06/22/14 12:27

Белгия е на осминафинал след победен гол в края срещу Русия

Белгия стана поредният отбор, осигурил си участие на осминафиналите на Световното първенство по футбол в Бразилия, след като победи в неделя вечерта Русия с минималното 1:0 и събра актив от 6 точки. "Червените дяволи" стигнаха трудно до успеха с гол на Дивок Ориги в 88-та минута. Така белгийците останаха еднолично на първото място преди мача между Алжир и Южна Корея. Русия пък има само една точка от равенството си с корейците и в последната среща от група „Н” трябва да търси задължителни три точки срещу северноафриканците. Първото полувреме на двубоя премина без особени опасности пред двете врати. Двата тима се надиграваха в средата на терена и предпочитаха да се пазят от грешки. През втората част белгийците почти нямаха шансове, докато руснаците опитваха да затрудняват съперника на контри и чрез статични положения. И момчетата на Фабио Капело обаче трудно стигаха до сериозни опасности и въпреки че по-често обстрелваха Куртоа, не го затрудняваха особено. В 88-та минута Еден Азар направи пореден силен пробив, стигна до аутлинията и върна около точката на дузпата, откъдето Дивок Ориги заби топката под гредата и откри резултата. В ранните часове на неделя Нигерия също стигна до труден успех с 1:0 срещу Босна и Херцеговина и по този начин изхвърли балканския отбор от турнира, запазвайки шансове да се класира напред при равенство в последния мач срещу Аржентина. Мачът ще се запомни най-вече с поредната съдийска грешка от началото на Мондиала, която стана факт пред очите на шефа на ФИФА Сеп Блатер. Гол на звездата на босненци Един Джеко бе отменен в средата на първото полувреме заради несъществуваща засада. Дебютантите в турнира имаха претенции и за нарушение в атака при гола на Нигерия в 29-ата минута, но реферите зачетоха попадението. Това бе първа победа за африканците на световни първенства от турнира във Франция през 1998 г. Със спечелените три точки Нигерия запази шансове за класиране напред, като се нуждае само от точка в последния си мач срещу Аржентина. Южноамериканците вече са сигурни осминафиналисти, след като трудно се наложиха над Иран също с 1:0.