решение да се тръгне на война през 2003 г. наистина е изходната точка на ужасите, които страната преживява сега – изтъква анализаторът Брус Ридъл, бивш агент на ЦРУ, а сега експерт в института "Брукингс".

Иракският хаос може да се оприличи на "обвинителен акт" срещу администрацията на Джордж Буш, който поведе война под претекст, че има връзка между режима на Саддам Хюсеин и "Ал Кайда", добавя Джуън Коул, професор по история в Мичиганския университет.



Това е цялата ирония на историята, казва той. Нахлувайки в Ирак, Джордж Буш и неговият вицепрезидент Дик Чейни създадоха идеалните условия "Ал Кайда" и екстремистите сунити да пуснат корени в страната. Тя изпадна в такава слабост, че "Ал Кайда" можа да завземе и да удържи днес цели региони, обяснява Коул.

Падането на Саддам Хюсеин позволи на Иран да разпростре влиянието си благодарение на контактите си с доминираното от шиитите правителство, което на свой ред настрои срещу себе си голяма част от сунитското малцинство.

Сред причините за своето недоволство сунитите сочат стигмата и антитерористичните закони, на които са подложени – натрупан гняв към шиитското управление, който Ал Кайда и сунитските екстремисти умело използваха.

Пасивът на американците се обяснява също с унищожаването на иракските институции, такива каквито съществуваха при Саддам.

Когато американците дойдоха през 2003 г., те унищожиха иракската държава, нейната армия, администрация, полиция и всичко, което позволява на една страна да се държи – писа неотдавна журналистът Декстър Филкинс в "Ню Йоркър".

Най-очевидната илюстрация на това бе дадена тази седмица, когато иракските войници, зле екипирани и недобре обучени, напуснаха позициите си, без да окажат съпротива на джихадистите в северната част на страната.

Армията, гръбнакът на системата, изградена от Саддам Хюсейн, бе разпусната през 2003 г. от американския граждански администратор Пол Бремър.

Американците, пише още Декстър Филкинс, се опитваха девет години да изградят държава, която да замени онази, която бяха разрушили. При заминаването си през декември 2011 г. те не бяха завършили работата си.



Президентът Барак Обама искаше да върне американските части в САЩ. Иракчаните от тяхна страна не изпитваха особено желание те да останат, подчертава Филкинс.

Онова, което построихме, е на път да се сгромоляса. Ето истинското наследство от войната на САЩ в Ирак, отбелязва той в заключение.

На международната сцена също не липсват критики към Джордж Буш, в които се припомня връзката между нахлуването през 2003 г. и сегашното положение.

Отдавна предупреждавахме, че предприетата от американците и англичаните авантюра ще свърши зле, заяви в четвъртък руският министър на външните работи Сергей Лавров.

Преди 11 г. президентът на САЩ обяви победата на демокрацията в Ирак и оттогава положението непрекъснато се влошава, посочи той.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване