06/24/14 08:02

Мексико изхвърли Хърватия в мач за второто място в група "А"

Мексико надигра Хърватия с 3:1 и грабна второто място в група „А”, за да продължи на осминафиналите. Очаквано първи в групата са домакините от Бразилия, които най-после постигнаха убедителна победа – 4:1 срещу аутсайдера в групата – Камерун. Хърватите, които се нуждаеха само от победа, за да продължат, станаха поредният европейски отбор, изхвърлен от първенството. Те поддържаха равенството на терена в първите две трети от мача, но накрая рухнаха пред по-бързата и напориста игра на мексиканците. До тогава борбата се водеше предимно в средата на терена с редки положения за гол пред двете врати. Запомни се удар в горната греда на мексиканеца Ектор Ерера от около 20 метра през първото полувреме. От ключово значение за развитието на мача се оказа 39-тата минута. Тогава хърватски защитник игра с ръка извън наказателното поле при центиране от корнер. При последвалата бърза контраатака централният защитник и капитан на мексиканците Рафаел Маркес спря Перишич с грубо нарушение отзад, но получи от съдията Равшан Ирматов само жълт картон. Мексиканците поеха напълно инициативата в мача след средата на второто полувреме. Именно пощаденият от съдията Маркес отбеляза първия гол за Мексико - с глава след ъглов удар в 71-та минута. Само три минути по-късно след бърза комбинация Андрес Гуардадо остана на чиста позиция в наказателното поле и удвои резултата. В 82-та минута след корнер Маркес препрати с глава топката към задната греда, където от близо също с глава покачи на 3:0. Три минути преди края на редовното време почетното попадение за Хърватия отбеляза Иван Перишич, изведен с красив пас с пета от Ракитич. Интригата в другия късен мач в понеделник беше далеч по-малка. В стотния си мач на световни финали бразилците показаха най-добрата си досега на първенството игра и победиха с 4:1 Камерун.  Два гола за Бразилия отбеляза звездата на отбора Неймар в 16-ата и 35-ата минута, Фред вкара третия гол в 49-та минута, а четвъртият бе дело на резервата Фернандиньо към края на мача. Единственият гол за Камерун отбеляза Джоел Матип в 25-та минута. Воденият от Луиш Фелипе Сколари състав завърши начело в група „А” със 7 точки и на осминафиналите ще играе с втория в група „Б” Чили. Мексико е на второ място също със 7 точки, но с по-лоша голова разлика, и ще играе с победителя от група „Б” Холандия.